| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Czy zgłosić do ZUS zleceniobiorcę, który jest pracownikiem w innym Państwie Członkowskim UE

Chcę zawrzeć umowę zlecenia z Niemcem, który pracuje w Niemczech w ramach stosunku pracy. Podobno nie muszę zgłaszać tego zleceniobiorcy do ubezpieczeń społecznych, bo ma on podlegać ubezpieczeniom ze stosunku pracy w kraju, w którym posiada miejsce zamieszkania (Niemcy). Ale co z ubezpieczeniem zdrowotnym i składkami na Fundusz Pracy?


RADA


Osoba ta podlega systemowi zabezpieczenia społecznego w Niemczech. Ewentualny obowiązek ubezpieczenia z tytułu umowy zlecenia podlega ocenie zgodnie z niemieckimi przepisami. Za tę osobę nie należy odprowadzać żadnych składek do polskiego systemu. Będzie ona miała prawo do świadczeń zdrowotnych z tytułu ubezpieczenia w Niemczech.


UZASADNIENIE


Osoba zatrudniona w jednym Państwie Członkowskim Unii Europejskiej podlega ubezpieczeniom wyłącznie w państwie zamieszkania. Wynika to z postanowień prawa unijnego dotyczących koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Obywatel Państwa Członkowskiego UE zatrudniony w Państwie Członkowskim UE podlega ubezpieczeniom w tym państwie bez względu na swoje miejsce zamieszkania i państwo pochodzenia oraz bez względu na to, w którym Państwie Członkowskim znajduje się siedziba podmiotu, który go zatrudnia.


Powyższa zasada ma zastosowanie do osób podejmujących szeroko rozumianą działalność zarobkową, zarówno najemną (która obejmuje zatrudnienie, umowy cywilnoprawne itd.), jak i do osób wykonujących działalność na własny rachunek.


Istnieją jednak wyjątki od tej zasady. Jednym z nich jest przypadek, w którym osoba podejmuje najemną pracę zarobkową (np. zatrudnienie, zlecenie) w więcej niż jednym Państwie Członkowskim UE. Jeżeli osoba ta ma miejsce zamieszkania w jednym z państw, w którym pracuje, to podlega systemowi zabezpieczenia społecznego państwa zamieszkania. Jej obowiązek ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego podlega więc ocenie z punktu widzenia przepisów prawa państwa zamieszkania. Oznacza to, że przepisy obowiązujące w państwie zamieszkania decydują o tym, czy za tę osobę należy odprowadzać składki ubezpieczeniowe, jaki jest zakres ubezpieczeń obejmujących tę osobę i jaka obowiązuje wysokość składek. Rozstrzyga się przy tym nie tylko kwestie ubezpieczeń z tytułu działalności wykonywanej w tym państwie, ale również działalności wykonywanej w innym Państwie Członkowskim UE (w którym ta osoba nie podlega ubezpieczeniom).


Jeśli zgodnie z prawem państwa zamieszkania określony rodzaj działalności podejmowanej za granicą rodzi obowiązek ubezpieczeniowy, wówczas osoba podejmująca taką działalność (zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, na umowę zlecenia itp.) podlega zgłoszeniu do ubezpieczeń w państwie zamieszkania również z tytułu tej działalności, nawet jeśli siedziba pracodawcy lub zleceniodawcy mieści się poza terytorium państwa zamieszkania. Gdyby natomiast okazało się, że rodzaj wykonywanej pracy za granicą nie jest objęty obowiązkiem ubezpieczeń w państwie zamieszkania, to z tytułu tej pracy osoby takiej nie trzeba zgłaszać do ubezpieczeń ani opłacać za nią składek.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Rzeszotarski

Business Development Manager & UC Specialist, Jabra

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK