| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Firma w Unii > Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości w Unii Europejskiej

Inkubatory przedsiębiorczości (IP) zaczęły w Polsce powstawać jeszcze przed jej wejściem do Unii Europejskiej. Obecnie są znacznie bardziej popularne i mają większe możliwości.

• inwestycje związane z pokryciem kosztów zainicjowania lub prowadzenia inkubatora,
• wsparcie budowy i rozwoju ponadregionalnych sieci otoczenia biznesu świadczących usługi w zakresie działalności innowacyjnej przedsiębiorstw,
• wsparcie inkubatorów technologicznych, parków naukowo-technologicznych, centrów transferu technologii, proinnowacyjnych instytucji otoczenia biznesu,
• wsparcie wykorzystania praw własności przemysłowej, praw autorskich itp.

Przykładem nowo powstającego (z udziałem współfinansowania unijnego) inkubatora jest inkubator technologiczny budowany przez Krakowski Park Technologiczny (KPT), spółkę zarządzającą specjalną strefą ekonomiczną w Krakowie. KPT realizuje obecnie projekt budowy i wyposażenia inkubatora w Krakowie-Czyżynach. W swojej części inwestycyjnej projekt przewiduje powstanie budynku biurowego o łącznej powierzchni 4 tys. metrów kwadratowych oraz przygotowanie pewnej liczby stanowisk komputerowych dla przyszłych przedsiębiorców. Inkubator technologiczny będzie miał za zadanie wspieranie rozwoju nowo utworzonych i młodych firm, działających w sektorze zaawansowanych technologii, przede wszystkim w obszarze informatyki, telekomunikacji i inżynierii. Przewiduje się, że głównymi najemcami będą małe i średnie przedsiębiorstwa oraz mikroprzedsiębiorstwa tworzone i prowadzone przez absolwentów, doktorantów i pracowników naukowych krakowskich szkół wyższych.

Wsparcie dla przedsiębiorców-najemców inkubatora realizowane będzie dwutorowo. Pierwszą formą wsparcia będzie udostępnienie przedsiębiorcom powierzchni biurowej inkubatora na atrakcyjnych warunkach cenowych. Druga forma wsparcia obejmować będzie usługi sekretarskie, doradztwo w zakresie transferu technologii, doradztwo prawne i patentowe oraz doradztwo księgowo-finansowe połączone z informacją o możliwościach finansowania innowacyjnych projektów technologicznych. KPT, które będzie właścicielem i zarządzającym inkubatorem technologicznym, prowadzić będzie również działania nakierowane na popularyzację i wsparcie transferu technologii z uczelni do gospodarki oraz przedsiębiorczości technologicznej. Do tego celu wykorzystywana będzie m.in. profesjonalnie wyposażona sala konferencyjna udostępniana na cele seminaryjne i konferencyjne. Projekt KPT wpisuje się w Sektorowy Program Operacyjny Wzrost Konkurencyjności Przedsiębiorstw, lata 2004-2006, działanie 1.3 Tworzenie Korzystnych Warunków dla Rozwoju Firm. Zgodnie z umową zawartą przez KPT z instytucją wdrażającą, przedsięwzięcie o wartości ponad 15 mln zł zostanie w 87,5 proc. zrefundowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Zgodnie z harmonogramem projektu, inkubator technologiczny rozpocznie działalność w ostatnim kwartale 2007 r. Do tego czasu, oprócz działań ściśle inwestycyjnych, KPT planuje realizację pomocniczych inicjatyw, które mają zapewnić funkcjonowanie przyszłego inkubatora zgodnie z najlepszymi wzorcami tego typu instytucji w krajach uznawanych za wiodące pod względem technologicznym. Bliższe informacje na ten temat stopniowo pojawiać się będą na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego: www.malopolskie.pl.

Katalog inkubatorów przedsiębiorczości znajduje się na stronach internetowych: http://www.infoport.pl/bao/?bid=2 oraz http://katalog.onet.pl/6873,inkubatory-przedsiebiorczosci,k.html.

Edyta Pęcherz
Centrum Funduszy Europejskich
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK