| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Przyjęcia i uroczystości > Przedstawianie gości na przyjęciu biznesowym

Przedstawianie gości na przyjęciu biznesowym

Obowiązek przedstawienia gości należy do gospodarzy spotkania. Zazwyczaj jednak ma to miejsce w przypadku przyjęć na siedząco. Podczas spotkań na stojąco goście powinni radzić sobie już sami.

Kiedy gospodarz przedstawia osoby musi pamiętać o tym, aby to osobie najważniejszej (prezesowi firmy, dyrektorowi, itp.)przedstawić wszystkie osoby. Starszemu rangą przedstawia się młodszego rangą. A w przypadku przestawiania ludzi tej samej rangi kierujemy się zasadą, że kobiecie przedstawia się mężczyznę, starszemu osobę młodszą, osobie, która przybyła wcześniej osobę nowo przybyłą.

Przedstawiając kogoś, należy wyraźnie i bez pośpiechu wymienić jego imię i nazwisko. Co ważne najpierw wymieniamy imię i nazwisko osoby przedstawianej, a dopiero później osoby, której przedstawiamy kogoś. Pamiętajmy także o wymienieniu ważnych tytułów, zwłaszcza jeśli chcemy komuś przedstawić daną osobę ze strony stanowiska, dorobku naukowego itp. np. „Pozwoli pan prezes, że przedstawię doktora Andrzeja Nowaka”.

Zobacz: Bankiet

Sytuacja wyjątkowa

Czasami wbrew naszej woli dzieją się różne nieprzewidziane wypadki: dodatkowa kontrola na lotnisku, korki w miejscu, gdzie ich zazwyczaj nie ma - wówczas my jako goście mamy obowiązek zadzwonić do gospodarza przyjęcia i poinformować go o naszym spóźnieniu oraz jego powodzie. Jak odbywa się natomiast prezentacja spóźnionych osób? Otóż w momencie ich wejścia na salę gospodarz przedstawia przybyłych innym gościom, mówiąc „pan Łukasz Kowalski, technolog firmy X” lub „Pan Karol Kowalik z małżonką”. Spóźnieni zajmują wtedy przeznaczone dla nich miejsca i witają się tylko z sąsiadami. Zaległości w osobistym zapoznaniu z pozostałymi gośćmi nadrobią wraz z gospodarzem przy okazji kawy po daniu głównym.

Zobacz serwis: Narady i spotkania

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Rybaczyk

Prawnik, doradca podatkowy. Pracuje zawodowo od 1995 r., najpierw w Ministerstwie Finansów, a przez ostatnie 15 lat w spółkach doradztwa podatkowego. Od lat prowadzi także szkolenia i wykłady, w szczególności w zakresie tematyki rozliczeń płatnika PIT i działalności gospodarczej podatników CIT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK