| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Co zrobić, gdy tryby zarządzania energią w Windows nie działają poprawnie?

Tryby zarządzania energią w systemie Windows są bardzo pomocne, zwłaszcza podczas pracy na laptopie lub komputerze stacjonarnym podłączonym do zasilacza UPS. Niestety czasem zdarza się, że po dokonaniu kilku zmian ustawienia nie spełniają prawidłowo swojego zadania. Jeśli chcemy ułatwić sobie pracę z energooszczędnymi trybami w swoim systemie operacyjnym, skorzystajmy z kilku porad.

W kolejnym kroku, w panelu Zarządzanie energią wybieramy te funkcje, które mają być funkcjami domyślnymi dla przycisków zasilania. W tym celu klikamy na przycisku Start, następnie wpisujemy powercfg.cpl i naciskamy Enter. Następnie klikamy na opcji Wybierz działanie przycisków zasilania w lewym panelu nawigacyjnym i wybieramy żądane przez nas opcje. Upewnijmy się również, że rozwijane menu posiadają opcje Hibernacja i Uśpij.

Jeśli jednak po sprawdzeniu nie widzimy tych opcji, być może są one wyłączone w ustawieniach BIOSu. Niestety w tym przypadku nie możemy opisać konkretnych kroków, gdyż każdy model płyty głównej ma inaczej rozplanowany BIOS i uniwersalne rady w tym przypadku nie spełnią zadania. Możemy jedynie dać wskazówki, jak postępować.

Zobacz również: Jak usunąć aktualnie używane pliki?

Otóż po ponownym uruchomieniu komputera należy uważnie śledzić ekran i wypatrywać wskazówki dotyczącej wejścia do systemu BIOS. Może to być np. „Press F2 for Setup” lub coś podobnego. Jeśli mamy problemy ze zlokalizowaniem tego typu informacji, warto po poradę sięgnąć do instrukcji płyty głównej. Jeśli takowej nie posiadamy, z pewnością pomoże strona internetowa producenta płyty głównej. Jeśli już dostaniemy się do BIOSu, należy poszukać zakładki o nazwie Power lub Power Management. Z pomocą instrukcji obsługi lub strony internetowej producenta z pewnością znajdziemy odpowiednie opcje. Uważajmy jednak i nie zmieniajmy opcji, których nie jesteśmy pewni gdyż może to spowodować awarię lub zawieszenie się komputera.

Jeśli już jesteśmy pewni, że nasz komputer posiada pełne wsparcie dla ACPI a odpowiednie opcje w BIOSie zostały prawidłowo włączone, możemy spróbować z aktualizacją sterowników. Wbrew pozorom, warto rozważyć aktualizację sterowników do karty graficznej. Co prawda nie mają one związku z trybami oszczędzania energii, ale wiele wersji sterowników graficznych to prawdziwe skupiska problemów. Warto więc zacząć od nich. W następnej kolejności warto przyjrzeć się sterownikom do karty dźwiękowej. Możemy również skorzystać ze specjalnych narzędzi i aplikacji, które mogą dokonać skanowania naszego komputera i sprawdzić, które sterowniki wymagają aktualizacji. Pamiętajmy jednak, że tego typu oprogramowanie nie jest w pełni skuteczne, dlatego też lepiej sprawdzenia sterowników dokonać samodzielnie.

Aby samodzielnie przeprowadzić aktualizację sterowników, należy przejść do Menedżera urządzeń w ten sam sposób, w jaki dokonywaliśmy tego wcześniej. W następnym kroku lokalizujemy, a następnie klikamy podwójnie nazwę urządzenia, którego sterowniki chcemy zaktualizować. Następnie klikamy na zakładce Sterownik. Możemy wybrać opcję aktualizacji sterownika, ale opcja ta nie zawsze działa poprawnie. Warto jednak zapisać informacje o numerze wersji oraz dacie wydania sterownika.

Po zapisaniu niezbędnych informacji należy przejść na stronę internetową producenta i wyszukać najnowsze sterowniki dla odpowiedniego modelu. Jeśli nie wiemy na stronę jakiego producenta wejść, a w komputerze mamy zintegrowaną kartę muzyczną i graficzną, sprawdźmy nazwę producenta płyty głównej. Możemy ją znaleźć w Menedżerze urządzeń lub na pudełku po podzespołach. Jeśli już znajdziemy odpowiednie sterowniki, pobieramy je i instalujemy. Następnie sprawdzamy, czy sytuacja z trybem oszczędzania energii poprawiła się.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK