| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega zysk po odliczeniu większości kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


- Ograniczenia w odliczaniu kosztów dotyczą między innymi odsetek od pożyczek przekraczających trzykrotność kapitału zakładowego - przypomina Mariusz Machciński.


Stawki podatku wynoszą:

- 20 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale do 25 tys. euro,

- 23,5 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale 25 tys. euro - 60 tys. euro,

- 25,5 proc. dla dochodów przekraczających 60 tys. euro.


Przepisy holenderskie przewidują możliwość odliczenia strat związanych z działalnością gospodarczą. Straty te mogą być pokryte zyskiem z poprzedniego roku oraz zyskiem, jaki spółka osiągnie w kolejnych dziewięciu latach.


Spółka holenderska może zawrzeć z organami podatkowymi umowę dotyczącą metody ustalenia ceny transferowej stosowanej w transakcji z podmiotami powiązanymi.


- Ciekawym rozwiązaniem szeroko wykorzystywanym przez międzynarodowe holdingi jest tzw. Participation Exemption, czyli zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków spółek holenderskich związanych z udziałami i akcjami, przede wszystkim dywidend i zysków ze sprzedaży, udziałów lub akcji - dodaje Mariusz Machciński.


Obowiązek rejestracyjny dotyczy każdego, kto wykonuje czynności opodatkowane VAT. Podatnik VAT zobowiązany jest do składania deklaracji miesięcznych i wpłacania podatku do końca miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (w pewnych sytuacjach można rozliczać się w okresach kwartalnych albo rocznych).


- Standardowa stawka VAT wynosi w Holandii 19 proc. Obniżona 6-proc. stawka obejmuje m.in. produkty spożywcze, wodę, lekarstwa, książki, gazety - dodaje Mariusz Machciński.


ZWOLNIENIE Z PODATKU

Wniesienie kapitału do spółki kapitałowej, jak również jego podwyższenie, nie jest opodatkowane podatkiem kapitałowym (podatek ten został zlikwidowany od 1 stycznia 2006 r.).


Ważne adresy, gdzie starać się o dotacje
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Duchnowska

certyfikowany psychoterapeuta Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Skoncentrowanej na Rozwiązaniu, mediator rodzinny, specjalista w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK