| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

W ramach jednego projektu, który będzie realizowany przy udziale funduszy unijnych dostępnych w programach operacyjnych na lata 2007-2013, przedsiębiorca będzie mógł podjąć działania inwestycyjne, jak również zakupić usługi oraz szkolenia.


To nowość, która jest możliwa dzięki wprowadzeniu przez Komisję Europejską zasady elastyczności.


Od tej perspektywy finansowej przedsiębiorcy w ramach jednego projektu inwestycyjnego, finansowanego z funduszy unijnych, będą mogli zakupić na przykład nowe maszyny oraz dodatkowo kupić szkolenia dla pracowników w zakresie ich używania. Taką możliwość daje nowy mechanizm, który został umieszczony w programach operacyjnych dostępnych na lata 2007-2013. Chodzi o finansowanie krzyżowe (ang. cross-financing).


Paradoksalnie pojawianie się finansowania krzyżowego spowodowane zostało porażką polskiego rządu podczas ubiegłorocznych negocjacji z Komisją Europejską. Polska sprzeciwiała się wprowadzeniu zakazu finansowania jednego krajowego programu operacyjnego z dwóch lub więcej funduszy unijnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu można by lepiej dopasowywać programy krajowe - w szczególności regionalne - do potrzeb beneficjentów. Niestety, Unia Europejska nie zgodziła się na takie rozwiązanie, uczyniwszy wyjątek tylko dla środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (będą one wydawane w ramach programu Infrastruktura i środowisko). Natomiast nie dopuściła takiej możliwości dla EFRR, który zawiera także środki na dotacje dla przedsiębiorstw oraz Europejskiego Funduszu Społecznego.


Postulat Polski przyczynił się do wprowadzenia nowego rozwiązania. Rada Unii Europejskiej zgodziła się na stosowanie cross-financingu. Pozwala ono na sfinansowanie ze środków pochodzących z jednego funduszu unijnego działań, które mają być realizowane za pomocą innego. Dzięki temu system wsparcia będzie lepiej dopasowany do potrzeb beneficjentów, a ci z kolei unikną potrzeby ubiegania się o dwie dotacje z dwóch różnych programów przy realizacji jednego projektu inwestycyjnego.


Zastosowanie finansowania krzyżowego jest ograniczone dwoma podstawowymi zasadami. Po pierwsze, w ramach tego narzędzia nie można wydać więcej niż 10 proc. wysokości uzyskanej dotacji (ustalanej w kosztach kwalifikowanych). Po drugie, zastosowanie cross-financingu musi być uzasadnione, niezbędne do pomyślnej realizacji projektu i bezpośrednio z nim związane. Te dwie zasady powinni mieć na uwadze wszyscy przedsiębiorcy oraz inne podmioty, które będą chciały skorzystać z możliwości, jakie daje finansowanie krzyżowe.


Szczegóły dotyczące stosowania cross-financingu nie są jeszcze dokładnie określone i trudno stwierdzić, czy na przykład bariery prawne lub biurokratyczne nie spowodują, że będzie to martwe rozwiązanie. Jednak już teraz wiadomo, że beneficjent będzie musiał zdecydować o stosowaniu tego narzędzia przy składaniu wniosku o dotację.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK