| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Naprawa i identyfikowanie uszkodzonych plików – jak to zrobić?

Naprawianie uszkodzonych plików to bardzo cenna i przydatna umiejętność. Komputery nie oszczędzają nam czasem zmartwień i bardzo często w wyniku różnych błędów pojawiają się problemy z prawidłowym działaniem naszych danych. Niestety bardzo często są to bardzo ważne dla nas dane. Jeśli nie możemy otworzyć ważnego dla nas dokumentu, zazwyczaj popadamy w panikę i od razu załamujemy ręce. Zachowajmy jednak spokój, gdyż naprawianie uszkodzonych plików wcale nie musi być takie trudne.

Na samym początku warto pamiętać o tym, że przy zastosowaniu precyzyjnego skanowania powierzchni dyskowej, program do odzyskiwania danych z pewnością napotka niezidentyfikowane pliki. W przypadku, gdy program nie jest w stanie przywrócić całości pliku, zazwyczaj łączy znalezione „po drodze” fragmenty w całość, nadając im niewiele mówiącą nazwę. Próbuje odgadnąć, jakiego rodzaju dane tkwią w utworzonym w ten sposób dokumencie i na tej podstawie przydziela odpowiednie rozszerzenie. Bardzo często w wyniku takiej operacji otrzymujemy nie do końca to, na co liczyliśmy. Jednak to nie koniec świata, gdyż istnieje wiele innych technik.

Zobacz również: Tabnabbing – co to takiego i czy jest groźne?

Warto zacząć od podstaw, czyli od identyfikacji pliku. Chcąc otworzyć fragment pliku, musimy najpierw zidentyfikować jego typ i odpowiednio skorygować rozszerzenie. Jeśli dokładnie wiemy, jakiego rodzaju pliku uległy uszkodzeniu, spróbujmy przyporządkować im stosowne rozszerzenie. W tym celu zaznaczamy dany plik i naciskamy klawisz F2. Następnie klikamy na samym końcu nazwy pliku, wpisujemy rozszerzenie na przykład .jpg i naciskamy klawisz Enter. Następnie klikamy plik dwukrotnie, aby spróbować otworzyć go w domyślnej aplikacji. Jeśli to się nie uda, powtarzamy powyższe czynności, stosując inne rozszerzenia. Jest to podstawowa metoda próby odzyskania uszkodzonego pliku. Z następnych części poradnika dowiemy się, jak odzyskać pliki tekstowe oraz pliki PDF. 

Zobacz również: Jak za darmo zmienić wielkość partycji na dysku twardym?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ligęzowscy & Partnerzy. Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska.

Kompleksowa obsługa prawna na rzecz przedsiębiorców i klientów indywiduwalnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »