| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Cyberzłodzieje budzą coraz większy strach

Cyberzłodzieje budzą coraz większy strach

Według badań Instytutu Ponemon, przeprowadzonych wśród specjalistów branży IT, cyberprszestępczość stanowi obecnie największe zagrożenie dla miłośników Internetu. O zagrożeniach, na jakie narażeni są Internauci w związku z przejęciem danych osobowych, rozmawiamy z Anną Zbroją z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Tomaszem Zamarlik z G Data Software.

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Sprawa Wykopu zainicjowała dyskusję zarówno na temat właściwego zabezpieczenia danych użytkowników portali internetowych oraz braku odpowiednich regulacji prawnych, które precyzowałyby zasady ochrony danych osobowych i praw autorskich wśród Internautów. Kradzież danych dostępnych online równi się bowiem zasadniczo od przywłaszczenia sobie cudzej tożsamości w świecie realnym. Cybepszestępcy, posiadając prywatne loginy i hasła, w przeciwieństwie to zwykłych złodziei, mogą na koszt ofiary zrobić zakupy w wirtualnej rzeczywistości, lub co gorsze doszczętnie opróżnić konto bankowe. Kwestie takie jak wysyłanie SPAM – u czy obraźliwych maili, a także przeprowadzanie ataków DDoS to chyba „najmniej” szkodliwe z działań, na jakie jesteśmy narażeni.

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Tak, ale w praktyce nie ma systemu, który w 100 procentach chroniłby dane Internautów. Nawet jeżeli hasła są dodatkowo hashowane – szyfrowane za pomocą algorytmów - to jednak nadal dość łatwo mogą zostać wydobyte. Istnieje wiele programów, które z powodzeniem umożliwią odczytanie zakodowanej informacji. Co więcej hakerzy bazują również na ludzkim zaufaniu i naiwności. Wielu Internautów używa tych samych loginów oraz haseł do rejestrowania się na różnych portalach i serwisach. Dlatego kradzież danych z Wykopu odbiła się głośnym echem wśród użytkowników Allegro.

Anna Zbroja z KWP w Krakowie: Obecnie w każdej Komendzie Wojewódzkiej Policji, w ramach wydziału do walki z przestępczością gospodarczą znajdują się sekcje , które zajmują się przestępstwami popełnionymi w wirtualnym świecie. Zgłaszając o przestępstwie należy zachować wszelką korespondencję na ten temat ( nie kasować plików). Nie ma osobnej statystyki dotyczącej cyberprzestępczości. Co do wykrywalności to rzeczywiście śledztwa w tych sprawach są trudne , długotrwałe i żmudne , ich wykrywalność zależy od wielu okoliczności jakie w tego typu sprawach pojawiają się. Niemniej jednak nasz wydział do walki z przestępstwami gospodarczymi kilkakrotnie poradził sobie z tego typu przestępstwami, co skutkowała zatrzymywaniem podejrzanych.

Tomasz Zamarlik z G Data Software: Nienajlepiej. O słabości standardowo stosowanych w przypadku serwisów www systemów zabezpieczeń może świadczyć kilka faktów. Jak wskazują raporty twórców profesjonalnych systemów zabezpieczeń, między innymi prowadzącej stały monitoring Sieci - firmy G Data Software, w ostatnim czasie stale rosła liczba ataków dokonywanych przez hakerów, między innymi przy wykorzystaniu takiej techniki jak phishing. Na forum światowym głośno było również o szajce przestępców, którzy wyspecjalizowali się w przejmowaniu kont użytkowników na portalu Facebook. Taka działalność kosztowała poszukiwaczy nowej tożsamości tylko 100 dolarów. Co bardziej zatrważające – coraz młodsi Internauci potrafią obejść bariery chroniące dostęp do rejestrów i baz danych. W przypadku Wykopu, kradzieży dokonała 3 nastolatków, z których najstarszy miał 18 najmłodszy zaś 15 lat.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK