| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.

www.ec.europa.eu/employment_social/eyeq/index.cfm?language=PL

oraz na stronach Komisji Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.


W ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego przygotowanych było kilka priorytetów, w ramach których różnego rodzaju organizacje, instytucje i prywatne firmy opracowały realizację wielu zadań, mających doprowadzić do przekwalifikowania, wykwalifikowania, zdobycia praktyki zawodowej przez osoby potencjalnie zagrożone bezrobociem czy też wchodzących pierwszy raz lub powracających na rynek pracy. W wyniku takich działań potencjalni pracodawcy otrzymują siłę roboczą, za którą nie muszą przez jakiś czas płacić składek ZUS, podatków, nawet pensji, mogą z dotacji wyposażyć miejsce pracy przeznaczone dla takiej osoby w niezbędny sprzęt komputerowy i meble.


Dla przykładu omówimy projekt realizowany na zlecenie Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, w którym instytucja szkoleniowa oferując kurs pt. „Pozyskiwanie i rozliczanie środków z UE z językiem angielskim i praktyką” przygotowuje dla swoich absolwentów praktyki zawodowe w przedsiębiorstwach na terenie województwa małopolskiego. Uczestnikami szkoleń są osoby legitymujące się średnim lub wyższym wykształceniem. Tak więc firmom gotowym przyjąć praktykantów przedstawia się propozycję miesięcznego bezpłatnego pobytu maksymalnie 10 osób, które mogą pracować w tym czasie przez 20 dni po 8 godzin dziennie. Wcześniej osoby te przygotowane zostały z następujących tematów:


Praktykodawca otrzymuje więc chwilowe wsparcie kadrowe oraz ma możliwość zatrudnienia w późniejszym czasie przeszkolonych pracowników. Wystarczy, że oświadczy, iż w ramach prowadzonej działalności gospodarczej może zapewnić pełną realizację praktyki zgodnie z programem odbytego szkolenia i zapewnić warunki pracy zgodne z obowiązującymi przepisami prawa pracy i zasadami bhp. Obydwie strony umowy, tj. praktykodawca i organizator kursu, ani też jego uczestnik, nie ponoszą żadnych kosztów związanych z odbywaniem tej zawodowej praktyki. Jedyną „uciążliwością” - jeśli w ogóle można o tym mówić - jest konieczność odnotowywania przebiegu praktyki w „Karcie Praktyki” oraz bezzwłocznego powiadamiania instytucji szkoleniowej o niestawieniu się uczestnika szkolenia na praktykę. Na zakończenie wyznaczona przez przedsiębiorcę osoba, do której zadań należało sprawowanie kontroli i opieka nad praktykantami, udzielać im będzie zaliczenia. Korzyść dla przedsiębiorców jest wiec niewspółmiernie większa niż kłopot.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Mikos

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK