| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Narady i spotkania > Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Zasady pierwszeństwa w polityce i biznesie

Najważniejsza dla biznesmena i polityka przy stosowaniu etykiety okazuje się umiejętność okazywania szacunku partnerom. W praktyce wiąże się to ściśle z przestrzeganiem zasad precedencji – pierwszeństwa.

Zasada ogólna procedencji w Polsce brzmi: władza świecka przed duchowną, ustawodawcza przed wykonawczą w obrębie danego szczebla (państwowy, wojewódzki, powiatowy, gminny), szef zawsze przed zastępcą, ale wiceszef wyższego szczebla terytorialnego (np. województwa) lub organizacyjnego (np. Sejmu) przed szefem szczebla niższego. Od tej listy istnieje jednak szereg wyjątków, które wynikają albo z tradycji, albo z kurtuazji. Za przykład może nam posłużyć chociażby tradycja pierwszeństwa stanu duchownego przed świeckim.

Zobacz: Spotkania biznesowe, czyli jak to jest z powitaniami

Kto przed kim?

Etykieta biznesowa uzależnia pierwszeństwo od zajmowanego stanowiska w danej firmie. Kiedy jednak w spotkaniu uczestniczą dwie firmy, to prezes firmy, która jest gospodarzem zebrania ustępuje pierwszeństwa drugiemu prezesowi. Nie ma sensu jednak wypisywać w tym miejscu hierarchii wszystkich stanowisk, ponieważ każda firma różni się pod względem struktury. Należy jednak zapamiętać, że procedencja biznesowa nie ma nic wspólnego z procedencją towarzyską i nie bierze pod uwagę płeć czy wiek, ale wyłącznie zajmowane stanowisko.

Znajomość tych wszystkich zasad staje się oznaką klasy biznesmena i polityka, im bardziej będzie on starał się podkreślać swoim zachowaniem, że szanuje przyjęty ceremoniał, tym lepiej wypadnie w oczach tych, którzy go otaczają i oglądają. Nienaganne maniery budzą respekt i automatycznie zmuszają innych do podporządkowania się ich regułom.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska.
W Polsce pierwszeństwo uzależnione jest od zajmowanego stanowiska.

Samochód w firmie69.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria BSJP

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK