| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia oferuje przyjazny system podatkowy

Holandia jest jednym z najatrakcyjniejszych państw starej Unii Europejskiej dla prowadzenia działalności gospodarczej. Oferuje przejrzyste i stabilne prawo, prężną gospodarkę oraz liczne zachęty podatkowe.


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (besloten vennootschap, czyli BV) jest osobą prawną. Odpowiedzialność majątkowa spółki ograniczona jest do wysokości jej majątku, zaś odpowiedzialność wspólników ogranicza się do wysokości zainwestowanego kapitału.


Do założenia tej spółki potrzebne jest spisanie przed notariuszem umowy spółki w języku niderlandzkim i wniesienie kapitału zakładowego (w gotówce lub w formie aportu) w wysokości minimum 18 152 euro. Przed założeniem spółki przedsiębiorca musi otrzymać zaświadczenie z holenderskiego ministerstwa sprawiedliwości o braku przeszkód do prowadzenia działalności gospodarczej. Załatwienie wszystkich formalności zajmuje około dwóch miesięcy.


Spółka akcyjna (Naamloze Vennootschap, czyli NV) może, w odróżnieniu od spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, emitować akcje na okaziciela, które mogą być przedmiotem obrotu na giełdzie papierów wartościowych - zwraca uwagę Szymon Czerwiński.


Do założenia spółki akcyjnej potrzebne jest dopełnienie tych samych formalności, jak w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Minimalny kapitał zakładowy wynosi jednak 45 378 euro.


Mariusz Machciński, konsultant w dziale podatkowym Accreo Taxand, wskazuje, że przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi lub prowadzący działalność w Holandii w formie spółki osobowej płacą podatek dochodowy od osób fizycznych. Podatek dochodowy według tych samych stawek płacą również pracownicy. Podatek, łącznie ze składkami na ubezpieczenie społeczne, przy założeniu, że przedsiębiorca uzyskał dochód w kwocie 60 tys. euro, wyniesie w sumie 24 365 euro. Wynika to z następujących przedziałów podatkowych:

- 33,65 proc. dla pierwszych 17 319 euro (pierwszy przedział),

-  41,40 proc. dla kolejnych 13 803 euro (drugi przedział),

- 42 proc. dla kolejnych 21 942 euro (trzeci przedział),

- 52 proc. od każdej następnej kwoty.


Podatkiem dochodowym od osób fizycznych objęte są również dochody związane z posiadanymi samodzielnie bądź wspólnie z małżonkiem albo partnerem udziałami lub akcjami spółki kapitałowej reprezentującymi co najmniej 5 proc. udziałów lub akcji tej spółki. Stawka podatku wynosi 25 proc. (w 2007 roku obniżono ją do 22 proc. dla dochodów nieprzekraczających 250 tys. euro).


Opodatkowaniu podlegają także dochody z inwestycji i oszczędności: podatek wynosi 30 proc., ale liczony jest od ryczałtowo określonego zysku w wysokości 4 proc. majątku netto rocznie (majątek przekraczający 20 014 euro).

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP

Zdjęcia


Personel i Zarządzanie390.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Chmielniak

Specjalista prawa karnego gospodarczego, autor bloga Białe kołnierzyki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK