REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Windows 7
Windows 7

REKLAMA

REKLAMA

Dzisiaj oficjalnie w sprzedaży detalicznej pojawia się system Windows 7. Sprzedawany będzie w trzech wersjach Home Premium, Professional i Ultimate. Przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Zatem przyjrzyjmy się mu bliżej.

Zacznijmy od zmian

REKLAMA

Według Microsoftu Windows 7 jest największą rewolucją w przypadku interfejsu użytkownika od czasu Windows 95. Nowy pasek zadań i jego obsługa może się wydać nietypowa dla osób przyzwyczajonych do klasycznych rozwiązań

Drugą wartą uwagi funkcją jest pokazanie na przycisku postępu kopiowania (w przypadku przeglądarki Internet Explorer jest to postęp ściągania plików). Wypełnienie ikony zielonym kolorem odzwierciedla postępy danego procesu.

REKLAMA

Nowy Windows 7 to krok w kierunku uczynienia z komputera prawdziwego centrum multimedialnego. Przebudowany interfejs, pasek zadań jest nie tylko przyjemniejszy dla oka, ale także o wiele bardziej funkcjonalny. To właśnie zwiększenie funkcjonalności oraz bezpieczeństwa użytkownika przyświecało pracom nad Windows 7. Od teraz praca na wielu dokumentach stanie się prawdziwą przyjemnością, do czego przyczyni się na przykład funkcja Aero Snap – przeciągnięcie myszką miniatury dokumentu do góry pulpitu spowoduje powiększenie okna, w którym ten dokument jest przedstawiony.

Windows 7 cechuje się także dynamicznym dostosowywaniem do możliwości komputera. Jest to szczególnie istotne, gdy zostanie on zainstalowany na starszych komputerach lub na netbookach. Windows 7 ułatwia także współpracę z urządzeniami zewnętrznymi podłączonymi do komputera grupując je wszystkie w jednym miejscu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zmiany objęły także Windows Media Player, który w swojej dwunastej już wersji wspiera wszystkie najpopularniejsze kodeki, które funkcjonują na świecie, w tym divx, a także DVD i Blue-ray.

Kolejną nowością użytkową są tzw. biblioteki, które inteligentnie grupują powiązane tematycznie pliki różnego rodzaju (dokumenty tekstowe, pliki multimedialne czy arkusze kalkulacyjne) choć w rzeczywistości są one zapisane w różnych katalogach. 

Ulepszony pasek zadań

REKLAMA

Pasek zadań znajdujący się u dołu ekranu służy do uruchamiania programów i przełączania między nimi, gdy są otwarte. W systemie Windows 7 można „przypiąć” dowolny program do paska zadań, aby był dostępny za pomocą jednego kliknięcia myszą, a także zmienić rozmieszczenie ikon na pasku zadań, klikając je i przeciągając.

Ikony są teraz dużo większe, a tym samym łatwiejsze w użyciu. Po umieszczeniu wskaźnika myszy na ikonie danego programu wyświetlane są miniatury każdego otwartego w nim pliku lub okna, a po umieszczeniu wskaźnika myszy na miniaturze danego okna wyświetlany jest jego pełnoekranowy podgląd. Przemieszczenie kursora poza miniaturę powoduje zniknięcie podglądu pełnoekranowego.

Listy szybkiego dostępu

W systemie Windows 7 położono nacisk na łatwą dostępność najczęściej używanych elementów. Jednym z przykładów jest nowa funkcja listy szybkiego dostępu. Umożliwia ona wygodny i szybki dostęp do plików, z którymi użytkownik ostatnio pracował. Aby wyświetlić ostatnio używane pliki, wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy odpowiednią ikonę na pasku zadań. Na przykład kliknięcie prawym przyciskiem myszy ikony programu Word powoduje wyświetlenie ostatnio używanych dokumentów tego programu. Aby dodatkowo mieć szybki dostęp do innych plików, można je dołączyć do listy szybkiego dostępu, aby zawsze były wyświetlane. Dzięki temu dostęp do dokumentów, które mogą być potrzebne, wymaga zaledwie kilku kliknięć myszą.

W niektórych programach, takich jak Windows Media Player, listy szybkiego dostępu mogą być wstępnie wypełnione typowymi zadaniami. Na przykład w przypadku programu Windows Media Player lista szybkiego dostępu zawiera opcje odtwarzania całej muzyki i wznawiania ostatniej listy odtwarzania. Lista szybkiego dostępu programu Internet Explorer zawiera często odwiedzane witryny sieci Web, a także ostatnio odwiedzone witryny. W przypadku niektórych programów można nawet szybko uzyskać dostęp do zadań, które w przeszłości dostępne były tylko w danym programie, takich jak tworzenie nowej wiadomości e-mail.

Udoskonalenia pulpitu

System Windows 7 upraszcza sposób pracy z oknami na pulpicie. Dostępne są bardziej intuicyjne sposoby ich otwierania, zamykania, zmiany rozmiaru i rozmieszczania.
W systemie Windows 7 można łatwiej wykonywać typowe czynności. Na przykład teraz porównywanie zawartości dwóch otwartych okien jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dotąd dzięki funkcji przyciągania. Nie ma potrzeby ręcznego zmieniania rozmiaru otwartych okien w celu porównania ich zawartości — wystarczy chwycić okno i przeciągnąć je do jednej z krawędzi ekranu, aby wypełnić nim połowę ekranu.

Po przyciągnięciu okien do obu krawędzi można łatwiej porównywać ich zawartość. Aby zobaczyć wszystkie gadżety pulpitu, wystarczy umieścić w jego prawym dolnym rogu wskaźnik myszy. Wszystkie otwarte okna staną się wówczas przezroczyste, pokazując natychmiast pulpit i znajdujące się na nim gadżety. Aby zminimalizować wszystkie okna oprócz jednego, wystarczy chwycić górną krawędź okna i „potrząsnąć” nim. Wszystkie pozostałe otwarte okna zostaną zminimalizowane do paska zadań. Ponowne „potrząśnięcie” tym oknem spowoduje przywrócenie wszystkich okien. 

Udoskonalone zarządzanie urządzeniami

Jedną z zalet komputerów jest możliwość korzystania z szerokiej gamy urządzeń. W przeszłości do zarządzania urządzeniami różnego typu należało używać kilku różnych ekranów. W systemie Windows 7 podłączanie i użytkowanie dowolnych drukarek, telefonów i wszelkich innych urządzeń, a także zarządzanie nimi umożliwia jeden ekran Urządzenia i drukarki.

Zastosowana w systemie Windows 7 nowa technologia o nazwie Device Stage wynosi zarządzanie urządzeniami na wyższy poziom. Ułatwia ona obsługę każdego zgodnego urządzenia podłączonego do komputera. Jedno okno usługi Device Stage umożliwia wyświetlanie stanu urządzeń i wykonywanie typowych zadań. Dostępne są nawet obrazy urządzeń, które zdecydowanie ułatwiają orientację. Producenci urządzeń mogą dostosować funkcję Device Stage do własnych potrzeb. Jeśli na przykład producent aparatu fotograficznego oferuje niestandardową wersję funkcji Device Stage, po podłączeniu aparatu do komputera mogą być wyświetlane takie elementy, jak liczba fotografii w aparacie czy łącza do przydatnych informacji.

Grupa domowa

Obecnie w wielu domach zakładane są sieci umożliwiające udostępnianie połączenia internetowego. Jednak udostępnianie innych zasobów, takich jak pliki i drukarki, może być trudne. Często w domu znajduje się kilka komputerów, ale tylko jedna drukarka. W przypadku, gdy zachodzi potrzeba wydrukowania pliku z komputera przenośnego w sypialni na drukarce znajdującej się w pokoju do nauki, większość osób przesyła taki plik z jednego komputera do drugiego pocztą e-mail lub przenosi go na dysku USB. Jeżeli nie wiadomo, na którym komputerze znajduje się poszukiwany plik, można spędzić wiele godzin, przechodząc od jednego komputera do drugiego i przeszukując każdy z nich.

Grupa domowa — nowa funkcja systemu Windows 7 — znacznie ułatwia łączenie komputerów w domu. Grupa domowa jest konfigurowana automatycznie przy dodawaniu do sieci domowej pierwszego komputera z systemem Windows 7. Dodawanie do grupy domowej kolejnych komputerów z systemem Windows 7 to łatwy proces. Można dokładnie określić, jakie elementy z każdego komputera mają być udostępniane wszystkim komputerom w grupie domowej.

Udostępnianie plików i urządzeń między różnymi komputerami w domu jest wtedy tak łatwe, jak gdyby wszystkie dane znajdowały się na jednym dysku twardym. Można zatem przechowywać fotografie cyfrowe na komputerze znajdującym się w pokoju do nauki i łatwo uzyskiwać do nich dostęp z komputera przenośnego znajdującego się w dowolnym pomieszczeniu w domu. Analogicznie drukarka należąca do grupy domowej jest automatycznie udostępniana wszystkim komputerom w domu. 

Źródło: Microsoft Polska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA