| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Bezpieczeństwo w Internecie - poradnik dla przedsiębiorcy

Bezpieczeństwo w Internecie - poradnik dla przedsiębiorcy

Warto pamiętać, że oprócz oszustw istnieje również wiele innych rodzajów zagrożeń - tj. szereg różnych szkodliwych programów, które potrafią kraść hasła, loginy, informacje dot. karty kredytowej oraz inne informacje osobiste - bez wyraźnego udziału oszusta.

Użytkownicy Internetu powinni przestrzegać kilku prostych zasad. Oto one:

Współczesne programy antywirusowe, które są aktualizowane regularnie, zapewniają skuteczną ochronę przed wieloma różnymi zagrożeniami internetowymi.

Aktualizacje programów łatają luki, które mogą być wykorzystywane przez cyberprzestępców. 

Dane, które pozostawiasz w Internecie, są gromadzone przez roboty, które wysyłają je cyberprzestępcom, ci z kolei wykorzystują je do własnych celów (na przykład, żeby wysyłać więcej spamu na twój adres e-mail).

4. Nie pobieraj niczego z nieznanych stron internetowych

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wraz z pobieranym programem, książką czy filmem dostaniesz również szkodliwe oprogramowanie. 

5. Nie klikaj żadnych odsyłaczy w e-mailu

Odsyłacze te często prowadzą do sfałszowanych stron lub stron zainfekowanych szkodliwymi programami. 

6. Nie otwieraj załączników do wiadomości e-mail, jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące nadawcy.

istnieje duże prawdopodobieństwo, że załącznik będzie zawierał szkodliwy program (nawet jeśli jest to dokument Worda).

Polecamy: Jak cyberprzestępcy tworzą i prezentują dane?

7. Nie próbuj "wypisać się" z listy spamowej (szczególnie gdy wiadomość spamowa posiada odsyłacz, którego należy użyć w tym celu).

w ten sposób nie odetniesz spamu - wręcz przeciwnie, będziesz dostawał jeszcze więcej niechcianych wiadomości. Istnieją dwie możliwości: twój adres może zostać dodany do bazy osób, które naprawdę chcą czytać e-maile, a tym samym, w przyszłości będziesz dostawał więcej spamu. Lub, jeżeli klikniesz rzekomy odsyłacz "Chcę wypisać się z listy mailingowej", wylądujesz na zainfekowanej stronie.

Polecamy: Jak walczyć ze spamem?

8. Nie nabieraj się na pozornie atrakcyjne oferty, szczególnie jeśli obiecują ci łatwe pieniądze.

takie oferty to w rzeczywistości przynęta, przy pomocy której ktoś chce pozbawić cię pieniędzy lub wmanewrować w podjęcie niezgodnego z prawem działania, za które możesz zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Oszustwa zawsze będą istniały. Możemy paść ich ofiarą, korzystając z dowolnej usługi Internetu: poczty elektronicznej, portali społecznościowych oraz rozmaitych stron internetowych. Chociaż cyberprzestępcy doskonalą swoje taktyki od lat, same oszustwa praktycznie nie zmieniły się. Pamiętajmy, że zapewnienie bezpieczeństwa w wirtualnej przestrzeni spoczywa na samych użytkownikach. Mamy nadzieję, że pomogą im w tym informacje i porady zawarte w tym artykule.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kosińska

ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK