| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Definiowanie zakresów (Excel)

Definiowanie zakresów (Excel)

Definiowanie zakresów za pomocą polecenia Wstaw->Nazwa -> Definiuj pozwala nadawać wspólną nazwę niezależnym od siebie zakresom komórek. Problem pojawia się gdy chcemy dokować w nich zmian, które przekraczają okno komórki. Oto kilka sposobów na jego rozwiązanie.

Zaraz przed wprowadzaniem zmian zakresów w oknie Definiuj nazwy należy ustalić przemieszczanie się kursora do pola Odwołuje się do. Następnie należy kliknąć F2 co aktywuje tryb edycji.

Dzięki temu możemy przesuwać kursor w obrębie formuły za pomocą strzałek dopóki nie natrafimy na obiekt, który chcemy edytować.
Pamiętajmy jak ważny jest klawisz F2 gdyż jego niekliknięcie w odpowiednim momencie spowoduje, że program będzie rozpoznawał klikanie strzałek jako zaznaczanie sąsiednich komórek.

Sprawdź : Jak napisać regulamin sklepu internetowego

Jeśli masz problem z orientacją tworząc długą formułę możesz spróbować dwóch opcji:

1. Skopiuj formułę za pomocą Wytnij i Wklej do innej komórki, a po dokonaniu zmian przenieś ja z powrotem do okna Definiuj nazwy.

2. Należy nadać oddzielną nazwę każdemu z zakresów komórek. Odnośniki te są długie i nie mieszczą się w całości w oknie Definiuj nazwy. Aby więc przypisać nazwę wszystkim zakresom komórek należy umieścić w formule skojarzenie do poszczególnych zakresów.

3. Dla przykładu zestawienia rocznego w którym mamy 4 kwartały. Każdy zakres komórek został nazwany kolejno Kwartał 1 , 2 , 3 i 4. Aby je połączyć trzeba wpisać w wierszu Odwołuję się do…formułę =Kwartał1;Kwartał2;Kwartał3;Kwartał4

Czytaj: Wybieramy notebooka

W pole nazwy wpisujemy np. Rok.

Pamiętaj!!

Excel czasami gdy po raz kolejny skorzystamy z polecenia Wstaw -> Nazwa -> Definiuj obcina nam formułę. Ograniczenie to się bierze z samego Windows, który przewidujemy maksymalnie 255 znaków w definicjach zakresów. Aby ominąć ten problem zalecane jest przydzielać pojedynczym zakresom oddzielne nazwy, a dopiero w następnym kroku je scalać.

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »