REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy szefem jest kobieta

Marzena Czarnowska
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.
Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu.

REKLAMA

REKLAMA

Pisałam już o trudnościach jakie mogą się pojawić w relacjach damsko – męskich na płaszczyźnie zawodowej związanych z kulturalnym zachowaniem się obu płci wobec siebie. Szczególnie problematyczne jest to zagadnienie w odniesieniu do kobiet w roli przełożonych.

Kobieta – szef w badaniach opinii publicznej

Z badań prowadzonych nad zagadnieniem pełnienia roli przełożonego przez kobiety wynika, że często są one lepiej przygotowane do pełnienia roli kierowniczej niż mężczyźni, a mimo to zarabiają mniej. Kobiety – szefa obawiają się zarówno kobiety i mężczyźni. Obawa ta wynika często ze stereotypowego myślenia o kobiecie i przypisywania jej takich cech jak; plotkarstwo, złośliwość, zmienność nastrojów, konfliktowość. Zwolenników kobiet w roli przełożonego jest prawie tylu co przeciwników. Kobiety są doceniane za dostrzeganie szczegółów i leprze rozumienie kontekstu sytuacyjnego niż mężczyźni, dzięki czemu mogą osiągać lepsze wyniki, np. w czasie negocjacji warunków kontraktu.

REKLAMA

Na czym polegają główne trudności w pracy pod kierownictwem kobiety?

Bez względu na to czy jest się kobietą czy mężczyzną będąc na stanowisku kierowniczym nie można sobie pozwolić na brak profesjonalizmu. I choć kobiety, które zajmują te stanowiska zdążyły się już wykazać umiejętnością panowania nad emocjami, to otoczenie często traktuje je inaczej. Jeśli podwładnymi kobiety są mężczyźni może być im trudno wyzbyć się nawyków postawy opiekuńczej wobec kobiety. Może być to źródłem konfliktów – silna, pewna siebie Pani Dyrektor może negatywnie zareagować, kiedy w czasie prezentacji popełni błąd, a jeden z jej podwładnych zacznie go tuszować.

Polecamy: Etykieta służbowych kontaktów damsko - męskich

Panowie pracujący pod kierownictwem Pań muszą nauczyć się patrzeć na nie jak na Przełożonego, wówczas unikną gaf wynikających z przekonania o specjalnym traktowaniu płci pięknej.

O tym trzeba pamiętać

  • W kontaktach zawodowych w relacjach damsko – męskich, w przypadku pełnienia roli kierowniczej przez kobietę obowiązują takie same zasady jak przy relacji przełożony – podwładny, gdy przełożonym jest mężczyzna.
  • Nie zależy okazywać kobiecie słabości wynikającej z jej płci.
  • Prawiąc komplementy lepiej podkreślać jej dokonania zawodowe niż zalety urody.
  • Należy dbać o kulturę słowa – seksistowskie uwagi, kawały, niechlujny język – są niedopuszczalne w kontaktach zawodowych w ogóle.
  • Postawa życzliwości i uprzejmości względem przełożonej powinna być podyktowana zajmowanym przez nią stanowiskiem, a dopiero w drugiej kolejności przynależnością do płci.

Zobacz: Zapach w pracy

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA