REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy jesteś tym „nowym”

Marzena Czarnowska
W nowej pracy zachowuj się naturalnie i pokaz na co cię stać.
W nowej pracy zachowuj się naturalnie i pokaz na co cię stać.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Najpierw rozsyłałeś CV, potem entuzjastycznie reagowałeś za każdym razem, gdy słyszałeś dźwięk telefonu, z podnieceniem szedłeś na rozmowę kwalifikacyjną. I pewnego dnia telefon zadzwonił inaczej – „Czy może pan podjąć pracę w naszej firmie z dniem pierwszym …”

Ludzie stają się uczestnikami rynku pracy z kilku powodów: są absolwentami różnych typów szkół i w związku z zakończeniem edukacji poszukują pracy, utracili pracę, chcą zmienić dotychczasową. Bez względu na sytuację, w jakiej dochodzi do rozpoczęcia pracy, pierwsze dni zawsze bywają trudne. Nowe obowiązki, nawet jeśli podobne do wykonywanych wcześniej budzą niepewność. Sam układ budynku jest obcy i trzeba pytać się innych jak dojść do bufetu czy innego działu. Nie znasz współpracowników i przełożonych, nie wiesz jakie metody pracy wypracował zespół, którego członkiem stałeś się z dniem dzisiejszym. Nie wiesz komu można zaufać, a kogo lepiej omijać z daleka. Czeka cię wiele niespodzianek związanych nie tylko z obowiązkami – z nimi sobie poradzisz, ale także z wejściem w grupę osób, które się już znają. Wrażenie jakie wywrzesz na innych w tych pierwszych dniach będzie zależało od czynników, na które nie masz wpływu – okoliczności w jakich zwolniło się stanowisko i prezentacji twojej osoby przez przełożonego oraz od czynników zależnych od ciebie. Co możesz zrobić, by zyskać sympatię i uznanie współpracowników?

REKLAMA

Zobacz: Szef jest szefem bez względu na wiek

Oto lista cennych porad:

1. bądź pogodny i uśmiechnięty,
2. z szacunkiem odnoś się do wszystkich bez względu na stanowisko, pleć i wiek,
3. sumiennie wykonuj swoje polecenia,
4. bądź życzliwy,
5. bądź cierpliwy i każdemu z osobna z równym entuzjazmem odpowiadaj na pytania dotyczące poprzedniej pracy i wykształcenia – nie muszą być to szczegółowe informacje, wystarczy, że podasz ile lat pracowałeś jako menadżer w firmie XY,
6. jeśli potrzebna jest ci czyjaś pomoc – proś o nią różne osoby, za każdym razem wybieraj osobę najmniej zapracowaną,
7. nie zmieniaj zastanego porządku wzajemnych układów personalnych,
8. nie daj się wciągnąć w konflikt, ani też nie okazuj nadmiernej zażyłości tylko z jednym z pracowników,
9. ucz się imion, nazwisk i stanowisk współpracowników,
10. sam nie krytykuj, ale przyjmuj rzeczową krytykę skierowaną do ciebie, możesz też zareagować jeśli współpracownik krytykuje cię w sposób nieprzyjemny i niekulturalny – to że jesteś „nowy” nie znaczy, że masz stać się „kozłem ofiarnym”,
11. nie osądzaj i nie wydawaj pochopnych opinii o innych.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    Nowe technologie pomogą ograniczyć marnowanie żywności?

    Każdy długi weekend czy święta to ogromne kolejki do marketów spożywczych. Polacy, pomimo wysokich cen, znów kupią więcej jedzenia niż potrzebują a duża część trafi na śmietnik. Niegospodarne podejście do żywności jest ogromnym wyzwaniem w obliczu zmian klimatycznych i coraz większego wysiłku, jaki trzeba będzie włożyć, by ją wyprodukować. Jak wykorzystać do tego nowa technologię? 

    REKLAMA

    Słowo "siostrzeństwo" w słownikach języka polskiego?

    Sondaż przeprowadzony przez Answear.LAB wskazuje  że ponad połowa kobiet uważa, że słowo „siostrzeństwo” powinno zostać wprowadzone do słowników języka polskiego. 97 proc. zauważa i docenia sukcesy kobiet.

    Rolnicy i pożyczka lombardowa - zmiana przepisów ustawy

    Sejm zmienił przepisy ustawy o pożyczce lombardowej. Przepisy nakazujące stosować do rolników ustawę o konsumenckiej pożyczce lombardowej zostały uchylone.

    REKLAMA