| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Odpowiedzialność wykonawcy w prawie niemieckim

Odpowiedzialność wykonawcy w prawie niemieckim

Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność firmy budowlanej za wadliwe wykonanie prac w prawie unijnym? Czy istnieją w tym zakresie jakieś szczególne regulacje unijne? Jak wygląda ta kwestia w prawie niemieckim?


ODPOWIEDŹ

 


Problemy odpowiedzialności za wadliwe wykonanie budowli są pozostawione gestii ustawodawcy krajowego, jako typowa materia prawa cywilnego. Podobnie jak w Polsce, również w innych krajach UE fundamentalnym instrumentem, służącym ochronie interesów inwestora, jest rękojmia za wady obiektu budowlanego.


Wyjaśnienie


Rękojmia w Niemczech oznacza zapewnienie wykonawcy, że spełnił swoje świadczenie zgodnie z postanowieniami umowy o roboty budowlane i jest ono wolne od wad. Przed odbiorem budynku przez zamawiającego, wykonawca obowiązany jest wykazać, że obiekt jest niewadliwy, natomiast po odbiorze ciężar dowodu w kwestii wykazania wad obciąża zamawiającego. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest - podobnie jak w prawie polskim - surowsza niż wynika to z ogólnych zasad, gdyż jest niezależna od winy i wiedzy wykonawcy. Zgodnie z § 633 ust. 1 niemieckiego k.c., wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, jeżeli dzieło budowlane nie ma zastrzeżonych właściwości, bądź ma wady, które zmniejszają jego wartość lub użyteczność ze względu na przeznaczenie zawarte w umowie albo wynikające z normalnego używania. Z tytułu rękojmi zamawiającemu służą następujące uprawnienia:

l może żądać obniżenia wynagrodzenia,

l może żądać wymiany i dostarczenia obiektu wolnego od wad (np. innego mieszkania w tym samym bloku),

l może żądać usunięcia wady,

l może sam wadę usunąć, jeżeli wykonawca dopuścił się zwłoki z jej usunięciem; wtedy przysługuje mu dodatkowe roszczenie o zwrot poniesionych kosztów,

l może dochodzić naprawienia szkody powstałej w następstwie niewykonania umowy.


Co do zasady, roszczenia z tytułu rękojmi przedawniają się z upływem 5 lat. Regulacje niemieckie nie odbiegają zbyt mocno od polskich, co wynika z pozostawania naszych krajów w tej samej sferze prawnej. Ciekawymi rozwiązaniami, nieznanymi polskim przepisom są:

l żądanie zaliczki - jest to uprawnienie przysługujące zamawiającemu, w sytuacji gdy wykonawca nie usunął wad budynku, mimo wyznaczenia mu w tym celu odpowiedniego terminu; zamawiający ma wtedy roszczenie o wpłacenie zaliczki, za którą doprowadzi budynek do należytego stanu; wykonawca może odmówić wpłacenia zaliczki, jeżeli zamawiający zamierza ją przeznaczyć nie na usunięcie wady, ale traktuje jako obniżenie wynagrodzenia,

l rozszerzony obowiązek odszkodowawczy - na podstawie tego uprawnienia zamawiający może żądać nie tylko naprawienia szkody wyrządzonej wadą, ale również wszelkiej szkody powstałej poza budową (np. wyrównania kosztów wynajęcia hotelu, postępowania dowodowego, wydatków spowodowanych w międzyczasie przez nierzetelne prace); odpowiedzialność taka jest dopuszczalna, jeśli zamawiający jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.


Podstawa prawna:

l § 633-638 niemieckiego Kodeksu cywilnego.


Krzysztof Grodzicki

 
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Salomon Finance

doradztwo kredytowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK