| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Plan życia zawodowego

Plan życia zawodowego

O ile wcześniejsze etapy Twojego życia – kolejne etapy edukacji miały swój początek i raczej rychły koniec, o tyle życie zawodowe wydaj się nie mieć końca. Założenia dotyczące świadczeń emerytalnych są takie, że każda zdrowa osoba będzie aktywna zawodowo przez blisko 40 lat.

Może to dużo, a może nie, faktem jednak pozostaje, że przez te kilkadziesiąt lat będziesz mniej lub bardziej aktywny zawodowo. Niektórzy uważają, że to co dzieje się w ich życiu zawodowym jest poza ich kontrolą – nie mają wpływu na przyjęcie ich do pracy, warunki pracy i płacy czy decyzję o awansie. Jeśli zaś Ty uważasz inaczej – przeczytaj poniższe wskazówki, przede wszystkim trzeba mieć dobry plan.

Nastawienie psychiczne

Dla wielu osób stosowanie autosugestii jako sposobu osiągania sukcesu jest śmieszne i niewarte zachodu. Psychologia jednak udowadnia, że wizualizacja sukcesu i siebie samego w perspektywie kilku lat pozwala ułatwić realizację planów. Warto więc spróbować – to nic nie kosztuje. Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji. Postawienie przed sobą celów pozwala usystematyzować długofalowe działania. Motywuj się do zdobywania nowej wiedzy, rozwijaj zainteresowania i niweluj braki, nadążaj za nowinkami technicznymi. Twoje braki wcale nie muszą dotyczyć wiedzy – możesz mieć kłopoty z nawiązywaniem kontaktów lub wystąpieniami publicznymi – spróbuj rozwiązać te problemy przez udział w stosownych szkoleniach.

Bądź aktywnym pracownikiem

Stań się ekspertem w danej dziedzinie, naucz się wykorzystywać własne umiejętności do usprawnienia swojej pracy. Bądź na bieżąco w sprawie układów panujących w Twojej firmie – nie wdawaj się w intrygi, ale miej orientację w sytuacji. Ustal drogę awansu w swoim miejscu pracy. Podejmuj rozsądne ryzyko – analizuj możliwe straty i sukcesy, które staną się twoim udziałem, gdy podejmiesz wiążącą decyzję. Zgłaszaj nowe pomysły. Korzystaj z informacji zwrotnej – doceniaj pochwały i wyciągaj wnioski z krytyki. Zaproponuj zmianę swoich obowiązków.

Czytaj także: Jak wyrażać krytykę i jak ją przyjmować?

Kolejne etapy działania – czas na zmiany

Zgodnie z przyjętym przez Ciebie planem kariery zawodowej, powinieneś w najbliższym czasie zmienić pracę, by rozwinąć pewne umiejętności, których nigdy nie wykorzystasz na obecnym stanowisku. Najpierw dobrze przeanalizuj swoją sytuację zawodową i możliwości osiągnięcia sukcesu. Jeśli nie jest to najlepszy moment na zmiany, nie dąż do nich za wszelką cenę – plan, który zakładałeś rok temu może ulec zmianie, to normalne, że pewne założenia trzeba będzie jeszcze raz przemyśleć i dostosować do aktualnych warunków.

Polecamy: Jak odchodzić z pracy?

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.
Spróbuj sam siebie kontrolować – wyznacz sobie kolejne etapy rozwoju zawodowego – i rozliczaj sumiennie samego siebie z ich realizacji.

HR Toolbox czyli Narzędziownik Menedżera HR79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PolishProperty.eu

PolishProperty.eu to portal zajmujący się kompleksowo rynkiem nieruchomości w Polsce i pozostałych krajach UE.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK