| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Przyjęcia i uroczystości > Obiad bufetowy – czyli mniej zobowiązująco

Obiad bufetowy – czyli mniej zobowiązująco

Jest mniej uroczystą formą obiadu, ale coraz częściej spotykaną, zwłaszcza na różnego rodzaju szkoleniach czy zebraniach wyjazdowych pracowników. Czym się charakteryzuje i jak przebiega?

Obiad bufetowy poprzedzony jest aperitifem w odrębnym pomieszczeniu. Goście wówczas mają czas na dotarcie i okazję do przywitania się. Po upływie około 15 minut gospodarze zapraszają wszystkich gości do jadali, gdzie już w bufecie czekają na nich gorące potrawy i napoje.

Każdy z gości obsługuje się sam. W pierwszej kolejności bierze talerz i sztućce, a później kieruje się do bufetu. Po nałożeniu sobie potrawy i wzięciu kieliszka z napojem ,siada przy wybranym przez siebie stoliku. Miejsca są nieoznaczone, dlatego każdy może usiąść z kim tylko chce. W ten sposób tworzą się grupki osób, które dobrze się znają i czują w swoim towarzystwie.

Zobacz: Jaka jest różnica między przyjęciem prywatnym i służbowym?

Każdy może podchodzić do bufetu z napojami i daniami, ile razy tylko chce. Dlatego też lepiej nałożyć sobie mniejszą porcję niż cały kopiec. Podchodząc do bufetu za każdym razem używaj nowego talerza. Każdy też sam wlewa sobie alkohol.

Podczas obiadu bufetowego nie musimy siedzieć w jednym miejscu, ale możemy dowolnie zmieniać swoje miejsce. W ten sposób goście mają możliwość porozmawiania z każdym z przybyłych. Gospodarz również może dowolnie zmieniać stoliki, przy których siedzi.

Obiad bufetowy kończy się kawą lub herbatą. Znak do wyjścia daje gość honorowy (np. prezes naszej firmy, prezes/dyrektor firmy zaproszonej przez naszą), to on pierwszy wychodzi z przyjęcia.

Zobacz: Przyjęcia i uroczystości

reklama

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podczas obiadu bufetowego nie musimy siedzieć w jednym miejscu, ale możemy dowolnie zmieniać swoje miejsce.
Podczas obiadu bufetowego nie musimy siedzieć w jednym miejscu, ale możemy dowolnie zmieniać swoje miejsce.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Zaremba

Trener, facylitator, coach, właściciel firmy szkoleniowej Media Plus. Współzałożyciel Akademii Facylitacji, członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Facylitatorów (IAF). Ukończyła studia podyplomowe w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania L. Koźmińskiego w Warszawie w specjalności Szkolenie i rozwój. Doświadczony trener w zakresie zarządzania ludźmi, obsługi klienta i sprzedaży oraz prowadzenia szkoleń. Jest też twórcą autorskich programów dla studiów podyplomowych uczelni wyższych, oraz autorem gier rozwojowych. Jest członkiem grupy doradczej do spraw CSR przy Ministerstwie Rozwoju. Od lat wykorzystuje metody i techniki facylitacyjne w kontekście rozwoju ludzi i organizacji. Przeszkolona przez ICA-UK, ostatnio specjalizuje się w metodach pracy grupowej Technology of Participation

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK