| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Sylwetka dyplomaty

Do pełnienia ról dyplomatycznych od początków dziejów dyplomacji delegowano członków arystokracji. W starożytności posłami byli wybitni mówcy, osoby znające przepisy i etykietę.

Przez wiele kolejnych stuleci niewiele się zmieniło w kwestii doboru kandydatów do służby dyplomatycznej. Ogłada towarzyska wyniesiona z magnackiego domu, wykształcenie zdobyte na europejskich uczelniach i znajomość języków obcych jeszcze do XVIII wieku były najlepszą rekomendacją dla przyszłego dyplomaty. Pod koniec XVIII ukazała się praca Tadeusza Morskiego pt. „Myśl o potrzebie i sposobach przysposobienia młodzieży do służby dyplomatycznej w Polsce”. Tym samym zapoczątkowano kształcenie kandydatów na dyplomatów i zaczęto rozumieć służbę dyplomatyczną w kategoriach zawodu. Tadeusz Morski opisywał w swojej pracy zakres wiedzy wymaganej od przyszłego dyplomaty. Powinien on przejść kurs nauki języków obcych, znać geografię i historię ojczystą jak również mieć wiedzę z zakresu geografii i historii państw europejskich. Właściwe pełnienie roli dyplomaty umożliwić ma także znajomość charakterystyki rządów państw, ocena ich funkcjonowania. Prawo międzynarodowe i zasady wymiany handlowej również nie powinny mieć przed dyplomatą tajemnic.

Czytaj także: Posłowie

Dyplomacja jako sztuka

Umiejętne prowadzenie rozmów, rokowań, zawieranie korzystnych sojuszy, godne reprezentowanie głowy państwa i okazywanie należytego szacunku przedstawicielom obcych państw jest prawdziwą sztuką. Szczególnych umiejętności, wyczucia i taktu wymaga płynne poruszanie się w świecie wielkiej polityki. Dlatego już w XVIII wieku zauważono, że dyplomata musi posiadać umiejętność wzbudzania zaufania u ludzi, nie powinien działać w pospiechu, raczej powinien być opanowany i powściągliwy. Ważną zaletą dyplomatów jest sztuka właściwego znalezienia się w każdej sytuacji. Dyplomata nie narusza obowiązujących norm i zwyczajów, szanuje zachowania charakterystyczne dla kultur, z którymi obcuje.

Zobacz: Rola Pierwszej Damy

Kto kształci dyplomatów

Pierwszą polską placówka, która przygotowywała do pracy w zawodzie dyplomaty była utworzona po drugiej wojnie światowej Akademia Nauk Politycznych w Warszawie. Od 2002 roku rozpoczęła działalność Akademia Dyplomatyczna. Została ona powołana przez ówczesnego ministra spraw zagranicznych W. Cimoszewicza. W ramach stacjonarnych dwuletnich studiów podyplomowych kształcą się osoby, które pomyślnie przeszły rekrutację. Obecnie o przyjęcie do Akademii może ubiegać się każdy – nie trzeba już mieć tradycji rodzinnych w zakresie dyplomacji. Jednak nadal trzeba spełniać wymagania o których pisał Tadeusz Morski.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umiejętne prowadzenie rozmów, rokowań, zawieranie korzystnych sojuszy, godne reprezentowanie głowy państwa i okazywanie należytego szacunku przedstawicielom obcych państw jest prawdziwą sztuką.
Umiejętne prowadzenie rozmów, rokowań, zawieranie korzystnych sojuszy, godne reprezentowanie głowy państwa i okazywanie należytego szacunku przedstawicielom obcych państw jest prawdziwą sztuką.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK