| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak wyszukiwać informacje za pomocą operatorów logicznych?

Jak wyszukiwać informacje za pomocą operatorów logicznych?

Wyszukiwarki internetowe – bez nich żaden internauta nie byłby w stanie poradzić sobie w sieci. Dzięki wyszukiwarkom praktycznie każdy użytkownik Internetu jest w stanie wyszukać interesujące go informacje w sieci. Jednak aby wyszukiwane przez nas informacje były rzetelne i konkretne, musimy opanować kilka technik. Jedną z nich, jest technika wyszukiwania oparta na operatorach logicznych.

Na prawdziwie zaawansowane posługiwanie się wyszukiwarkami pozwalają operatory logiczne. Za ich pomocą można formułować złożone i skomplikowane zapytania dla wyszukiwarek. Należy pamiętać, że przed przystąpieniem wyszukiwania za pomocą operatorów logicznych należy zapoznać się ze specyfikacją wyszukiwarki. Niektóre wyszukiwarki różnie interpretują operatory logiczne, niektóre reagują na małe, inne na duże litery. Podstawowymi operatorami są AND, OR, NOT (ANDNOT lub AND NOT). Obecnie wiele z zaawansowanych wyszukiwarek sama decyduje jaki operator należy umieścić między szukanymi słowami. W wyszukiwarce Google operator AND jest umieszczany automatycznie.

Zobacz także: Komputer - foto

Przykładowo, wpisując w wyszukiwarkę słowa nagrywarki AND Pioneer wyszukiwarka wyświetli listę stron, w których oba te słowa występują w dowolnym ułożeniu, oraz frazę „nagrywarki Pioneer” następującą po sobie. Natomiast wpisując w wyszukiwarkę wyrażenie nagrywarki OR Pioneer, wyszukiwarka wyświetli listę stron zawierające tylko wyrażenie nagrywarki, lub tylko wyrażenie Pioneer oraz wszystkie strony zawierające wyrażenie „nagrywarki Pioneer”.

Dzięki konkretnym zapytaniom wpisywanym do wyszukiwarki, dodatkowym informacjom lub znacznikom, wyszukiwanie informacji z pewnością będzie szybsze, dokładniejsze i przyjemniejsze.

Zobacz także: Komputer - samouczek

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Książek

Ekonomistka, posiada wieloletnie doświadczenie w działach personalnych, obecnie samodzielny specjalista ds. kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK