| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Tabele przestawne w Excelu

Tabele przestawne w Excelu

Tabele przestawne, choć dość skomplikowane w budowie są jedną z najlepszych technik analitycznych i prezentacyjnych. Choć tworzenie tabel nie jest łatwe to każdy kto obcuje z Excelem w kilka godzin do perfekcji możemy opanować całą technikę.

Tym razem tabela została zbudowana w taki sposób, że główny podział danych przebiega według kryterium roku, a kolejny, bardziej szczegółowy - według kwartałów. W obszarze Elementy danych widzimy cały czas liczbę sprzedanych samochodów. Jak nietrudno dostrzec, są to wszystko ujęcia, jakie trudno by było szybko wydobyć z oryginalnej tabeli.

Uchwyć komórkę Suma z liczbą i wysuń ją poza obszar tabeli, a na miejsce Elementy danych wprowadź pole Wartość. Zobaczysz natychmiast wartości sprzedanych samochodów według tych samych lat i kwartałów.

Teraz skupmy się na polach wierszy. W tabeli przestawnej wykorzystujemy też kolumny by zwiększyć przejrzystość tabel. Usuńmy z tabeli wszelkie zbędne informacje tak aby wróciła to wyglądu szkieletu. W obszarze Pola wierszy upuść pole Rok. Na Pola kolumn przeciągnij pole Miasto. Do Elementów danych przesuń pole Liczba. W ten sposób stworzyłeś zestawienie sprzedaży w sztukach nie tylko na poszczególne lata, ale i na miasta - w kolumnach.

Idźmy dalej, przeciągając pole Kwartał na prawo od Rok. Teraz ujrzymy podział w wierszach podział na lata, w ich ramach na kwartały, a dodatkowo w kolumnach na miasta.

Każdy z układów wydobywa z tabel to co w tradycyjnej wersji byśmy przegapili. Pamiętajmy jednak, że to tylko program wykonujący nasze polecenia – logikę w tym musimy dostrzec sami. Dla przykładu bez sensu jest przesuwać pola Cena do Elementów danych, gdyż nie ceny są przedmiotem podziału na lata czy miasta, lecz liczba lub wartość sprzedaży. Wszystkie pola możemy zamienić względem siebie w obszarze kolumn i wierwszy, a efekt będzie ten sam, ale w innym układzie.

Pamiętajmy również, że gdy przeciągamy kolumny z oryginalnej tabeli na obszar tabeli przestawnej wyświetlane są wszystkie zawarte w nich wartości. Np. pole Miasto ukaże nam wartości z wszystkich miast w jakich mamy sklep. Aby włączyć filtr, który pozostawi tylko 1 miasto należy skorzystać ze strzałek (są przy nazwach pól) i tam odznaczyć miasta, których nie chcemy w zestawieniu.

W ten sam sposób możemy ograniczać inne tabele, ta by wyświetlić tylko 1 wybrany rok lub kwartał.

Aby sformatować tabelę przestawną na pasku narzędzi należy kliknąć przycisk Formatuj raport. W nowym oknie znajdują się 22 predefiniowane schematy. Tabela zostanie automatycznie sformatowana gdy wybierzemy jeden z nich.

Porada tak w żaden sposób nie wyczerpuje wszystkich możliwości kreowania tabel przestawnych. Bardziej zaawansowanym użytkownikom polecam poszukania w książkach i zawodowych poradnikach czegoś na temat odświeżania danych, modyfikowania ustawień pól, grupowania komórek itp.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK