| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Definiowanie zakresów (Excel)

Definiowanie zakresów (Excel)

Definiowanie zakresów za pomocą polecenia Wstaw->Nazwa -> Definiuj pozwala nadawać wspólną nazwę niezależnym od siebie zakresom komórek. Problem pojawia się gdy chcemy dokować w nich zmian, które przekraczają okno komórki. Oto kilka sposobów na jego rozwiązanie.

Zaraz przed wprowadzaniem zmian zakresów w oknie Definiuj nazwy należy ustalić przemieszczanie się kursora do pola Odwołuje się do. Następnie należy kliknąć F2 co aktywuje tryb edycji.

Dzięki temu możemy przesuwać kursor w obrębie formuły za pomocą strzałek dopóki nie natrafimy na obiekt, który chcemy edytować.
Pamiętajmy jak ważny jest klawisz F2 gdyż jego niekliknięcie w odpowiednim momencie spowoduje, że program będzie rozpoznawał klikanie strzałek jako zaznaczanie sąsiednich komórek.

Sprawdź : Jak napisać regulamin sklepu internetowego

Jeśli masz problem z orientacją tworząc długą formułę możesz spróbować dwóch opcji:

1. Skopiuj formułę za pomocą Wytnij i Wklej do innej komórki, a po dokonaniu zmian przenieś ja z powrotem do okna Definiuj nazwy.

2. Należy nadać oddzielną nazwę każdemu z zakresów komórek. Odnośniki te są długie i nie mieszczą się w całości w oknie Definiuj nazwy. Aby więc przypisać nazwę wszystkim zakresom komórek należy umieścić w formule skojarzenie do poszczególnych zakresów.

3. Dla przykładu zestawienia rocznego w którym mamy 4 kwartały. Każdy zakres komórek został nazwany kolejno Kwartał 1 , 2 , 3 i 4. Aby je połączyć trzeba wpisać w wierszu Odwołuję się do…formułę =Kwartał1;Kwartał2;Kwartał3;Kwartał4

Czytaj: Wybieramy notebooka

W pole nazwy wpisujemy np. Rok.

Pamiętaj!!

Excel czasami gdy po raz kolejny skorzystamy z polecenia Wstaw -> Nazwa -> Definiuj obcina nam formułę. Ograniczenie to się bierze z samego Windows, który przewidujemy maksymalnie 255 znaków w definicjach zakresów. Aby ominąć ten problem zalecane jest przydzielać pojedynczym zakresom oddzielne nazwy, a dopiero w następnym kroku je scalać.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK