REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak opodatkowana jest firma prowadzona w Belgii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Spółki będące belgijskimi rezydentami podlegają opodatkowaniu lokalnym podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągnięcia. Nierezydenci zaś płacą podatek tylko od tej części dochodów, które uzyskali na terytorium Belgii.


Polscy rezydenci podlegają opodatkowaniu w Belgii, jeśli prowadzą na jej terytorium działalność gospodarczą w formie tzw. zakładu. W myśl umowy zawartej między Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przez pojęcie zakład należy rozumieć stałą placówkę, poprzez którą całkowicie lub częściowo prowadzona jest działalność gospodarcza przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA


- W szczególności zakładem jest m.in. siedziba zarządu, filia, biuro, fabryka, warsztat, a także miejsca wydobywania zasobów naturalnych. Zgodnie z treścią umowy również plac budowy oraz wszelkie prace montażowe stanowią zakład, pod warunkiem jednak, że trwają dłużej niż dwanaście miesięcy - wskazuje Magdalena Ćwik-Burszewska, konsultant w Ernst&Young.


Jednocześnie dodaje, że w myśl postanowień umowy utrzymywanie stałej placówki nie zawsze skutkuje istnieniem zakładu dla celów podatku dochodowego w Belgii. Przykładowo, zakładu nie obejmuje prowadzenie przez spółkę działalności za pośrednictwem maklera, generalnego komisanta albo każdego innego niezależnego przedstawiciela, pod warunkiem jednak, że osoby te działają w ramach swojej zwykłej działalności.


Stawka opodatkowania


Podstawowa stawka podatku dochodowego w Belgii wynosi 33 proc. Jednak w odniesieniu do spółek, których dochód jest niższy niż 322,5 tys. euro, stawka podatku może wynosić od 24,25 proc. do 34,5 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


- Obniżona stawka opodatkowania ma jednak zastosowanie tylko w odniesieniu do tych spółek, które w ciągu roku podatkowego wypłacają przynajmniej jednemu menedżerowi lub partnerowi wynagrodzenie w wysokości nie mniejszej niż 30 tys. euro i które jednocześnie nie korzystają z usług zarejestrowanych belgijskich centrów koordynacji - tłumaczy Sylwia Migdał, doradca podatkowy, menedżer w Ernst&Young.


WAŻNE LICZBY

33 proc. - to podstawowa stawka podatku dochodowego od osób prawnych obowiązująca w Belgii

REKLAMA


Z jej informacji wynika także, że preferencyjne stawki podatku dochodowego nie mają zastosowania dla spółek holdingowych lub spółek, w których 50 proc. lub większy udział posiada inna spółka. Także podmioty, które wypłacają dywidendy w wysokości przekraczającej 13 proc. ich opłaconego kapitału, nie są uprawnione do stosowania obniżonych stawek opodatkowania.


- Dodatkowo, niezależnie od wysokości stawki opodatkowania spółki, zakłady zagranicznych przedsiębiorstw będące belgijskimi rezydentami zobligowane są do uiszczania 3-proc. daniny uzupełniającej na wypadek kryzysu, co powoduje, że efektywna stawka opodatkowania wynosi 33,99 proc. - dodaje Magdalena Ćwik-Burszewska.


Straty mogą być rozliczane z przyszłymi dochodami bez ograniczeń co do kwot i okresu rozliczenia.


DZIAŁALNOŚĆ W FORMIE ZAKŁADU

Prowadzenie przez polskiego rezydenta podatkowego działalności gospodarczej w formie zakładu na terytorium Belgii sprawia, że jego dochód alokowany do tego zakładu podlegać będzie opodatkowaniu belgijskim podatkiem dochodowym. Polski przedsiębiorca może również prowadzić w Belgii działalność poprzez spółkę będącą belgijskim rezydentem.


Zachęty podatkowe


Od 1 stycznia 2006 r. w Belgii funkcjonuje system zwany odliczalnością hipotetycznych odsetek (notional interest deduction). Z informacji uzyskanych od Sylwii Migdał wynika, że celem jego wprowadzenia było wyeliminowanie istniejących różnic w zakresie podatkowego traktowania finansowania poprzez kapitał i finansowania długiem. System ten pozwala belgijskim spółkom i zakładom zagranicznych spółek w Belgii, które wykorzystują własny kapitał na cele inwestycyjne, pomniejszyć podstawę opodatkowania o tzw. koszt hipotetycznych odsetek równy określonemu procentowi kapitału narażonego na ryzyko (kapitał ten kalkulowany jest w oparciu o określone zasady). Procent ten odpowiada średniej stopie oprocentowania długoterminowych obligacji rządowych (nie może jednak przekroczyć 6,5 proc.). W przypadku straty podatkowej, odliczenie może być dokonane w ciągu siedmiu kolejnych lat podatkowych.


- Belgijski system podatkowy przewiduje również specjalne zachęty podatkowe dla podmiotów zajmujących się produkcją audiowizualną. Po spełnieniu odpowiednich warunków inwestor ma prawo do zwolnienia z opodatkowania dochodu do wartości 150 proc. zainwestowanych środków. Jednak w jednym roku finansowym zwolnienie to nie może przekroczyć 50 proc. dochodu zatrzymanego w spółce podlegającego opodatkowaniu lub równowartości 750 tys. euro (zależnie co jest większe) - wskazuje Magdalena Ćwik-Burszewska.


Spółki zależne


Dywidenda wypłacana z Polski, a otrzymywana przez tzw. belgijską spółkę kwalifikowaną lub jej oddział, jest w 95 proc. zwolniona z opodatkowania na podstawie udziału (tzw. participation exemption).


Dla zastosowania zwolnienia belgijska spółka otrzymująca dywidendę zobligowana jest posiadać bezpośredni udział w wysokości przynajmniej 10 proc. lub w równowartości 1,2 mln euro w kapitale polskiej spółki wypłacającej dywidendę przez co najmniej rok. Udziały będące w posiadaniu spółki muszą być również wykazane jako aktywa finansowe w jej sprawozdaniu finansowym


- Wskazane zwolnienie nie dotyczy m.in. dywidend otrzymywanych od spółek, które podlegają opodatkowaniu w raju podatkowym, spółek inwestycyjnych i finansowych objętych preferencyjnym reżimem - tłumaczy Sylwia Migdał.


Podatek u źródła


Na podstawie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania dywidendy wypłacane polskim rezydentom podlegają 15-proc. podatkowi u źródła. Istnieje jednak możliwość obniżenia tej stawki do 5 proc., jeżeli polska spółka uprawniona do odbioru dywidendy posiada w kapitale belgijskiej spółki wypłacającej dywidendy bezpośrednio przynajmniej 25 proc. lub 10 proc., przy czym w tym drugim przypadku konieczne jest również, by wartość inwestycji w spółce wynosiła co najmniej 500 tys. euro. Eksperci z Ernst&Young zwrócili uwagę, że możliwe jest również całkowite zwolnienie z podatku u źródła na mocy dyrektywy Rady Wspólnot Europejskich o wspólnym systemie opodatkowania stosowanym w przypadku spółek dominujących i spółek zależnych różnych państw członkowskich. Dla jego zastosowania wymagane jest, by polska spółka otrzymująca dywidendę posiadała bezpośrednio co najmniej przez rok nie mniej niż 15 proc. udziału w kapitale spółki belgijskiej. Natomiast, jeśli polska spółka posiada przynajmniej 15 proc. udziału w belgijskiej spółce przez okres co najmniej dwóch lat, dywidenda otrzymana od belgijskiej spółki również podlegać będzie zwolnieniu z opodatkowania w Polsce.


Odsetki, które powstają w Belgii i są wypłacane polskim rezydentom, mogą podlegać opodatkowaniu 15-proc. podatkiem u źródła w Belgii. Na mocy umowy stawka podatku może być obniżona do 5 proc. kwoty brutto odsetek. W określonych przypadkach możliwe jest całkowite zwolnienie z opodatkowania u źródła na podstawie dyrektywy w sprawie opodatkowania odsetek i należności licencyjnych wypłacanych pomiędzy spółkami powiązanymi z państw członkowskich Wspólnoty.


CO NIE STANOWI ZAKŁADU PRZEDSIĘBIORSTWA

Zakład nie obejmuje:

l użytkowania placówek, które służą wyłącznie do składowania, wystawiania lub wydawania dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa,

utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu składowania, wystawiania lub wydawania,

l utrzymywania zapasów dóbr lub towarów należących do przedsiębiorstwa wyłącznie w celu przerobu przez inne przedsiębiorstwo,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu zakupu dóbr lub towarów albo w celu zbierania informacji dla przedsiębiorstwa,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dla przedsiębiorstwa jakiejkolwiek innej działalności o charakterze przygotowawczym lub pomocniczym,

l utrzymywania stałej placówki wyłącznie w celu prowadzenia dowolnego połączenia rodzajów działalności, wspomnianych powyżej, pod warunkiem jednak, że całkowita działalność tej placówki, wynikająca z takiego połączenia, ma charakter przygotowawczy lub pomocniczy.


PODSTAWA PRAWNA

l Umowa podpisana dnia 20 sierpnia 2001 r. w Warszawie między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U. z 2004 r. nr 211, poz. 2139).


Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA