| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak bezpiecznie prowadzić aukcje internetowe?

Jak bezpiecznie prowadzić aukcje internetowe?

Czy istnieje taka firma, która może poszczycić się sprzedażą równą produktowi narodowego brutto? Istnieje, a nazywa się eBay. W roku 2009 jej klienci przeprowadzili transakcje o wartości 60 miliardów dolarów, co jest równe z produktem narodowym brutto Libii. Obecnie nie ma takiej rzeczy, której nie można by sprzedać na jednej z miliona aukcji. Oferty wystawione w postaci licytacji tworzą atmosferę pchlego targu, a ceny osiągają czasami poziom taki, jak na wyprzedażach.

Stosowanie odpowiedniego rozwiązania bezpieczeństwa, które będzie chronić Twoją cyfrową tożsamość w Internecie i pomoże uniknąć podobnych czarnych scenariuszy. Tego rodzaju aplikacje kontrolują Twój komputer oraz jego wszystkie połączenia z Internetem.
Cyberprzestępcy często próbują instalować na komputerze szkodliwe oprogramowanie (np. trojany) bez Twojej wiedzy i zgody, a następnie używają ich do szpiegowania szczegółów logowania. Program znany jako keylogger może rejestrować każde naciśnięcie klawisza podczas wprowadzania hasła do banku lub w trakcie wypełniania aplikacji do nowej pracy. Oprogramowanie bezpieczeństwa może rozpoznać i zablokować ataki trojanów i keyloggerów oraz poinformować Cię o tym.

Polecamy: Jak walczyć ze spamem?

Czas zakupów to sprawa prywatna, ale nie wszyscy pracownicy tak uważają. Badanie przeprowadzone w sierpniu 2010 przez Office-Space Provider Regus wykazało, że 38,7% badanych robiło zakupy w Sieci w godzinach pracy. W październiku 2009 badanie ISACA ujawniło, że pracownicy planują spędzać więcej niż 14 godzin na zakupach online w trakcie pracy. Dziesięć procent badanych z dziewięciu krajów przeznacza więcej niż 30 godzin na wybieranie upominków świątecznych. Tylko niewielu z nich myśli o bezpieczeństwie, a 30 procent pozostawia sprawę w rękach działu IT.

Pracownicy licytujący na aukcjach internetowych z komputerów biurowych muszą jednak świadomie dbać o bezpieczeństwo, tak jak podczas korzystania ze swoich komputerów domowych lub laptopów. W każdej firmie działy techniczne odpowiadają za ochronę sieci wewnętrznej przed wirusami i trojanami, jednak istnieją jeszcze inne zagrożenia. Na przykład, w atakach phishingowych używa się fałszywych adresów e-mail do zwabienia ofiar na specjalnie spreparowane strony, na których cyberprzestępcy rejestrują szczegóły logowania. Możesz, na przykład, znaleźć w swojej skrzynce wiadomość wyglądającą jak wysłana przez administrację portalu aukcyjnego. Może ona informować, że Twoje konto zostanie wkrótce obciążone bardzo wysokim rachunkiem. Po kliknięciu odnośnika znajdującego się w wiadomości e-mail zostanie otwarte okno identyczne jak strona domowa znanego Ci serwisu, na której należy wprowadzić nazwę użytkownika i hasło.

Okno to jest oczywiście fałszywe, przygotowane jedynie do skradzenia Twoich informacji logowania. Dobre oprogramowanie ochronne zapobiega tego typu atakom na dwa sposoby. Po pierwsze, rozpoznaje wiadomości jako próby oszustwa i automatycznie je neutralizuje. Natomiast w przypadku, gdy klikniesz podejrzany odnośnik, program ostrzeże Cię o możliwym ataku i zablokuje dostęp do sfałszowanej strony. W Internecie istnieją dziesiątki tysięcy stron phishingowych, które są regularnie monitorowane przez specjalistów ds. bezpieczeństwa oraz – jeśli jest to możliwe – zamykane. Niestety, cyberprzestępcy nieustannie tworzą nowe strony, co przypomina grę w kotka i myszkę.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Gierus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK