| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Czego unikać w wypowiedziach ustnych? - grzeczność języka

Czego unikać w wypowiedziach ustnych? - grzeczność języka

W tej chwili albo nie ma wielu osób dobrze wychowanych, albo dobre wychowanie dopuszcza wulgaryzmy. Język z każdym dniem staje się coraz bardziej nasycony przekleństwami w wykonaniu przedstawicieli niemal wszystkich środowisk.

Ostatnio więcej czasu poświęca się komunikacji niewerbalnej, gestom, które rzekomo „mówią głośniej niż słowa”. A słowa, przez to że ich wymowa jest niejako oczywista – pozostają w cieniu zainteresowania, jakby zdewaluowały się.
Jednak język zasługuje na uwagę. Warto zastanowić się nad tendencją postępowania z językiem, zarówno piasanym jak i mówionym. W języku mówionym – ubóstwo słownictwa wypełniane jest przekleństwami, które można usłyszeć nie tylko od prostego robotnika na budowie po dwóch butelkach piwa. Wystarczy pewna doza poufałości w kontaktach międzyludzkich i – niezależnie od wykształcenia rozmówców – wulgarne słowa można usłyszeć częściej niż inne, są przerywnikami, uzupełnieniem ciszy, antraktem w myśleniu.

Rola języka w życiu codziennym

Forma języka, jakiego używamy na co dzień wpływa na jakość życia, na szacunek, jakim darzymy się nawzajem. Przekleństwa stają się wszechobecne w naszym społeczeństwie. „Królewno, k---a, jak ty ślicznie wyglądasz!” - to reakcja młodego ojca na widok kilkuletniej córki przymierzającej nową sukienkę. Słyszymy wulgaryzmy w pracy, na ulicy, w piosenkach. Film czy książka, aby były prawdziwe (i komiczne?), także przesycone są przekleństwami. I tu jest paradoks. Film, piosenka, książka to przecież kultura. Kultura, która kształtuje człowieczeństwo, która pozwala się doskonalić albo przynajmniej powinna pozwalać. I jak tu dążyć do coraz lepszego „ja”, obcując z chamstwem? Jak się bronić przed powszechnością zła, które jest tak perfidne, że poprzez swoją popularność staje się jakoby normą.

Polecamy: Poprawność językowa Twoją wizytówką

Różne wymiary wulgaryzacji języka

Wulgaryzacja języka to nie tylko stosowanie wyrażeń obscenicznych. To również upraszczanie, spłycanie języka, to moda na luz i przenikanie mowy potocznej („kolo”, „ziomy”, „nawijka”, „zajefajny”) do sytuacji oficjalnych (polityka, biznes, media). Szczęśliwie jednak niektórzy rozróżniają sytuacje, w których można użyć mowy potocznej od tych, w jakich należałoby się posłuzyć językiem literackim. Ale na natychmiastową zmianę stylu pozwoli sobie jedynie osoba dobrze wykształcona, a jak twierdzą językoznawcy, zauważa się niebezpieczne obniżenie poziomu nauczania polszczyzny na wszystkich szczeblach edukacji.

Zobacz więcej o Autorze i The Protocol School of Poland l

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK