| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Podgląd dużych tabel (Excel)

Podgląd dużych tabel (Excel)

Jeśli stworzyłeś w Excelu duża tabelę to z pewnością irytuję Cię fakt, że musisz ją przewijać non stop w górę i w dół aby zobaczyć to co jest poza ekranem. Na domiar złego zjeżdżając w dół tracisz z oczu nagłówki kolumn i wierszy przez co nie wiesz jakie dane sprawdzasz. Z pomocą przychodzą specjalne okienka do podglądu, oto jak je stworzyć.

Po pierwsze aby mieć podgląd na nagłówki podczas przewijania tabeli musisz podzielić okno na mniejsze.

1. Na początku musimy ustawić okno w lewym górnym rogu tak, aby widoczne były wszystkie nagłówki.

2. Po kliknięciu lewym przyciskiem myszy na prostokąt znajdujący się powyżej pionowego paska przewijania trzymając go dalej przesuwaj kursor w dół

3. Podczas tej czynności powinna pojawić się pozioma linia oznaczająca miejsce podziału okienek. Teraz uważaj – musisz puścić lewy przycisk myszki w takim miejscu aby tylko pierwszy wiersz znajdował się powyżej tej linii.

4. Okno w ten sposób podzieli się na 2 części, które będą mobilne względem siebie w poziomie. Postępując analogicznie złap prostokąt znajdujący się po prawej stronie poziomego paska przewijania i przeciągnij go w lewo, tak aby po lewej stronie linii pozostała tylko pierwsza kolumna danych.

Sprawdź: Nokia E75

Ten sam efekt uzyskasz klikając w menu Okno -> Podziel. Okno zostanie podzielone na 4 równe części które możesz regulować myszką przesuwając linie podziału okienek w górę i w prawo.

Aby przewijać tabele, użyj pasków przewijania znajdujących się w dolnej prawej części okna.

Aby usunąć podział okienek, wybierz polecenie menu Okno -> Usuń podział.

W kolejnym kroku warto zablokować podział okienek tak aby przy używaniu poleceń nawigacyjnych nie zamienić miejscami kolumn i wierszy i nie pogubić się później w ogólnie panującym bałaganie. Jeśli więc podzieliłeś już okienka, to w celu ich zablokowania wybierz polecenie menu Okno -> Zablokuj okienka. Na ekranie nie widzimy żadnej linii oddzielającej poszczególne części okna, a dodatkowo zamiana wierszy i kolumn, które mają być widoczne jest dość skomplikowana.

Czytaj: Recykling starego komputera

By zmienić wiersze czy kolumny, tak by były pokazywane w zablokowanych częściach okna należy wybrać polecenie menu Okno -> Odblokuj okienka, i ponownie je zablokować zgodnie z nowym ustawieniem. Minusem blokowania okienek w porównaniu z dzieleniem jest to, że w górnej części okna lub po lewej stronie mogą być pokazywane tylko te komórki, które realnie są u góry lub po lewej stronie.

Dzielenie okienek natomiast pozwala je ustawić, że w górnej części okna wyświetlane są komórki podsumowujące wiersze z końca, a w dolnej części okna komórki znajdujące się powyżej tych komórek.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Buchholc

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK