REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność wykonawcy w prawie niemieckim

Krzysztof Grodzicki
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chciałbym się dowiedzieć, jak wygląda odpowiedzialność firmy budowlanej za wadliwe wykonanie prac w prawie unijnym? Czy istnieją w tym zakresie jakieś szczególne regulacje unijne? Jak wygląda ta kwestia w prawie niemieckim?


ODPOWIEDŹ

REKLAMA

 


Problemy odpowiedzialności za wadliwe wykonanie budowli są pozostawione gestii ustawodawcy krajowego, jako typowa materia prawa cywilnego. Podobnie jak w Polsce, również w innych krajach UE fundamentalnym instrumentem, służącym ochronie interesów inwestora, jest rękojmia za wady obiektu budowlanego.


Wyjaśnienie


Rękojmia w Niemczech oznacza zapewnienie wykonawcy, że spełnił swoje świadczenie zgodnie z postanowieniami umowy o roboty budowlane i jest ono wolne od wad. Przed odbiorem budynku przez zamawiającego, wykonawca obowiązany jest wykazać, że obiekt jest niewadliwy, natomiast po odbiorze ciężar dowodu w kwestii wykazania wad obciąża zamawiającego. Odpowiedzialność z tytułu rękojmi jest - podobnie jak w prawie polskim - surowsza niż wynika to z ogólnych zasad, gdyż jest niezależna od winy i wiedzy wykonawcy. Zgodnie z § 633 ust. 1 niemieckiego k.c., wykonawca ponosi odpowiedzialność z tytułu rękojmi, jeżeli dzieło budowlane nie ma zastrzeżonych właściwości, bądź ma wady, które zmniejszają jego wartość lub użyteczność ze względu na przeznaczenie zawarte w umowie albo wynikające z normalnego używania. Z tytułu rękojmi zamawiającemu służą następujące uprawnienia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

l może żądać obniżenia wynagrodzenia,

l może żądać wymiany i dostarczenia obiektu wolnego od wad (np. innego mieszkania w tym samym bloku),

l może żądać usunięcia wady,

l może sam wadę usunąć, jeżeli wykonawca dopuścił się zwłoki z jej usunięciem; wtedy przysługuje mu dodatkowe roszczenie o zwrot poniesionych kosztów,

l może dochodzić naprawienia szkody powstałej w następstwie niewykonania umowy.

REKLAMA


Co do zasady, roszczenia z tytułu rękojmi przedawniają się z upływem 5 lat. Regulacje niemieckie nie odbiegają zbyt mocno od polskich, co wynika z pozostawania naszych krajów w tej samej sferze prawnej. Ciekawymi rozwiązaniami, nieznanymi polskim przepisom są:

l żądanie zaliczki - jest to uprawnienie przysługujące zamawiającemu, w sytuacji gdy wykonawca nie usunął wad budynku, mimo wyznaczenia mu w tym celu odpowiedniego terminu; zamawiający ma wtedy roszczenie o wpłacenie zaliczki, za którą doprowadzi budynek do należytego stanu; wykonawca może odmówić wpłacenia zaliczki, jeżeli zamawiający zamierza ją przeznaczyć nie na usunięcie wady, ale traktuje jako obniżenie wynagrodzenia,

l rozszerzony obowiązek odszkodowawczy - na podstawie tego uprawnienia zamawiający może żądać nie tylko naprawienia szkody wyrządzonej wadą, ale również wszelkiej szkody powstałej poza budową (np. wyrównania kosztów wynajęcia hotelu, postępowania dowodowego, wydatków spowodowanych w międzyczasie przez nierzetelne prace); odpowiedzialność taka jest dopuszczalna, jeśli zamawiający jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej.


Podstawa prawna:

l § 633-638 niemieckiego Kodeksu cywilnego.


Krzysztof Grodzicki

 
Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA