| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > W biurze > Kiedy jesteś tym „nowym”

Kiedy jesteś tym „nowym”

Najpierw rozsyłałeś CV, potem entuzjastycznie reagowałeś za każdym razem, gdy słyszałeś dźwięk telefonu, z podnieceniem szedłeś na rozmowę kwalifikacyjną. I pewnego dnia telefon zadzwonił inaczej – „Czy może pan podjąć pracę w naszej firmie z dniem pierwszym …”

Ludzie stają się uczestnikami rynku pracy z kilku powodów: są absolwentami różnych typów szkół i w związku z zakończeniem edukacji poszukują pracy, utracili pracę, chcą zmienić dotychczasową. Bez względu na sytuację, w jakiej dochodzi do rozpoczęcia pracy, pierwsze dni zawsze bywają trudne. Nowe obowiązki, nawet jeśli podobne do wykonywanych wcześniej budzą niepewność. Sam układ budynku jest obcy i trzeba pytać się innych jak dojść do bufetu czy innego działu. Nie znasz współpracowników i przełożonych, nie wiesz jakie metody pracy wypracował zespół, którego członkiem stałeś się z dniem dzisiejszym. Nie wiesz komu można zaufać, a kogo lepiej omijać z daleka. Czeka cię wiele niespodzianek związanych nie tylko z obowiązkami – z nimi sobie poradzisz, ale także z wejściem w grupę osób, które się już znają. Wrażenie jakie wywrzesz na innych w tych pierwszych dniach będzie zależało od czynników, na które nie masz wpływu – okoliczności w jakich zwolniło się stanowisko i prezentacji twojej osoby przez przełożonego oraz od czynników zależnych od ciebie. Co możesz zrobić, by zyskać sympatię i uznanie współpracowników?

Zobacz: Szef jest szefem bez względu na wiek

Oto lista cennych porad:

1. bądź pogodny i uśmiechnięty,
2. z szacunkiem odnoś się do wszystkich bez względu na stanowisko, pleć i wiek,
3. sumiennie wykonuj swoje polecenia,
4. bądź życzliwy,
5. bądź cierpliwy i każdemu z osobna z równym entuzjazmem odpowiadaj na pytania dotyczące poprzedniej pracy i wykształcenia – nie muszą być to szczegółowe informacje, wystarczy, że podasz ile lat pracowałeś jako menadżer w firmie XY,
6. jeśli potrzebna jest ci czyjaś pomoc – proś o nią różne osoby, za każdym razem wybieraj osobę najmniej zapracowaną,
7. nie zmieniaj zastanego porządku wzajemnych układów personalnych,
8. nie daj się wciągnąć w konflikt, ani też nie okazuj nadmiernej zażyłości tylko z jednym z pracowników,
9. ucz się imion, nazwisk i stanowisk współpracowników,
10. sam nie krytykuj, ale przyjmuj rzeczową krytykę skierowaną do ciebie, możesz też zareagować jeśli współpracownik krytykuje cię w sposób nieprzyjemny i niekulturalny – to że jesteś „nowy” nie znaczy, że masz stać się „kozłem ofiarnym”,
11. nie osądzaj i nie wydawaj pochopnych opinii o innych.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PB Online

Serwis badań internetowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »