| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Jak chronić dokumenty za pomocą hasła (Excel)

Jak chronić dokumenty za pomocą hasła (Excel)

Dokumenty Microsoft Office często zawierają poufne dane, dotyczące finansów firmy bądź szczegółów transakcji. Jeśli chcesz możesz zabezpieczyć swoje pliki hasłem i umożliwić tylko wybranym osobom edycję dokumentu. Począwszy od Office 2000 użytkownik ma do dyspozycji funkcje nadawania dwóch haseł, jedno dla odczytu, drugie dla pozwalające również na edycje. Które z nich jest skuteczniejsze?

Hasło chroniące przed otwieraniem dokumentów to bardzo dobre narzędzie, zapewniające odpowiedni poziom zabezpieczeń. Aplikacje z pakietu Office, tj. Word i Excel mogą szyfrować pliki tak, że niemożliwe jest ich odczytanie również w innych programach edycyjnych. Dopiero po wpisaniu odpowiedniego hasła Office dekoduje plik i umożliwia ich otwarcie

Czytaj także: Internetowe konto bankowe

Druga opcje – hasło ochrony przed zapisem nie jest już tak spektakularna. Zapewnia ona ochronę tylko przed przypadkowymi zmianami zawartości dokumentu. Takie zabezpieczenie jest słabe, gdyż otwierając plik innym programem możemy go edytować bez ograniczeń.

Jeśli chodzi o Excela i Worda (2000/2003) to aby uruchomić hasło należy wejść w menu Plik -> Zapisz jako. Następnie klikamy na Narzędzia -> Opcje ogólne. Hasło ustalamy wpisując je w pole Hasło ochrony przed otwarciem lub Hasło ochrony przed zmianami.

Sprawdź: Uszkodzony dysk - co dalej ?

W Wordzie 2007 należy kliknąć menu Office -> Zapisz jako, a następnie przycisk Narzędzie -> Opcje ogólne. Hasło zabezpieczające przed otwarciem dokumentu podaj w rubryce Opcje szyfrowania plików dla tego dokumentu. Hasło chroniące przed zmianami możesz ustawić w rubryce Opcje udostępniania plików dla tego dokumentu. W Excelu 2007 są nieco inne nazwy.

W pakiecie z roku 2007 , klikamy na Office -> Zapisz jako, a następnie Narzędzia -> Opcje ogólne. Aby ustalić hasło wchodzimy w tabelę Opcje szyfrowania plików dla tego dokumentu. A zabezpieczyzenie pliku przed zmianami Opcje udostępniania plików dla tego dokumentu. Excel i Word nieznacznie różnią się nazwami więc miejmy to na uwadze i szukajmy dosłownego sformułowania poleceń.

http://www.microsoft.com/poland/technet/bazawiedzy/centrumrozwiazan/cr129_03.mspx

Porady, triki i tutoriale (Windows XP, Vista, MS Office,) - czytaj na komputer.wieszjak.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Kotzian

Absolwentka Filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim i Zarządzania mediami w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University. Tematyką HR i komunikacji zajmuje się od 2000 r., a od 2008 r. współpracuje z klientami w obszarze employer brandingu. Kieruje projektami badań wizerunku, w tym identyfikacji EVP, tworzy i realizuje strategie wizerunkowe dla dużych firm polskich i międzynarodowych. Wspiera procesy komunikacji w trakcie zmian organizacyjnych. W ramach Bernard Hodes Global Network współpracuje z ekspertami employer brandingu na całym świecie. Interesuje się różnymi obliczami różnorodności i prowadzi badania na temat wpływu diversity na wizerunek pracodawcy. Jest doświadczonym prelegentem, autorką wielu publikacji z dziedziny employer brandingu, komunikacji, HR i rynku pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »