| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Podstawy korzystania z sieci P2P

Podstawy korzystania z sieci P2P

Popularność sieci bezpośredniej wymiany plików jest ogromna. Okazuje się, że spora część codziennego ruchu w Internecie jest konsumowana właśnie przez użytkowników sieci P2P. Dowiedz się jak działają sieci P2P i gdzie leży przyczyna ich popularności.

Na początek powinniśmy wyjaśnić pokrótce główną ideę działania typowej sieci komputerowej. Zazwyczaj znajduje się w niej jednostka centralna, tzw. serwer, który przechowuje wszystkie zasoby i jest odpowiedzialny za przetwarzanie danych oraz komunikację pomiędzy poszczególnymi komputerami (klientami) w danej sieci. Wszystkie komputery połączone są bezpośrednio z serwerem i za jego pośrednictwem wymieniają między sobą dane. Taki sposób komunikacji nazywamy architekturą typu klient-serwer.

Tymczasem w sieci P2P mamy do czynienia z architekturą typu każdy z każdym albo równy z równym. W praktyce oznacza to, że każdy komputer w sieci ma równorzędne uprawnienia. Wymiana danych pomiędzy poszczególnymi maszynami nie wymaga pośrednictwa jakiejkolwiek jednostki centralnej (ewentualnie pełni ona wyłącznie rolę pośrednika). Co więcej, każdy z komputerów w sieci P2P sam może pełnić funkcję serwera.

Na początku był... Napster

Pierwsze sieci typu P2P zaczęły się upowszechniać na początku lat 90. wraz z pojawieniem się jednego z pierwszych i zarazem najsłynniejszego programu do wymiany danych w Internecie, czyli Napstera. Każdy internauta, który zainstalował aplikację Napster stawał się częścią wielkiej sieci P2P wymieniającej między sobą dane.

Od samego początku funkcjonowanie oprogramowania P2P wzbudzało niezdrową sensację ze względu na wykorzystywanie go jako narzędzia do dystrybucji i pobierania nielegalnych treści (pirackich plików muzycznych, filmów oraz oprogramowania). Pozostaje tak do dziś. Programy do bezpośredniej wymiany plików w bardzo znikomym stopniu są wykorzystywane do szybszej dystrybucji legalnych danych.

Obecnie najpopularniejszymi sieciami typu P2P w Internecie są BitTorrent oraz ed2k. Poniżej znajdziesz krótką charakterystykę obu sieci.

ed2k

Sieć ed2k znana również jako eDonkey2000 lub po prostu eDonkey jest przykładem typowej, zdecentralizowanej sieci P2P. Serwery pełnią w niej wyłącznie rolę centrów informacji o lokalizacji poszczególnych plików w danej sieci. Same w sobie zaś nie przechowują żadnych plików. Znajdują się one na komputerach użytkowników i są przez nich udostępniane pozostałym.

Obecnie najpowszechniej wykorzystywanym klientem sieci ed2k jest eMule. Warto również wspomnieć o takich programach jak Morpheus, Shareaza oraz menedżerze pobierania plików FlashGet, który także obsługuje ed2k.

Pliki możesz wyszukiwać w programie używając wielu dodatkowych kryteriów (rozszerzenie pliku, rozmiar, współczynnik bitrate) oraz stosować dodatkowe operatory, jak w wyszukiwarce internetowej (AND, OR, NOT).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Latkowski

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK