| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nowa pomoc unijna dla przedsiębiorców będzie dostępna od przyszłego roku

Nie ma co się łudzić - jako pierwsi z funduszy unijnych na lata 2007-2013 skorzystają samorządowcy. Nikłe są szanse, by udało się w tym roku uruchomić wsparcie dla przedsiębiorców. Dzięki regionalnym i krajowym programom operacyjnym do firm trafi ponad 41 mld zł. To ogromna pula pieniędzy.

Z programu krajowego będą finansowane tylko inwestycje o charakterze innowacyjnym i istotne dla gospodarki Polski lub też o znaczeniu ponadregionalnym.


Co to znaczy, że inwestycja jest innowacyjna? Zgodnie z przyjętą definicją - są to projekty, które będą wdrażać rozwiązania technologiczne stosowane w Polsce nie dłużej niż trzy lata. Oznacza to, że jeśli dana firma będzie chciała kupić nowoczesną linię produkcyjną, wykorzystującą technologię wytwarzania produktów, która dopiero co pojawiła się na rynku lub też nie jest stosowana w naszym kraju, będzie mogła ubiegać się o wsparcie z funduszy unijnych.


O przyznaniu dotacji na krajowe projekty innowacyjne będzie decydowała (podobnie jak w latach 2004-2006) Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości. Z zapowiedzi PARP wynika, że wprowadzi ona ułatwienia, które mają uczynić drogę firmy po pieniądze z Unii łatwiejszą niż do tej pory.


Część regionów zakończyła już negocjacje w sprawie swoich programów z Komisją Europejską. Pozostałe (jeśli nie wystąpią problemy) mają do to zrobić do końca miesiąca. Jednak nie będzie oznaczało to startu funduszy unijnych. Najpierw muszą one podpisać kontrakty wojewódzkie z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, a potem wybrać w przetargach podmioty, które będą odpowiadały za przeprowadzenie konkursów. Zapowiada się więc na to, że środki regionalne będą dostępne jeszcze później niż krajowe.


Oprócz dotacji inwestycyjnych firmy mogą także skorzystać z funduszy unijnych na inne cele. Na przykład w programie Kapitał Ludzki są dla nich pieniądze na szkolenia pracowników, korzystanie z usług doradczych czy tworzenie nowych miejsc pracy.


Zwycięzcy i wyróżnieni


Firmy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne w woj. dolnośląskim

ZWYCIĘZCA:

Biuro Inżynierskie Automatyki Przemysłowej z Wrocławia

W kategorii „Innowacyjny proces i innowacyjny produkt”

ZA PROJEKT:

Zwiększenie innowacyjności i konkurencyjności poprzez zakup sprzętu komputerowego oraz systemu informatycznego wspomagającego zarządzanie firmą

WARTOŚĆ DOTACJI:

83,2 tys. zł

Kapituła Konkursu nie wyłoniła zwycięzcy w kategorii „Innowacyjna usługa”


FIRMA WYRÓŻNIONA:

Torf Corporation - Fabryka Leków z Kątów Wrocławskich

W kategorii „Innowacyjna usługa”

ZA PROJEKT:

Uruchomienie usług typu spa na bazie preparatów borowinowych

WARTOŚĆ DOTACJI:

220 tys. zł

Firmy najlepiej wykorzystujące fundusze unijne w woj. lubuskim

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK