REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Kamil Rogala

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo i poufność danych w firmie to bardzo ważna kwestie. Niekiedy na dyskach firmowych komputerów przechowujemy bardzo ważne dane, które nie mogą zostać zniszczone albo odczytane przez osobę postronną. Na szczęście mechanizmy oferowane przez pakiet Office oferują dość wysoki poziom bezpieczeństwa przesyłanych innym osobom dokumentów. Za pomocą wbudowanych funkcji możemy między innymi zablokować dostęp do dokumentów lub możliwość formatowania. Możemy również przypisać uprawnienia do dostępu tylko konkretnym osobom. Jak sprawnie korzystać z możliwości zabezpieczeń dokumentów?

REKLAMA

Zapewnienie bezpieczeństwa plikom zapisanym na dysku w komputerze lub w sieci lokalnej można zabezpieczyć korzystając z narzędzi systemowych. W tym przypadku można skorzystać z reguł uprawnień bazujących na kontach użytkownika. Są to między innymi ograniczenia dostępu do katalogów i folderów sieciowych oraz lokalnych czy szyfrowanie ich zawartości. Za sprawą zaawansowanych mechanizmów kontroli, możemy określić, które osoby mogą przeglądać dokumenty, które je komentować czy edytować, możemy również ustalić, kto zostanie całkowicie pozbawiony możliwości dostępu do informacji.

REKLAMA

Wszystko działa bezproblemowo, ale wątpliwości pojawiają się wtedy, gdy plik musi opuścić bezpieczną lokalizację, czyli komputer, na którym zostały ustawione odpowiednie zabezpieczenia. Jak upewnić się, że po opuszczeniu dysku bezpiecznego komputera, dokument wysłany na przykład pocztą lub przeniesiony na pamięci USB będzie dostępny jedynie dla uprawionych do jego oglądania osób? Co zrobić, by jego treść nie została zmodyfikowana, bądź wykorzystana przez użytkownika bez autoryzacji? Może to doprowadzić w niektórych przypadkach do poważnych strat w firmie.

Zobacz również: Serwer wirtualny jako usługa hostingowa – na co zwracać uwagę?

REKLAMA

Wraz z rozwojem pakietu Office pojawiały się coraz to lepsze mechanizmy kontroli dostępu do plików Worda, Excela czy PowerPointa. Z początku istniało zabezpieczenie hasłem, obecnie zostało ono uzupełnione uprawnieniami do edycji czy kopiowania, a wprowadzenie podpisów i certyfikatów gwarantuje autentyczność i integralność plików. Office 2010 oferuje całkiem sporo różnych mechanizmów poprawiających bezpieczeństwo.

Nadal najprostszym sposobem zabezpieczenia zawartości dokumentu tekstowego, arkusza kalkulacyjnego czy prezentacji jest zabezpieczenia za pomocą hasła. Metoda ta praktycznie gwarantuje, że zabezpieczony w ten sposób plik nie zostanie otwarty przez osobę, która tego hasła nie zna. Zastosowanie hasła sprawia, że plik automatycznie zostaje zaszyfrowany. Domyślny algorytm AES, choć uznawany za bezpieczny, używany jest w Office w swej słabszej 128, a nie 256-bitowej postaci. Hasło może również regulować możliwość zmiany formatowania, używania styli bądź ograniczania sposobu edycji. Dotyczą one w jednakowym zakresie każdego użytkownika, który ma dostęp do dokumentu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli chcemy całkowicie zablokować dostęp do pliku, musimy liczyć się z pewnymi minusami takiego rozwiązania. Wykorzystując tę metodę, nie możemy definiować uprawnień do wykonywania różnych operacji w dokumencie bazujących na kontach użytkowników. Nie mamy również kontroli nad tym, co stanie się z plikiem po jego rozszyfrowaniu. Nie mamy na przykład możliwości blokady kopiowania treści do innego pliku, w którym można z kolei dowolnie modyfikować treść. Warto więc użyać tej funkcji z umiarem i pewnością. 

Zobacz również: Wirus Zimuse – jak działa i czy jest groźny?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    REKLAMA

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    Kończy się najostrzejsza zima od 50 lat. Prawie 5 mln zwierząt hodowlanych zginęło z głodu w Mongolii

    Dobiegająca końca zima w Mongolii, najostrzejsza od pół wieku, doprowadziła do śmierci niemal 5 mln kóz, owiec i koni, które nie są w stanie dotrzeć do pożywienia. To duży cios w gospodarkę kraju zamieszkanego przez ok. 3,3 mln ludzi, z których ok. 300 tys. utrzymuje się z hodowli zwierząt - podkreśliło Radio Swoboda.

    REKLAMA