REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak cyberprzestępcy tworzą i prezentują dane?

Kaspersky Lab Polska
Jak cyberprzestępcy tworzą i prezentują dane?
Jak cyberprzestępcy tworzą i prezentują dane?

REKLAMA

REKLAMA

Strony promowane przy użyciu nielegalnych lub wątpliwych metod są natychmiast usuwane przez wyszukiwarki z wyników wyszukiwania. Dlatego właśnie cyberprzestępcy wykorzystują z reguły zautomatyzowane procesy tworzenia i optymalizacji takich stron; powoduje to przyspieszenie procesu i zwiększenie liczby nowych zainfekowanych zasobów sieciowych.

Automatycznie tworzone strony internetowe mogą zostać umieszczone w dowolnym miejscu: w zasobach cyberprzestępców, zainfekowanych legalnych zasobach, darmowych serwisach hostingowych lub platformach blogowych.

REKLAMA

Poniżej przykład techniki black hat SEO. W maju 2010 roku jedną z najpopularniejszych wyszukiwanych fraz była “memorial day history”. (Miało to związek z amerykańskim świętem państwowym, Memorial Day, obchodzonym w ostatni poniedziałek maja.) Pierwsza strona wyników zwróconych przez Google zawierała odsyłacz, który Google oznaczył jako podejrzany. Według statystyk Safe Browsing firmy Google dla tej strony, dokonano przy jej pomocy licznych prób ataków.

Próbowaliśmy odwiedzić tę stronę, jednak nie poprzez odsyłacz w wynikach Google, ale wpisując adres w pasek adresu w przeglądarce. Strona wyświetlała dokument tekstowy zawierający liczne fragmenty tekstu odnoszące się do "memorial day history" – dokładnie to, czego szukają roboty!

Co się dzieje, gdy użytkownik odwiedza tę stronę przez odsyłacz wyświetlony w wynikach Google? Rezultat jest całkiem inny: serwer przekierowuje użytkownika na inny zasób sieciowy.

Po kilku podobnych przekierowaniach użytkownik trafi w końcu na stronę zawierającą komunikat, który sugeruje pobranie programu antywirusowego (który, naturalnie, jest fałszywy).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

REKLAMA

Warto zaznaczyć, że podobnie jak ostateczna strona, plik wykonywalny również jest przechowywany na darmowym serwisie. Cyberprzestępcy mogą bez trudu zarejestrować się na darmowych serwisach hostingowych. Wszystko, co muszą zrobić, aby przeprowadzić ataki, to utworzyć przekierowanie.

Opisane wyżej metody infekcji są skuteczne tylko wtedy, gdy użytkownik zgodzi się na pobranie programu. Użytkownik często pobiera taki plik, szczególnie gdy jest niedoświadczony lub nie zwraca uwagi na detale. W tym procesie wykorzystywane są również ludzkie słabości. Na przykład, jeżeli pojawia się okienko wyskakujące, informujące, że komputer został zainfekowany, użytkownik może zaniepokoić się, a jeżeli jest niedoświadczony może jak najszybciej kliknąć „usuń wszystkie zagrożenia”.

Okienko sugerujące użytkownikowi, aby pobrał aktualizację dla Adobe Flash Player lub kodek, nie wzbudzi podejrzeń, zwłaszcza gdy wygląda na legalne; ponadto, użytkownik pewnie wielokrotnie klikał już takie odnośniki podczas pobierania standardowych, legalnych aktualizacji.

Polecamy: serwis Mała firma

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

REKLAMA

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA