REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Firma w Unii

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zdobyć dotację z Unii Europejskiej

Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 2004 roku, jednak z unijnej pomocy korzystała już wcześniej. Wielu, nie tylko małych i średnich przedsiębiorców pragnie rozwijać swoje firmy. Często głowią się nad tym jak zminimalizować koszty inwestycji. Pomocne okazują się fundusze europejskie. Wtedy jednak pojawia się pytanie: co trzeba zrobić, aby uzyskać dofinansowanie?

Transakcje zawierane ze sprzedawcami z i spoza UE

Polacy coraz częściej dokonują zakupów, czy to w sklepach internetowych, czy na aukcjach on-line, od sprzedawców spoza Polski. W takich transakcjach nie zawsze nabywcy będzie przysługiwała ochrona, jaką gwarantują polskie przepisu konsumenckie. Warto, aby nabywca, wiedział, w jakich sytuacjach będzie mógł korzystać ze szczególnych uprawnień wynikających z obowiązujących w Polsce przepisów konsumenckich.

Regulacje prawne na obszarze celnym UE

1 maja 1984 r. Polska stała się częścią unijnego obszaru celnego. Zniesione zostały granice celne. Poza zewnętrznymi granicami Unii obowiązują regulacje prawa celnego UE.

Eksportujesz? Możesz dostać refundację połowy wydatków

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości prowadzi nabór wniosków na dotacje dla eksporterów. Wsparcie można otrzymać na 50 proc. wydatków realizacji projektu.

REKLAMA

"Niebieski przycisk" - ułatwienie transakcji internetowych

Komisja Europejska przyjęła propozycję polskiej prezydencji, by obok reżimów prawnych 27 państw członkowskich, funkcjonował opcjonalnie ujednolicony reżim ogólnounijny, tzw. niebieski przycisk.

Polsko-słowackie interesy

W 2010 r. Polska była trzecim pod względem słowackiego eksportu i czwartym pod względem obrotu (5,44 mld euro rocznie) partnerem Słowacji.

Ponad 65% środków z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców

Firmy z sektora MSP mogą w tym roku nadal ubiegać się o dotacje unijne wdrażane przez PARP oraz występować z wnioskami o uzyskanie premii technologicznej udzielanej przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aplikacje można zgłaszać w trybie ciągłym do wyczerpania alokacji na dany rok.

Jak rozliczać transport pasażerski na terenie Słowenii

Polski podatnik, który przewozi pasażerów w ramach transportu drogowego, ma obowiązek rozliczenia VAT proporcjonalnie w każdym z krajów, przez które przebiega trasa podróży. W związku z tym polskim podatnikom świadczącym tego rodzaju usługi niezbędna jest wiedza na temat rozliczeń VAT w poszczególnych krajach UE. Informujemy, jak powinno wyglądać rozliczenie tych usług w Słowenii.

REKLAMA

Ewidencja czasu pracy w prawie unijnym

W prawie unijnym brak jest regulacji dotyczących stosowania uproszczonej ewidencji czasu pracy. Jednak ze względu na specyfikę pracy złagodzono zasady organizacji czasu pracy np. wobec pracowników zarządzających, m.in. ze względu na to, że ich wymiar czasu pracy często nie jest mierzony.

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez przedsiębiorcę w Niemczech

Opodatkowanie dochodów uzyskanych przez polskiego przedsiębiorcę z tytułu usług świadczonych w Niemczech należy rozpatrywać na gruncie postanowień umowy zawartej między Rzeczypospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku.

Warunki zatrudnienia pracowników w Niemczech

Pracownicy z Polski podlegają w Niemczech takiej samej ochronie jak pracownicy–Niemcy w zakresie warunków zatrudnienia, m.in. nawiązania stosunku pracy, czasu pracy czy prawa do urlopu.

Tworzenie nowych miejsc pracy i promowanie przedsiębiorczości w UE

Jedna piąta1 młodych Europejczyków nie może dziś znaleźć pracy. Oznacza to ogromne marnotrawstwo talentu i potencjału ludzkiego, co grozi Unii Europejskiej utratą konkurencyjności w nadchodzących latach. W ramach działań mających na celu rozwiązanie tego problemu Komisja Europejska podjęła nowatorską akcję pod nazwą Youth@Work, która ma pomóc w tworzeniu atrakcyjnych i stałych miejsc pracy dla młodych ludzi z terenu Europy.

Polska firma powierza Słowakowi pracę wykonywaną na Słowacji - rozliczanie podatku i składek

Nasza firma ma siedzibę w Polsce. Szukamy pracownika na stanowisko handlowca. Praca będzie wykonywana na Słowacji. Uznaliśmy więc, że dobrze byłoby powierzyć ją Słowakowi, który mieszka na Słowacji. Jakie w takim przypadku będziemy mieć obowiązki podatkowe i składkowe?

Zmiana siedziby spółki lub miejsca prowadzenia przez nią działalności w UE

Swoboda przedsiębiorczości to jedna z najważniejszych zasad w Unii Europejskiej. Jednak w praktyce jej stosowanie jest utrudnione m.in. przez brak przepisów krajowych umożliwiających zmianę miejsca prowadzenia działalności na obszarze UE.

Jak się pracuje na Malcie

O tym, że na owej pięknej wyspie można zapisać się do szkoły języka angielskiego, wie niemal każdy. Ale ten najmniejszy kraj w Unii Europejskiej ma również sporo do zaoferowania pod względem gospodarczym. Wiele firm z różnych krajów prowadzi tu interesy – zagraniczni inwestorzy otrzymują do dyspozycji dobrze działającą infrastrukturę i partnerów władających doskonałym angielskim.

Zakaz nierównego traktowania zleceniobiorców i wykonawców. Kontrowersje

Nowe przepisy regulują kwestie związane z naruszeniem zasady równego traktowania zleceniobiorców i wykonawców dzieła. Ustawy nie stosuje się do pracowników w zakresie uregulowanym w Kodeksie pracy.

Rozliczenie dotacji

Po euforii związanej z udziałem w konkursie i zajęciem pozycji na liście wniosków rekomendowanych do otrzymania wsparcia w ramach programów operacyjnych przedsiębiorcy wkraczają na ziemię nieznaną. Muszą rozliczyć dotację. Jakie niebezpieczeństwa na nich czyhają?

Fundusze 2014: kto dostanie pieniądze i na co?

Choć nie wiadomo jeszcze ile środków z funduszy pomocowych UE Polska wynegocjuje w ramach nowej perspektywy finansowej, to rząd ma już pomysł, na co wydać te pieniądze.

Pożyczka JEREMIE - stabilny instrument finansowy dla MSP

Kończą się pieniądze dla małych i średnich przedsiębiorstw w ramach pomocy unijnej – takie wypowiedzi pojawiają się często w mediach. Tymczasem rzeczywistość jest nieco inna. Środki finansowe na zasilanie działalności MSP w ramach różnych akcji i programów dopiero ruszają. Pożyczka z Inicjatywy JEREMIE jest tego najlepszym przykładem.

Czy można otworzyć przedszkole za unijne pieniądze

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza wiele możliwości dla osób przedsiębiorczych, które pragną założyć własną działalność gospodarczą z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Ciekawym pomysłem na biznes może być założenie przedszkola.

Ostatnia szansa na unijne dotacje dla przedsiębiorców

Zdecydowana większość unijnych pieniędzy została już rozdzielona. Jednak jeszcze w przyszłym roku właściciele firm znajdą działania, w ramach których będą mogli uzyskać dotację na rozwój swojego biznesu.

Jak długo czeka się na wypłatę dofinansowania na e-biznes

Otrzymanie decyzji o dofinansowaniu, w ramach działania 8.1. Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, to dopiero początek (często długiej) drogi przedsiębiorstwa do otrzymania pieniędzy ze środków europejskich. Wiele czynników wpływa na przedłużanie okresu oczekiwania na zwrot części poniesionych kosztów.

Wskaźnik produktu, rezultatu i oddziaływania

Przedsiębiorca zamierzający sfinansować inwestycję ze środków Unii Europejskiej już na etapie jej planowania zobowiązany jest do zdefiniowania mierzalnego oraz realnego do osiągnięcia celu. Ten z kolei, powinien zostać ujęty na trzech płaszczyznach: produktu, rezultatu i oddziaływania.

Biznes na Cyprze

Cypr kojarzony jest przede wszystkim z wizerunkiem raju podatkowego. Nie oznacza to jednak, że aktywność gospodarcza na wyspie ogranicza się do prowadzenia „papierowego” biznesu, czyli rejestracji i obsługi firm szukających podatkowego azylu.

Szansa na dofinansowanie wdrożenia B2B

Jesienią odbędzie się jedyny w tym roku nabór wniosków do Działania 8.2 „Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B”. Czasu na przygotowania pozostało zatem już niewiele, tym bardziej że w tym czasie MRR ma zmienić zasady przyznawania dofinansowań.

Rumunia przyjazna inwestorom

Polscy przedsiębiorcy, również z sektora MSP, nie powinni zapominać o Rumunii – tylko tam mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 50% poniesionych kosztów. Budżet na lata 2007-2013 przewiduje aż ok. 3 mld euro na projekty inwestycyjne firm.

Firma jednoosobowa w Holandii

Działalność jednoosobowej firmy w Holandii od strony formalnej niewiele się różni od takiej samej prowadzonej w Polsce.

Samozatrudnienie w Czechach

Procedury rejestracyjne firmy na terenie Czech niewiele się różnią od polskich. Po ich spełnieniu otwarta droga do zarabiania czeskich koron.

Nadrenia Północna-Westfalia - polskie firmy mile widziane

Nadrenia Północna-Westfalia jest największym regionem inwestycyjnym pod względem liczby polskich przedsiębiorstw działających w Niemczech, choć kryzys gospodarczy ten trend spowolnił.

Dotacje unijne dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw

O tym, czy dane przedsiębiorstwo można zaliczyć do mikro-, małych czy średnich przedsiębiorstw, decyduje liczba pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorstwo, wysokość rocznego obrotu w ostatnim roku obrotowym lub całkowita wartość aktywów ujęta w ostatnim rocznym bilansie.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. III)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Generalnie wszystkie projekty realizowane na poziomie regionalnym dzielą się na inwestycyjne, których jest zdecydowanie więcej oraz nastawione na innowacje i nowe technologie, które występują niestety rzadziej w przekroju wszystkich polskich województw.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. II)

Z uwagi na odrębność każdego Województwa i Programu Operacyjnego terminy konkursów w poszczególnych regionach nie są zbieżne, przez co dla przedsiębiorców jawi się szansa na dofinansowanie różnych przedsięwzięć w różnych rejonach kraju w różnym czasie.

Regionalne Programy Operacyjne trzecim filarem wsparcia inwestycji przedsiębiorców (cz. I)

Każde województwo wdraża swój własny Program Operacyjny, uzgodniony odrębnie z Komisją Europejską, w związku z czym każdy z nich rządzi się własnymi prawami. Teoretycznie są one przeznaczone dla przedsiębiorców z danego regionu, ale praktyka, a przede wszystkim prawne regulacje pozwalają na finansowanie inwestycji realizowanej w danym województwie.

Kluczowe dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw w 2010 roku

Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej i aktywnie uczestniczy we wszystkich formach jej aktywności politycznej, społecznej i gospodarczej. Z członkowstwem wiążą się liczne obowiązki, ale i przywileje. Najważniejszym z obowiązków jest zasilanie budżetu Wspólnoty, natomiast jedną z najistotniejszych korzyści – możliwość korzystania ze Wspólnej Polityki Strukturalnej, znanych szeroko pod hasłem „dotacji unijnych”.

Biznes w Belgii

Pomimo kryzysu i znaczącego spadku wymiany handlowej, Belgia nadal pozostaje w czołówce partnerów handlowych Polski, co świadczy o tym, że polskie firmy potrafią tu jednak robić interesy.

Kluczowe dotacje inwestycyjne dla przedsiębiorstw w 2010 roku

Od 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej i aktywnie uczestniczy we wszystkich formach jej aktywności politycznej, społecznej i gospodarczej. Z członkowstwem wiążą się liczne obowiązki, ale i przywileje. Najważniejszym z obowiązków jest zasilanie budżetu Wspólnoty, natomiast jedną z najistotniejszych korzyści – możliwość korzystania ze Wspólnej Polityki Strukturalnej, znanych szeroko pod hasłem „dotacji unijnych”.

Biznes z Norwegami

Biznes w Norwegii przypomina tamtejszy klimat – często jest chłodny i nieprzystępny dla „obcych”. Dlatego wybierając się tam w interesach, warto zadbać nie tylko o ciepłe ubranie, ale także o dobre przygotowanie i rozeznanie uwarunkowań rynkowych oraz kulturowych.

Firma jednoosobowa w Austrii

Polacy w Austrii mają prawo do zakładania samodzielnej działalności gospodarczej na zasadzie samozatrudnienia bez żadnych ograniczeń.

Jak pozyskać środki finansowe na wdrożenie innowacji i transfer technologii w Polsce

Innowacyjność jest bodaj najistotniejszym wyznacznikiem procesów transformacji i rozwoju każdego regionu i kraju. Jej znaczenie w kształtowaniu nowoczesnej gospodarki nie znajduje w ostatnim czasie równego sobie. To wręcz koło napędowe nadające bieg rozwojowi i postępowi gospodarczemu.

Praca i interesy na Słowacji

Polskie firmy często prowadzą interesy za granicą i wysyłają tam swoich pracowników, warto więc poznać specyfikę funkcjonowania biznesu w innych krajach oraz zwyczaje ich mieszkańców. Rozpoczynamy cykl, który pomoże nam w kontaktach biznesowych z mieszkańcami innych krajów. Zaczynamy od najbliższego sąsiada.

Samozatrudnienie w Belgii

Prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Belgii jest utrudnione ze względu na trzy oficjalne języki oraz podział kompetencyjny między urzędami federalnymi i regionalnymi.

Łatwiej o pieniądze z PO Kapitał Ludzki

Program Operacyjny Kapitał Ludzki ma być w 2010 r. jednym z najważniejszych źródeł finansowania działań antykryzysowych w przedsiębiorstwach. Dlatego wprowadzono w nim liczne ułatwienia dla ubiegających się o pomoc. Ogłoszono też atrakcyjne konkursy dla przedsiębiorców.

Jak przygotować projekt pod dotacje

Decyzja o składaniu wniosku powinna wynikać z identyfikacji problemów firmy i chęci ich likwidacji, a nie tylko z dostępności funduszy unijnych.

Własny biznes w Szwajcarii

Prowadzenie biznesu w Szwajcarii musi być właśnie jak w szwajcarskim zegarku – precyzyjne, poukładane i przede wszystkim punktualne. Nie ma tu miejsca na improwizację, a tak ceniona w innych krajach „elastyczność”, w Szwajcarii wcale nie jest cnotą.

Jakie zmiany wprowadzono w systemie rozliczania dotacji unijnych

1 stycznia 2010 r. weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy o finansach publicznych. Wprowadziła ona istotne zmiany w systemie wdrażania Funduszy Europejskich. Dotyczą one przede wszystkim systemu finansowania realizacji programów, ale również systemu instytucjonalnego. Nowe przepisy ustanawiają instytucję Płatnika, którego rolę pełni Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Marszałkowie pomogą przedsiębiorcom

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego pracuje nad programem bezzwrotnej pomocy finansowej dla firm, które ucierpiały w wyniku kryzysu. Wsparcie będzie pochodziło ze środków regionalnych programów operacyjnych i ma być udzielane tylko do końca 2010 r.

Samozatrudnienie w Irlandii i Anglii

Od samego początku członkostwa Polski w UE Irlandia i Wielka Brytania cieszyły się największym zainteresowaniem Polaków jako kierunek migracji zarobkowej. Jednak z czasem przekonali się, że bardziej opłaca się założyć na Wyspach firmę jednoosobową, niż być pracownikiem najemnym otrzymującym płacę minimalną.

Jak przygotować projekt pod dotacje

Zarządzanie projektem obejmuje dwie fazy: analizę i planowanie. Narzędzia wykorzystywane w fazie analizy to m.in. analiza interesariuszy.

Innowacyjność strategią sukcesu polskiej gospodarki

Dzisiejsze wymogi świata gospodarczego zmuszają nas do poszukiwania nowych źródeł przewagi konkurencyjnej. O ile w minionych wiekach dominację gospodarczą zapewniały krajom zasoby naturalne, o tyle we  współczesnych czasach liczy się myśl techniczna, wynalazczość i innowacyjność. To dziś główne napędy w rozwoju światowej gospodarki. Bez wątpienia działalność badawczo - rozwojowa i wdrażanie innowacji są tymi czynnikami, które również Polsce mogłyby zapewnić długotrwały i stabilny rozwój gospodarczy.

Fundusze unijne remedium na kryzys finansowy

Czy antidotum na bieżącą sytuację gospodarczą w Polsce mogą stanowić właśnie fundusze unijne? Wydaje się, iż faktycznie dotacje z UE mogą stać się kołem napędowym do wyjścia z kryzysu finansowego. Rynek potrzebuje dynamicznego dopływu kapitału.

REKLAMA