| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Zarządzanie > Etykieta w biznesie > Dobry wizerunek > Jak odchodzić z pracy?

Jak odchodzić z pracy?

Odejście z pracy z klasą jest rzeczą bardzo istotną. Nie każdy wie, jak to zrobić i jak zachować się podczas rozmowy. Niżej prezentujemy żelazne zasady, do których należy się zastosować, aby wszystko przebiegło jak należy.

Oprócz praktycznej strony odpowiedniego odejścia z pracy warto zwrócić uwagę, że pozostawienie dobrego wrażenia na dawnym pracodawcy i współpracownikach da nam poczucie poprawnego zamknięcia danego rozdziału w naszym życiu. Warto też zachować pozytywne relacje z kolegami z pracy.

Zanim odejdę z pracy

Przede wszystkim przećwicz, co chcesz powiedzieć. Możesz nawet zaprosić przyjaciela do zainscenizowania tej rozmowy. Warto wcześniej zapisać, przynajmniej w punktach, o czym będziesz mówić. To pozwoli na uniknięcie zdenerwowania.

Należy także poinformować pracodawcę o swojej decyzji odpowiednio wcześniej. Jednym z najważniejszych warunków przyjaznego rozstania jest zapowiedź odejścia z 2 tygodniowym wyprzedzeniem (w zależności od Twoich relacji z szefem okres ten może się wydłużyć). Jest to rzecz bardzo ważna. Jeśli zależy Ci na odejściu w dobrej atmosferze i chcesz wykazać się profesjonalizmem, to nawet, jeśli nie byliście w komitywie, koniecznie daj pracodawcy czas na znalezienie zastępstwa.

Zobacz: Awans zawodowy – dlaczego mnie ominął?

Jak zachować się podczas rozmowy?

Pierwsza zasada: Nie przepraszaj! Masz prawo zwolnić się z pracy, jeśli nie obowiązują Cię konkretne warunki kontraktu. Nie mów: „Wybaczcie, wiem, że mnie znienawidzicie”. Zamiast tego podziękuj za współpracę i podkreśl, że z przykrością opuszczasz tak zgrany i profesjonalny zespół.

Nie musisz się tłumaczyć i podawać szczegółowego wyjaśnienia, dlaczego odchodzisz. To, ile informacji podasz zależy tylko od Ciebie i od poziomu zażyłości, jaki łączył Cię z pracodawcą. Możesz powiedzieć, że postanowiłeś wykorzystać nowe możliwości lub że masz przed sobą perspektywę dalszego rozwoju. To powinno wystarczyć i szef raczej nie będzie dalej pytał.

Jeśli jednak przełożony zacznie z Tobą dyskutować, dopytywać się, dlaczego lub odwodzić Cię od pomysłu odejścia pamiętaj, aby zachować postawę asertywną. W końcu podjąłeś decyzję, która nie była łatwa, a teraz przeprowadzasz niełatwą rozmowę. Bądź stanowczy i nie daj się przekonać – chyba, że dostaniesz nową, wyjątkowo atrakcyjną propozycję.

Zobacz: Budowanie sieci kontaktów biznesowych

Zachowuj się jak człowiek pewny siebie i swoich decyzji. Nie wysyłaj niewerbalnych sygnałów, które zdradzą Twoje zdenerwowanie. Patrz rozmówcy w oczy, siedź pewnie, nie wierć się, nie baw dłońmi czy włosami. Twoja postawa podczas tej rozmowy może świadczyć mocniej o Twojej decyzji, niż słowa. Nie pozwól, aby pracodawca uznał, że jesteś niepewny lub onieśmielony.

Nie warto palić za sobą mostów. Świat jest wbrew pozorom bardzo mały - nigdy nie wiadomo, kiedy znów spotkamy się z osobami, z którymi dawniej współpracowaliśmy. Poza tym referencje z poprzedniej pracy z pewnością przydadzą Ci się na dalszej ścieżce zawodowej.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Miśkiewicz

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK