| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Naprawianie uszkodzonych plików to bardzo cenna i przydatna umiejętność. Komputery nie oszczędzają nam czasem zmartwień i bardzo często w wyniku różnych błędów pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem naszych danych. Niestety bardzo często są to bardzo ważne dla nas dane. Jeśli nie możemy otworzyć ważnego dla nas dokumentu, zazwyczaj popadamy w panikę i od razu załamujemy ręce. Zachowajmy jednak spokój, gdyż naprawianie uszkodzonych plików wcale nie musi być takie trudne.

Na samym początku warto pamiętać o tym, że przy zastosowaniu precyzyjnego skanowania powierzchni dyskowej, program do odzyskiwania danych z pewnością napotka niezidentyfikowane pliki. W przypadku, gdy program nie jest w stanie przywrócić całości pliku, zazwyczaj łączy znalezione „po drodze” fragmenty w całość, nadając im niewiele mówiącą nazwę. Próbuje odgadnąć, jakiego rodzaju dane tkwią w utworzonym w ten sposób dokumencie i na tej podstawie przydziela odpowiednie rozszerzenie. Bardzo często w wyniku takiej operacji otrzymujemy nie do końca to, na co liczyliśmy. Jednak to nie koniec świata, gdyż istnieje wiele innych technik.

Zobacz również: Tabnabbing – co to takiego i czy jest groźne?

Warto zacząć od podstaw, czyli od identyfikacji pliku. Chcąc otworzyć fragment pliku, musimy najpierw zidentyfikować jego typ i odpowiednio skorygować rozszerzenie. Jeśli dokładnie wiemy, jakiego rodzaju pliku uległy uszkodzeniu, spróbujmy przyporządkować im stosowne rozszerzenie. W tym celu zaznaczamy dany plik i naciskamy klawisz F2. Następnie klikamy na samym końcu nazwy pliku, wpisujemy rozszerzenie na przykład .jpg i naciskamy klawisz Enter. Następnie klikamy plik dwukrotnie, aby spróbować otworzyć go w domyślnej aplikacji. Jeśli to się nie uda, powtarzamy powyższe czynności, stosując inne rozszerzenia. Jest to podstawowa metoda próby odzyskania uszkodzonego pliku. Z następnych części poradnika dowiemy się, jak odzyskać pliki tekstowe oraz pliki PDF. 

Zobacz również: Jak za darmo zmienić wielkość partycji na dysku twardym?

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »