| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Duże projekty w programach krajowych

Duże projekty w programach krajowych

Przedsiębiorcy i samorządowcy powinni zwrócić uwagę na to, czy ich projekt pasuje o wybranego programu operacyjnego. Złe dopasowanie inwestycji uniemożliwi uzyskanie unijnej dotacji.


Właściwe skrojenie projektu pod konkretny program operacyjny, z którego samorząd lub przedsiębiorca planuje uzyskać unijną dotację, to połowa sukcesu w procesie ubiegania się o pieniądze z Unii Europejskiej.


Pomocna może w tym być znajomość linii demarkacyjnej między poszczególnymi programami operacyjnymi. Większość inwestycji można sfinansować z więcej niż jednego programu.


- Linie demarkacyjne są bardzo istotne i beneficjenci powinni zapoznać się z nimi szczegółowo. Spełnienie kryteriów linii demarkacyjnej będzie jedną z podstaw zatwierdzenia wniosku o dofinansowanie - podkreśla Monika Niewinowska, rzecznik Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.


W latach 2004-2006 linie także występowały, lecz największe znacznie miały w przypadku inwestycji w obszarze rolnictwa. W latach 2007-2013 pojawią się regionalne programy operacyjne, które umożliwią każdemu z samorządów wojewódzkich prowadzenie własnej polityki wspierania określonych dziedzin. Dodatkowo do dyspozycji przyszłych beneficjentów będą także programy krajowe, operujące w tych samych dziedzinach. Aby wyeliminować możliwość podwójnego finansowania oraz zapewnić odpowiedni zasięg dotacji (w regionach są wspierane projekty lokalne), w tej perspektywie finansowej szeroko zostały wprowadzone linie demarkacyjne.


Szczegółowy wykaz linii można znaleźć w dokumencie Linia demarkacyjna pomiędzy Programami Operacyjnymi Polityki Spójności, Wspólnej Polityki Rolnej i Wspólnej Polityki Rybackiej. Jest on wiążący dla wszystkich instytucji zaangażowanych w proces przydzielania dotacji z funduszy unijnych. Beneficjenci mogą czerpać z niego wiedzę na temat podziałów między poszczególnymi programami.


W większości przypadków linie są już wyznaczone. Ich wstawienie do programu operacyjnego to jeden z podstawowych wymogów, które stawia Komisja Europejska. W zależności od przypadku linie są wyznaczone w oparciu o koszty projektów (projekty o największej wartości realizowane są w programach krajowych, natomiast projekty o najmniejszym koszcie w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich), lokalizację projektu (projekty o znaczeniu ponadregionalnym i krajowym realizowane są w programach krajowych, projekty o znaczeniu regionalnym i lokalnym - w programach regionalnych, natomiast projekty ograniczone do obszarów wiejskich - w PROW) oraz beneficjenta projektu.


Dla przedsiębiorców, którzy będą ubiegali się o dotacje inwestycyjne, najważniejsze będą linie demarkacyjne między programem Innowacyjna Gospodarka oraz regionalnymi programami operacyjnymi. Już teraz wiadomo, że podstawowym kryterium będzie wartość projektu. Z programu krajowego będą mogły być finansowane inwestycje o wartości co najmniej 2 mln euro. Mniejsze projekty powinny szukać swoich szans w programach regionalnych.


Przykłady linii demarkacyjnych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Józef Edmund Nowicki

CONEXIS Kancelaria Zamówień Publicznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK