| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.


Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych podlega zysk po odliczeniu większości kosztów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.


- Ograniczenia w odliczaniu kosztów dotyczą między innymi odsetek od pożyczek przekraczających trzykrotność kapitału zakładowego - przypomina Mariusz Machciński.


Stawki podatku wynoszą:

- 20 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale do 25 tys. euro,

- 23,5 proc. dla dochodów miesz-czących się w przedziale 25 tys. euro - 60 tys. euro,

- 25,5 proc. dla dochodów przekraczających 60 tys. euro.


Przepisy holenderskie przewidują możliwość odliczenia strat związanych z działalnością gospodarczą. Straty te mogą być pokryte zyskiem z poprzedniego roku oraz zyskiem, jaki spółka osiągnie w kolejnych dziewięciu latach.


Spółka holenderska może zawrzeć z organami podatkowymi umowę dotyczącą metody ustalenia ceny transferowej stosowanej w transakcji z podmiotami powiązanymi.


- Ciekawym rozwiązaniem szeroko wykorzystywanym przez międzynarodowe holdingi jest tzw. Participation Exemption, czyli zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych zysków spółek holenderskich związanych z udziałami i akcjami, przede wszystkim dywidend i zysków ze sprzedaży, udziałów lub akcji - dodaje Mariusz Machciński.


Obowiązek rejestracyjny dotyczy każdego, kto wykonuje czynności opodatkowane VAT. Podatnik VAT zobowiązany jest do składania deklaracji miesięcznych i wpłacania podatku do końca miesiąca następującego po miesiącu, którego dotyczy rozliczenie (w pewnych sytuacjach można rozliczać się w okresach kwartalnych albo rocznych).


- Standardowa stawka VAT wynosi w Holandii 19 proc. Obniżona 6-proc. stawka obejmuje m.in. produkty spożywcze, wodę, lekarstwa, książki, gazety - dodaje Mariusz Machciński.


ZWOLNIENIE Z PODATKU

Wniesienie kapitału do spółki kapitałowej, jak również jego podwyższenie, nie jest opodatkowane podatkiem kapitałowym (podatek ten został zlikwidowany od 1 stycznia 2006 r.).


Ważne adresy, gdzie starać się o dotacje
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK