| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Korzystamy z kanałów RSS

Korzystamy z kanałów RSS

W społeczeństwie informacyjnym najcenniejszą wartością poza samą informacją jest szybkość jej przekazywania. Wygrywa ten, od kogo informację pozyskamy najszybciej. Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami z całego świata wykorzystaj technologię RSS. Pokażemy Ci jak zainstalować odpowiednie oprogramowanie oraz wskażemy źródła informacji.

Zanim zajmiemy się wyborem odpowiedniego oprogramowania oraz szukaniem kanałów informacyjnych warto na chwilę zatrzymać się nad definicją terminu RSS.

Co to jest RSS

Istnieje kilka rozwinięć skrótu RSS. Wszystkie jednak oznaczają mniej więcej to samo. W dużym uproszczeniu, RSS to technologia publikowania i przekazywania czytelnikom najnowszych wiadomości ze stron internetowych. Dzięki temu rozwiązaniu, internauta nie musi wchodzić na daną witrynę, aby przeczytać najnowsze informacje. Odczyta je na swoim komputerze za pomocą specjalnego oprogramowania, które informuje go na bieżąco o zmianach na monitorowanej stronie internetowej.

Polecamy: Trochę prywatności – jak stworzyć niewidzialny folder?

Oto zalety takiego rozwiązania:

  • nie trzeba monitorować i otwierać dużej ilości stron internetowych, przebijać się przez irytujące reklamy i klikać w kolejne odnośniki;
  • poza wybranymi informacjami, nie musisz pobierać żadnych innych treści;
  • w jednym miejscu można zebrać ułożone tematycznie informacje z wielu serwisów internetowych;
  • informacja przychodzi praktycznie natychmiast po opublikowaniu na stronie

Abyś mógł cieszyć się czytaniem aktualności ze strony internetowej, dana strona musi oferować tzw. kanał RSS (ang. feed), czyli dodatkowy plik zawierający dane o najnowszych wiadomościach na stronie. Dostępność kanału RSS jest zazwyczaj sygnalizowana niewielkimi ikonami z literami RSS lub XML.

Ostatni element układanki to odpowiednie oprogramowanie instalowane w komputerze, które zapewnia obsługę kanałów RSS, czyli tzw. czytnik RSS. Dzięki niemu możesz subskrybować wiele kanałów RSS i czytać najświeższe wiadomości z wielu serwisów w jednym programie. Czytniki kanałów RSS przypominają wyglądem programy do obsługi poczty elektronicznej. Co ciekawe, niektóre z nich są dostępne w postaci wtyczki, czyli dodatkowego narzędzia dla klientów pocztowych, a także przeglądarek internetowych.

Polecamy: Czy testy antywirusów są wiarygodne?

Oprogramowanie do RSS

Przykładem wygodnego czytnika RSS jest Flock - przeglądarka internetowa zintegrowana z czytnikiem kanałów RSS oraz dostępem do różnych usług społecznościowych.

Obsługa kanałów RSS w przeglądarce internetowej Flock jest bajecznie prosta. Po zainstalowaniu oraz uruchomieniu programu, zwróć uwagę na górny pasek narzędziowy po lewej stronie. Wśród wielu ikon wyszukaj takiej, na której widnieją pomarańczowe paski oraz niewielka kropka. To symbol funkcji RSS. Gdy naciśniesz przycisk zobaczysz po lewej stronie ekranu boczny panel, na którym będziesz gromadził kanały RSS z kolejnych serwisów.

Flock jest wyposażony w funkcję automatycznego wykrywania obecności kanałów RSS na stronach internetowych. W momencie gdy witryna, którą odwiedzasz posiada kanał RSS, zostaniesz o tym poinformowany za pomocą niewielkiej, pomarańczowej ikony obok paska adresu. Wystarczy ją nacisnać i wybrać z listy kanał RSS, który Cię interesuje. Pojawi się podgląd z przyciskiem Subskrybuj. Użyj go, a kanał zostanie dodany do listy na belce po lewej stronie. Od tej pory masz stały dostęp do najnowszych informacji na tej stronie.

Z oprogramowania wartego uwagi, dedykowanego wyłącznie do obsługi kanałów RSS warto wymienić:

  • FeedDemon;
  • RSS Bandit;
  • FeedReader;
  • CafeNews Desktop.

Ich obsługa również nie powinna sprawić kłopotu nawet mniej zaawansowanym użytkownikom.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

 Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami z całego świata wykorzystaj technologię RSS.
Jeśli chcesz być na bieżąco z doniesieniami z całego świata wykorzystaj technologię RSS.

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Kaźmierczak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie cywilnego postępowania sądowego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK