| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Korzystanie z publicznego komputera

Korzystanie z publicznego komputera

Jeśli nie masz chwilowo możliwości skorzystania z domowego peceta i musisz zdać się na komputer w miejscu publicznym (na lotnisku, w kawiarni, centrum handlowym czy w bibliotece) pamiętaj o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa, które w przyszłości mogą Cię uchronić przed nie lada tarapatami.

Korzystanie z komputerów w miejscach publicznych niesie ze sobą wiele zagrożeń. Każdy następny użytkownik takiej maszyny, może uzyskać informacje o tym co robili jego niefrasobliwi poprzednicy, jakie odwiedzali strony WWW i jakich programów używali.

Dlatego tak ważne jest, aby korzystać z komputerów w miejscach publicznych tylko w ostateczności i jeśli zajdzie taka konieczność, być do tego odpowiednio przygotowanym

Wykorzystuj przenośne oprogramowanie

Dobrą metodą na bezpieczne korzystanie z komputerów w miejscach publicznych jest stosowanie przenośnego oprogramowania, które nie wymaga instalacji w systemie operacyjnym i może być uruchamiane bezpośrednio z klucza podłączanego do portu USB. Dzięki temu, nie pozostawiasz po sobie żadnych śladów aktywności. Coraz większa liczba aplikacji powstaje w wersji przenośnej. Aby znaleźć coś dla siebie zajrzyj do serwisu PortableApps.com

Szukaj komputera w odosobnieniu

Staraj się zawsze usiąść przy komputerze, który będzie się znajdował w możliwie najbardziej odosobnionym miejscu (np. w rogu sali). W ten sposób możesz się skuteczniej zabezpieczyć przed innymi użytkownikami, którzy przechodząc obok Ciebie lub siedząc w pobliżu rzucają niewinne spojrzenia przez ramię oraz w stronę Twojego monitora.

Nie zostawiaj żadnych plików

Pod żadnym pozorem nie pozostawiaj po sobie żadnych pobranych plików, a już tym bardziej własnych. Aby mieć pewność, że pliki zostały usunięte skorzystaj ze specjalnych aplikacji do nieodwracalnego usuwania danych. Niektóre z nich są dostępne w wersjach przenośnych.

Usuń ślady swojej aktywności

Nie zapomnij o usunięciu wszelkich prywatnych danych z przeglądarki internetowej. W szczególności chodzi o historię przeglądanych stron, pliki cookies, czy hasła :

  • Mozilla Firefox 3: z menu Narzędzia wybierz polecenie Wyczyść dane prywatne
  • Internet Explorer 7: z menu Narzędzia wybierz polecenie Usuń historię przeglądania

Nie podawaj poufnych informacji

Gdy korzystasz z publicznego komputera staraj się nie dokonywać zakupów przez Internet i unikać stron WWW, które wymagają podawania takich poufnych danych, jak numer swojej karty kredytowej, hasła do konkretnych usług, czy numery PIN

Pamiętaj o wylogowaniu i restarcie

Po zakończonej pracy nie zapomnij o wylogowaniu oraz ponownym uruchomieniu komputera. Dzięki temu masz pewność, że pamięć RAM zostanie oczyszczona z danych i kolejny użytkownik publicznego peceta nie będzie miał dostępu do danych z Twojej sesji.

Więcej informacji o bezpieczeństwie, komputerach oraz Internecie znajdziesz w poniższych serwisach:

Zapaszamy również do dyskusji na naszym forum internetowym

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy

PLISZKA inżyniering przeciwpożarowy od 1989 roku działa na polu zwiększenia świadomości społecznej w zakresie profilaktyki i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w domach, biurach, zakładach przemysłowych itp.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK