| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Narady i spotkania > Zajmowanie miejsc w pomieszczeniach

Zajmowanie miejsc w pomieszczeniach

Etykieta zajmowania miejsc przy stole jest ściśle ustalona. Kiedy i w jaki sposób zająć miejsce przy stole na spotkaniu biznesowym w firmie?

Zajmowanie miejsc na dużym spotkaniu

Zgodnie z zasadą precedencji, która obowiązuje w oficjalnych kontaktach, w pomieszczeniu służbowym to gospodarz wskazuje gościom miejsce do siedzenia. Dopiero, gdy je zajmą, siada sam.

Według zasady pierwszeństwa prawej ręki, najważniejsi goście zajmują miejsca po prawej stronie gospodarza. Istnieje jeszcze zasada alternacji (najważniejsze miejsce przypada wówczas po prawej stronie gospodarza, kolejne w hierarchii jest miejsce po jego lewej stronie, potem następne po prawej itd.), ale nie stosuje się jej na spotkaniach biznesowych, gdyż uwzględnia ona naprzemienność zaproszonych par.

Zobacz: Spotkania bezpośrednie a e-spotkania

Zasadę pierwszeństwa prawej ręki pomaga zachować oznaczenie miejsc przy stole. Jeśli jest to ważne spotkanie, w którym uczestniczy większa ilość osób, na stole powinny znajdować się karteczki z nazwiskami osób, przypisane do konkretnych miejsc. Jeśli natomiast karteczek zabrakło, a nie znamy statusu gości, kolejność ich przedstawiania przez gospodarza powinna nam go zdradzić. Gospodarz rozpoczyna powitanie najważniejszych gości po uprzednim przedstawieniu się.

Wychodzenie z pomieszczeń

Zgodnie z podstawową zasadą savoir-vivre’u pierwszeństwo mają wychodzący z pomieszczenia. Istnieje jednak wyjątek od tej reguły. Tak jak w sytuacji nieoficjalnej mężczyzna może przepuścić wchodzącą do pomieszczenia kobietę, tak w etykiecie biznesu ta zasada będzie miała zastosowanie w przypadku osób wyższych rangą, niezależnie od płci. Nie warto jednak forsować tych ustaleń na przekór sytuacji i poczuciu zwykłej życzliwości, która w końcu jest jedną z cech składających się na dobre wychowanie.

Zobacz serwis: Przyjęcia i uroczystości

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Gospodarz rozpoczyna powitanie najważniejszych gości po uprzednim przedstawieniu się.
Gospodarz rozpoczyna powitanie najważniejszych gości po uprzednim przedstawieniu się.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK