Znajdujesz się: Moja firma » Firma w Unii » Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

Czy Polak może otworzyć firmę w Niemczech

Ostatnia aktualizacja: 2007-07-30
Autor: EM
Źródło: GP

Jak będą opodatkowane dochody, gdy mając działalność gospodarczą w Polsce otworzę filię zagraniczną. Czy cudzoziemiec może bez problemów założyć firmę w Niemczech?


MAŁGORZATA FRĄTCZAK-DŁUGOSZ

główna księgowa, doradztwo podatkowe Graczyk i Wspólnicy w Wodzisławiu Śląskim


Tak


W Republice Federalnej Niemiec na podstawie ustawy o działalności gospodarczej obowiązuje wolność działalności gospodarczej. Oznacza to, że działalność gospodarczą może prowadzić tam każdy obywatel, również cudzoziemiec.


Najprostszym sposobem rozpoczęcia przez polskie przedsiębiorstwo działalności gospodarczej w Niemczech jest założenie oddziału lub filii. Według niemieckich przepisów oddział przedsiębiorstwa jest jednostką wyodrębnioną organizacyjnie i przestrzennie z zakładu głównego. Oddział prowadzi samodzielnie działalność gospodarczą, posiada oddzielną rachunkowość i wydzielony majątek. Podlega wpisowi do rejestru handlowego.


Filia natomiast jest oddziałem przedsiębiorstwa, wyodrębnionym przestrzennie i organizacyjnie, ale niemającym samodzielności w działaniu. Filia otwierana jest zazwyczaj w celu prowadzenia promocji, badania rynku, prowadzenia salonu z ekspozycją towarów itd. Filia jest pod każdym względem uzależniona od zakładu macierzystego i nie może prowadzić odrębnej działalności. Nie posiada osobowości prawnej, więc jej utworzenie nie podlega wpisowi do rejestru handlowego. Wymagane jednak jest jej zgłoszenie we właściwym miejscowo urzędzie do spraw gospodarczych.


Na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), osoby fizyczne, które mieszkają w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Przy czym obowiązek ten jest realizowany z uwzględnieniem postanowień właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Z postanowień umowy zawartej między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec wynika, iż dochody uzyskane za pośrednictwem oddziału w Niemczech będą opodatkowane w Niemczech, a więc są zwolnione z podatku dochodowego w Polsce. Dochody te będą jednak brane pod uwagę dla ustalenia stopy podatku, o ile dochody z prowadzonej działalności w Polsce podlegają opodatkowaniu według skali podatkowej. Jeżeli natomiast dochody te są opodatkowane według stałej stawki 19 proc. (tzw. podatek liniowy), to dochody uzyskane za pośrednictwem zakładu położonego w Niemczech nie będą miały wpływu na wysokość podatku opłacanego podatkiem liniowym. Stawki podatku dochodowego od osób fizycznych w Niemczech kształtują się w zależności od uzyskanego dochodu od 15 proc.


Podstawowa stawka VAT na terytorium Republiki Federalnej Niemiec
wynosi od 2007 roku 19 proc., jednak są towary i usługi, które zachowują preferencyjną stawkę 7-proc.


Jeżeli natomiast chodzi o składki ubezpieczenia społecznego, to na podstawie rozporządzenia Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie, osoba prowadząca działalność na własny rachunek na terytorium dwóch lub więcej państw członkowskich podlega ustawodawstwu tego państwa, na terytorium którego zamieszkuje, jeżeli wykonuje jakąkolwiek część swojej działalności na terytorium tego państwa.


(EM)


Podstawa prawna

l Art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

lArt. 24 umowy podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu

i od majątku (Dz.U. z 2005 r. nr 12, poz. 90).

lRozporządzenie Rady (EWG) nr 1408/71 z 14 czerwca 1971 r. w sprawie stosowania systemów zabezpieczenia społecznego w stosunku do pracowników najemnych, osób prowadzących działalność na własny rachunek oraz do członków ich rodzin przemieszczających się we wspólnocie (Dz.Urz. WE L 149 z 5 lipca 1971 r.).



Najnowsze komentarze:

  • avatar

    cola2008-04-21 21:03

    Zgłoś nadużycie|Skomentuj

    Pytanie? Jeżeli miałem firme w Niemczech i ją zamk. To...otwierając firmę w Polsce będę miał niższy ZUS itd. Czyli czy u Nas bedzie to firma po raz pierwszy??

zamknij oknoNastępny artykuł

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE