| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Jakie warunki trzeba spełnić, aby podjąć działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii

Jestem właścicielem restauracji w centrum Warszawy. Chciałbym otworzyć następny lokal w Manchesterze. Wymagałoby to ode mnie zatrudnienia tam kilku pracowników. Czy muszę zakładać odrębną działalność gospodarczą w Wielkiej Brytanii? Jakie są ewentualne formalności niezbędne do podjęcia takiej działalności?


Samozatrudnienie zostało ostatecznie ukształtowane przez orzecznictwo sądów brytyjskich. Jest to działalność przeznaczona przede wszystkim do prowadzenia mniejszych przedsiębiorstw. Samozatrudniony nie ma osobowości prawnej, ale może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę. Jest to działalność na własny rachunek, a samozatrudniający się odpowiada własnym majątkiem za wszelkie powodzenia i niepowodzenia związane z działalnością. W orzecznictwie brytyjskim ukształtowała się także definicja osoby zatrudnionej. Jest nią osoba pracująca pod kontrolą i nadzorem innej osoby, która nie odpowiada za żadne powodzenia czy niepowodzenia firmy.


Samozatrudnienie jest najlepszą formą prowadzenia restauracji. Powodów jest kilka:

- założenie jest proste, trwa ok. 30 min.,

- może Pan zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę,

- jest korzystne dla Pana ze względów podatkowych.


Działalność gospodarczą w formie samozatrudnienia należy zarejestrować w lokalnym oddziale brytyjskiego urzędu podatkowego, tzw. Her Majesty Revenue and Customs, w terminie 3 miesięcy od daty jej rozpoczęcia. Jeżeli przedsiębiorca nie złożył wcześniej wypełnionego formularza P86 (o wypełnianiu formularza P86 pisaliśmy w MP nr 16/2007), może to zrobić razem z rejestracją działalności.


WAŻNE!

Karą za niedotrzymanie 3-miesięcznego terminu rejestracji działalności jest grzywna w wysokości 100 funtów nakładana przez urzędy podatkowe.


Jeżeli miałby Pan wspólnika w Wielkiej Brytanii, który również jest zarejestrowany jako samozatrudniony, ma Pan możliwość prowadzenia działalności w formie spółki zwykłej, tzw. partnership. Nie podlega ona obowiązkowi oddzielnej rejestracji, wystarczy rejestracja każdego ze wspólników w Her Majesty Revenue and Customs. Partnership nie ma osobowości prawnej. W takim przypadku w formularzu służącym rejestracji samozatrudnienia należy dodatkowo podać nazwisko wspólnika oraz jego Numer Ubezpieczenia Społecznego.


W momencie dopełnienia tych wszystkich formalności Pańska restauracja stałaby się pełnoprawnym podmiotem gospodarczym w Wielkiej Brytanii.


Tomasz Dróżdż

specjalista w zakresie prawa pracy

Źródło: www.hmrc.gov.uk

 

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK