| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Francuska biurokracja ogranicza przedsiębiorców

Francuska biurokracja ogranicza przedsiębiorców

We Francji przedsiębiorca może korzystać z wielu preferencji. Jednak prowadzenie działalności gospodarczej utrudnia wysoki stopień zbiurokratyzowania oraz silna pozycja firm państwowych.


Również w relacjach pozaeuropejskich stawka podatku u źródła może zostać zredukowana na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z krajem odbiorcy dywidendy (Francja zawarła takie umowy z ponad 100 krajami).


- Polsko-francuska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania ogranicza standardowe stawki podatku u źródła do 5-15 proc. dla dywidend, 0 proc. dla odsetek oraz 0-10 proc. dla należności licencyjnych - przypomina Joanna Gałęzi.


Podatnicy prowadzący działalność we Francji powinni pamiętać - że odmiennie niż w Polsce - zyski i straty kapitałowe nie zawsze są dla celów CIT kumulowane z zyskami operacyjnymi. W szczególności, przychody i straty udziałów i praw w spółkach rozliczane są odrębnie.


- W zależności od kategorii mogą podlegać opodatkowaniu według stawki 33,33 proc., 15 proc., 8 proc. lub nawet być zwolnione z opodatkowania - wyjaśnia nasza rozmówczyni z Accreo Taxand.


Straty z działalności mogą być odliczane od dochodów podlegających opodatkowaniu w następnych latach bez ograniczeń czasowych. Dodatkowo, straty można odliczyć od zysków do opodatkowania za poprzednie lata podatkowe (loss carry back). Przy zastosowaniu mechanizmu odliczenia wstecz, przedsiębiorca uzyskuje prawo do swoistego kredytu podatkowego, który podlega odliczeniu od dochodu za kolejne pięć lat lub - jeśli nie zostanie wykorzystany w określonym terminie - zwrotowi bezpośredniemu.


Podatek dochodowy od osób fizycznych płacą wspólnicy spółek osobowych i przedsiębiorcy prowadzący działalność indywidualnie. Sposób kalkulacji dochodu z działalności przypomina system dla osób prawnych. Stawki PIT są progresywne i sięgają 40 proc. Najmniejsze przedsiębiorstwa mogą korzystać z uproszczonego systemu opodatkowania, w ramach których kalkulują podatek nie w oparciu o dochód ustalony zgodnie z przepisami o rachunkowości, ale hipotetyczny dochód obliczony jako określony dla danej działalności procent obrotu.


ILE WYNOSI PODATEK U ŹRÓDŁA

Francuski podatek u źródła wynosi:

- 25 proc. - dla dywidend

- 16 proc. - dla odsetek

- 33,33 proc. - dla należności licencyjnych


JAKA JEST STAWKA FRANCUSKIEGO VAT

Francuski podatek od towarów i usług jest wpisany w system zharmonizowany obowiązujący w Unii i obowiązuje na terytorium Francji, Monako i na Korsyce. Na innych terytoriach zamorskich obowiązują zasady szczególne. Stawka podstawowa VAT to 19,6 proc., a stawki obniżone - 5,5 proc. oraz 2,1 proc.


EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

 
 

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie – prenumerata390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK