| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

Pieniądze na inwestycje będzie można wykorzystać na szkolenia

W ramach jednego projektu, który będzie realizowany przy udziale funduszy unijnych dostępnych w programach operacyjnych na lata 2007-2013, przedsiębiorca będzie mógł podjąć działania inwestycyjne, jak również zakupić usługi oraz szkolenia.


WYTYCZNE RESORTU ROZWOJU

Informacje na temat zasad stosowania finansowania krzyżowego można znaleźć w wytycznych wydawanych przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego. Ogólne zasady zostały umieszczone w projektach krajowych wytycznych dotyczących kwalifikowania wydatków w ramach funduszy strukturalnych i Funduszu Spójności w okresie programowania 2007-2013, wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka oraz wytycznych w zakresie kwalifikowalności wydatków w programie operacyjnym Kapitał Ludzki. Szczegółowe zapisy, które między innymi określają, na co dokładnie mogą zostać przeznaczone środki w ramach finansowania krzyżowego, umieszczone są w uszczegółowieniach programów operacyjnych.
MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl


OPINIA
Michał Gwiazda

menedżer z firmy doradczej Accreo Taxand


W nadchodzącej perspektywie finansowej (2007-2013) jest przewidywana możliwość połączenia grantu inwestycyjnego z grantem szkoleniowym. Przedsiębiorca będzie mógł, składając jeden wniosek, jednocześnie ubiegać się o dofinansowanie szkoleń związanych z daną inwestycją. Jak zwykle jednak diabeł tkwi w szczegółach, gdyż wciąż nie wiadomo jakiego typu szkolenia będą mogły być przedmiotem refundacji i jakie będą zasady ich refundacji. Pomysł łączenia szkoleń razem z grantami inwestycyjnymi funkcjonował w Polsce również przed przystąpieniem do UE. Doświadczenia tamtego instrumentu wskazują, że mimo dobrych chęci nie udało się wypracować przejrzystych zasad dofinansowywania szkoleń jednocześnie z inwestycjami. Praktyką stało się więc, że przedsiębiorcy wnioskowali jedynie o grant inwestycyjny, pomijając możliwość uzyskania grantu na szkolenia. Mimo negatywnych doświadczeń, należy podkreślić, że jest to bardzo dobry pomysł, aby przedsiębiorca wdrażając innowacyjne inwestycje mógł jednocześnie uzyskać grant na przeszkolenie swoich pracowników. Potrzebne są tylko elastyczne i czytelne procedury aplikowania.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Tarnowska

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Kancelarii Prawno-Podatkowej Mariański Group. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego oraz studiów podyplomowych z zakresu prawa podatkowego w Centrum Dokumentacji i Studiów Podatkowych Uniwersytetu Łódzkiego. Ukończyła aplikacje radcowską przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Łodzi i uzyskała tytuł zawodowy radcy prawnego. Specjalizuje się w prawie cywilnym, gospodarczym i podatkowym. Doradza w zakresie szeroko pojętego prawa handlowego, cywilnego oraz podatkowego, m.in. w procesach przekształcenia i łączenia spółek. Posiada doświadczenie w obsłudze korporacyjnej spółek, w tym podmiotów notowanych na rynku papierów wartościowych. Reprezentuje przedsiębiorców w postępowaniach przed sądami i organami administracji publicznej. Zajmuje się bieżącą obsługą prawno-podatkową klientów. Koordynuje pracę doświadczonego zespołu prawników, specjalizujących się w doradztwie prawnym oraz podatkowym, prowadzonym na rzecz klientów Kancelarii.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK