| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Jak skorzystać z dotacji unijnych za pośrednictwem innych przedsiębiorstw

Istnieją programy, w ramach których środki finansowe pochodzące z Unii otrzymały przedsiębiorstwa, które nie są beneficjentem ostatecznym, ponieważ zadeklarowane działania wykonywać będą na rzecz innych przedsiębiorców.


Komisja Europejska pełni rolę koordynatora realizowania obchodów ERRSW. W Polsce Krajowym Organem Wykonawczym (KOW) jest Departament ds. Rodziny, Kobiet i Szkolenia dla firm w ramach inicjatywy Europejskiego Roku Równych Szans Przeciwdziałania Dyskryminacji w Ministerstwie Pracy i Polityki Socjalnej. Obchody ERRSW rozpoczną się w czerwcu krajową imprezą inaugurującą. Wszystkie działania wyłonione w czasie wspomnianego konkursu będą realizowane do końca 2007 r.

Projekty, które zakwalifikowano do finansowego wsparcia w wysokości ok. 70 proc. każdy, dotyczą bardzo różnych działań. Jednym z przykładów otrzymania pieniędzy przez mikroprzedsiębiorstwo (a przypominam, że wnioskowano do Komisji Europejskiej) na rzecz innych przedsiębiorstw jest projekt pt.: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”.


W ramach jego realizacji zaplanowano między innymi działania skierowane do przedsiębiorców z powiatu krakowskiego, oferujących usługi dla ludności, których miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest powszechnie uznawane za publiczne, np. restauracje, kawiarnie. Postanowiono dotrzeć do nich z informacją dla personelu obsługującego klientów, jak należy postępować, pomagać klientom niepełnosprawnym ruchowo (w tym niepełnosprawność starcza), upośledzonym, epileptykom itp. Projekt zwraca się przeciw dyskryminacji osób niepełnosprawnych i starszych w dostępie do czynnego uczestniczenia w życiu publicznym, społecznym i kulturalnym. Mając na uwadze kłopoty w sprawnym i swobodnym poruszaniu się, osoby takie często rezygnują z pobytu w miejscach, w których ich ułomności fizyczne będą bardziej widoczne i rażące.


Planuje się przeszkolić w ciągu 5 miesięcy personel 30 takich firm. W zamian za uczestnictwo w programie firmy otrzymają certyfikat i odznaczenie: „Miejsce przyjazne niepełnosprawnym”. Szkolenia będą jednodniowe, w ten sposób nie będą nadmiernie obciążać pracodawców. Szkolenia mają za zadanie przygotować personel do obsługi klientów sprawnych inaczej tak, aby byli w stanie umożliwić im swobodę bycia w miejscu publicznym. Z przeprowadzonych na potrzeby realizacji tego projektu anonimowych ankiet wynika, że obsługa w takich miejscach, jak restauracje, banki, kina, często stykając się z osobami na wózkach czy choćby osobami starszymi, poruszającymi się za pomocą laski, nie potrafi im pomóc w zajęciu dogodnego miejsca, ponieważ nie wie, w jaki sposób działają wózki inwalidzkie, gdzie zablokować koła, którą rękę podeprzeć, czy tę z laską, czy tę drugą, w jaki sposób reagować na zachowanie osób z atakiem epilepsji itp. Brak tej wiedzy powoduje, że wspomniane miejsca stają się nieprzystępne dla osób, które przecież są sprawne inaczej.

Polecamy artykuły

Źródło:

Prawo Przedsiębiorcy
Personel i Zarządzanie459.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK