| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Do czego służy system INTRASTAT

Do czego służy system INTRASTAT

System INTRASTAT to system statystyki obrotów handlowych pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. W Polsce funkcjonuje od 1 maja 2004 r. Jest narzędziem do przekazywania przez przedsiębiorców w kraju członkowskim Unii Europejskiej informacji o dokonanych przywozach albo wywozach towarów do innych krajów należących do Wspólnoty.


Nie wszyscy przedsiębiorcy są zobowiązani do przekazywania zgłoszeń do systemu Intrastat. Obowiązek o dokonanych przywozach i wywozach towarów między Polską a innymi krajami Unii Europejskiej ciąży na tych przedsiębiorcach, którzy osiągnęli pewne ustalone na dany rok sprawozdawczy (kalendarzowy) i ogłoszone w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie badań statystycznych statystyki publicznej, wartości w ramach tych obrotów. Wartości te to tzw. progi statystyczne. Progi statystyczne są ustalone odrębnie dla przywozu i odrębnie dla wywozu towarów. Są one publikowane z odpowiednim wyprzedzeniem, tak aby każdy podmiot mógł stwierdzić, czy i w jakim zakresie podlega obowiązkowi składania deklaracji INTRASTAT.


Ważne!

Obowiązek zgłaszania danych do systemu INTRASTAT ciąży na tych przedsiębiorcach, którzy osiągnęli pewne progi statystyczne.


Wyróżniamy dwa rodzaje progów: podstawowy i szczegółowy. Progi podstawowe są to konkretne wartości rocznych obrotów towarowych określone odrębnie dla transakcji przywozowych i wywozowych. Podatnik, u którego wartość przywozu lub wywozu w ramach Wspólnoty w danym roku przekroczy wartość ustaloną dla odpowiedniego progu podstawowego, będzie zobowiązany do przekazywania informacji o tych obrotach.


W sytuacji gdy zostanie przekroczony próg podstawowy np. w przywozie, a nie zostanie jeszcze przekroczony próg podstawowy w wywozie, obowiązek dokonywania zgłoszenia INTRASTAT wystąpi wyłącznie w przywozie.


Na 2007 r. określono progi podstawowe w następujących wysokościach:

l w przywozie: 500 000 zł,

l w wywozie: 800 000 zł.


Kolejnymi progami statystycznymi, które są stosowane w Polsce, są tzw. progi szczegółowe (dawne progi specyficzne). Również w tym przypadku określone są dwa progi - dla przywozu i wywozu. Wartość ustalona dla tych progów jest wyższa aniżeli wartość ustalona dla progów podstawowych. W praktyce osoby osiągające znaczne wartości obrotów towarowych z krajami UE będą obowiązane do przekazywania bardziej szczegółowych informacji na temat realizowanych obrotów towarowych z ww. krajami niż osoby, których obroty przekroczyły próg podstawowy, ale nie przekroczyły progu szczegółowego.


Na 2007 r. określono progi podstawowe w następujących wysokościach:

l w przywozie: 29 000 000 zł,

l w wywozie: 49 000 000 zł.


Podatnicy, u których wartości przywozu lub wywozu towarów w ramach państw Unii Europejskiej w 2004 r. nie przekroczyły progów podstawowych ustalonych na rok 2005, są zwolnieni z obowiązku przekazywania informacji na potrzeby systemu INTRASTAT do chwili przekroczenia progów w bieżącym roku sprawozdawczym.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mizera

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »