REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Spółki będące belgijskimi rezydentami podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Nierezydenci zaś płacą podatek tylko od tej części dochodów, które uzyskali na terytorium Belgii.


Polscy rezydenci podlegają opodatkowaniu w Belgii, jeśli prowadzą na jej terytorium działalność gospodarczą w formie tzw. zakładu. W myśl umowy zawartej między Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA


- W szczególności zakładem jest m.in. siedziba zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat, a także miejsca wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z treścią umowy również plac budowy oraz wszelkie prace montażowe stanowią zakład, pod warunkiem jednak, że trwają dłużej niż dwanaście miesięcy - wskazuje Magdalena Ćwik-Burszewska, konsultant w Ernst&Young.


Jednocześnie dodaje, że w myśl postanowień umowy utrzymywanie stałej placówki nie zawsze skutkuje istnieniem zakładu dla celów podatku dochodowego w Belgii. Przykładowo, zakładu nie obejmuje prowadzenie przez spółkę działalności za pośrednictwem maklera, generalnego komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem jednak, że osoby te działają w ramach swojej zwykłej działalności.


Stawka opodatkowania


Podstawowa stawka podatku dochodowego w Belgii wynosi 33 proc. Jednak w odniesieniu do spółek, których dochód jest niższy niż 322,5 tys. euro, stawka podatku może wynosić od 24,25 proc. do 34,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Obniżona stawka opodatkowania ma jednak zastosowanie tylko w odniesieniu do tych spółek, które w ciągu roku podatkowego wypłacają przynajmniej jednemu menedżerowi lub partnerowi wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 30 tys. euro i które jednocześnie nie korzystają z usług zarejestrowanych belgijskich centrów koordynacji - tłumaczy Sylwia Migdał, doradca podatkowy, menedżer w Ernst&Young.


WAŻNE LICZBY

33 proc. - to podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych obowiązująca w Belgii

REKLAMA


Z jej informacji wynika także, że preferencyjne stawki podatku dochodowego nie mają zastosowania dla spółek holdingowych lub spółek, w których 50 proc. lub większy udział posiada inna spółka. Także podmioty, które wypłacają dywidendy w wysokości przekraczającej 13 proc. ich opłaconego kapitału, nie są uprawnione do stosowania obniżonych stawek opodatkowania.


- Dodatkowo, niezależnie od wysokości stawki opodatkowania spółki, zakłady zagranicznych przedsiębiorstw będące belgijskimi rezydentami zobligowane są do uiszczania 3-proc. daniny uzupełniającej na wypadek kryzysu, co powoduje, że efektywna stawka opodatkowania wynosi 33,99 proc. - dodaje Magdalena Ćwik-Burszewska.


Straty mogą być rozliczane z przyszłymi dochodami bez ograniczeń co do kwot i okresu rozliczenia.


DZIAŁALNOŚĆ W FORMIE ZAKŁADU

Prowadzenie przez polskiego rezydenta podatkowego działalności gospodarczej w formie zakładu na terytorium Belgii sprawia, że jego dochód alokowany do tego zakładu podlegać będzie opodatkowaniu belgijskim podatkiem dochodowym. Polski przedsiębiorca może również prowadzić w Belgii działalność poprzez spółkę będącą belgijskim rezydentem.


Zachęty podatkowe


Od 1 stycznia 2006 r. w Belgii funkcjonuje system zwany odliczalnością hipotetycznych odsetek (notional interest deduction). Z informacji uzyskanych od Sylwii Migdał wynika, że celem jego wprowadzenia było wyeliminowanie istniejących różnic w zakresie podatkowego traktowania finansowania poprzez kapitał i finansowania długiem. System ten pozwala belgijskim spółkom i zakładom zagranicznych spółek w Belgii, które wykorzystują własny kapitał na cele inwestycyjne, pomniejszyć podstawę opodatkowania o tzw. koszt hipotetycznych odsetek równy określonemu procentowi kapitału narażonego na ryzyko (kapitał ten kalkulowany jest w oparciu o określone zasady). Procent ten odpowiada średniej stopie oprocentowania długoterminowych obligacji rządowych (nie może jednak przekroczyć 6,5 proc.). W przypadku straty podatkowej, odliczenie może być dokonane w ciągu siedmiu kolejnych lat podatkowych.


- Belgijski system podatkowy przewiduje również specjalne zachęty podatkowe dla podmiotów zajmujących się produkcją audiowizualną. Po spełnieniu odpowiednich warunków inwestor ma prawo do zwolnienia z opodatkowania dochodu do wartości 150 proc. zainwestowanych środków. Jednak w jednym roku finansowym zwolnienie to nie może przekroczyć 50 proc. dochodu zatrzymanego w spółce podlegającego opodatkowaniu lub równowartości 750 tys. euro (zależnie co jest większe) - wskazuje Magdalena Ćwik-Burszewska.


Spółki zależne


Dywidenda wypłacana z Polski, a otrzymywana przez tzw. belgijską spółkę kwalifikowaną lub jej oddział, jest w 95 proc. zwolniona z opodatkowania na podstawie udziału (tzw. participation exemption).


Dla zastosowania zwolnienia belgijska spółka otrzymująca dywidendę zobligowana jest posiadać bezpośredni udział w wysokości przynajmniej 10 proc. lub w równowartości 1,2 mln euro w kapitale polskiej spółki wypłacającej dywidendę przez co najmniej rok. Udziały będące w posiadaniu spółki muszą być również wykazane jako aktywa finansowe w jej sprawozdaniu finansowym


- Wskazane zwolnienie nie dotyczy m.in. dywidend otrzymywanych od spółek, które podlegają opodatkowaniu w raju podatkowym, spółek inwestycyjnych i finansowych objętych preferencyjnym reżimem - tłumaczy Sylwia Migdał.


Podatek u źródła


Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy wypłacane polskim rezydentom podlegają 15-proc. podatkowi u źródła. Istnieje jednak możliwość obniżenia tej stawki do 5 proc., jeżeli polska spółka uprawniona do odbioru dywidendy posiada w kapitale belgijskiej spółki wypłacającej dywidendy bezpośrednio przynajmniej 25 proc. lub 10 proc., przy czym w tym drugim przypadku konieczne jest również, by wartość inwestycji w spółce wynosiła co najmniej 500 tys. euro. Eksperci z Ernst&Young zwrócili uwagę, że możliwe jest również całkowite zwolnienie z podatku u źródła na mocy dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich o wspólnym systemie opodatkowania stosowanym w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Dla jego zastosowania wymagane jest, by polska spółka otrzymująca dywidendę posiadała bezpośrednio co najmniej przez rok nie mniej niż 15 proc. udziału w kapitale spółki belgijskiej. Natomiast, jeśli polska spółka posiada przynajmniej 15 proc. udziału w belgijskiej spółce przez okres co najmniej dwóch lat, dywidenda otrzymana od belgijskiej spółki również podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania w Polsce.


Odsetki, które powstają w Belgii i są wypłacane polskim rezydentom, mogą podlegać opodatkowaniu 15-proc. podatkiem u źródła w Belgii. Na mocy umowy stawka podatku może być obniżona do 5 proc. kwoty brutto odsetek. W określonych przypadkach możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania u źródła na podstawie dyrektywy w sprawie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi z państw członkowskich Wspólnoty.


CO NIE STANOWI ZAKŁADU PRZEDSIĘBIORSTWA

Zakład nie obejmuje:

l użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa,

utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub wydawania,

l utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dowolnego połączenia rodzajów działalności, wspomnianych powyżej, pod warunkiem jednak, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia, ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.


PODSTAWA PRAWNA

l Umowa podpisana dnia 20 sierpnia 2001 r. w Warszawie między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2004 r. nr 211, poz. 2139).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA