| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Samouczek > Podstawy komputerowe: czym jest pulpit ?

Podstawy komputerowe: czym jest pulpit ?

Myśl o pulpicie w kategoriach centrum zarządzania wszystkimi oknami, które możesz otworzyć w komputerze, kiedy chcesz wykonać zamierzone zadania. Pulpit pojawi się, kiedy po raz pierwszy włączysz komputer. Możesz korzystać z różnych elementów pulpitu, aby otwierać pliki i zarządzać nimi, zmieniać ustawienia systemu Windows, korzystać z internetu i wykonywać wiele innych czynności.

Paska zadań, na którym mieści się menu Start. Znajdują się tam aktualnie otwarte programy – możesz się między nimi przełączać, klikając na nie. Co więcej, możesz konfigurować różne opcje, takie jak regulator głośności, za pomocą ikon wyświetlanych na pasku zadań.

Paska Szybkiego uruchamiania, jest on zestawem ikon w obrębie paska zadań, który wykorzystujemy do otwierania najczęściej używanych programów. Można dostosować pasek Szybkiego uruchamiania, aby za jego pośrednictwem móc uruchomić dowolny program. Zobacz sekcję

Kosza, który zawiera ostatnio usunięte elementy. Sam się opróżni, jeżeli zostanie wypełniony do maksimum (ustawienie to można zmodyfikować, klikając prawym klawiszem na ikonie kosza i wybierając opcję Właściwości). Kosz można też opróżnić ręcznie.

Skrótów na pulipicie,  to ikony znajdujące się na pulpicie, które umożliwiają szybkie uruchomienie pliku lub programu. Standardowo w systemie Vista na pulpicie są już umieszczone pewne skróty, takie jak Kosz oraz skrót do przeglądarki internetowej, ale naturalnie można również dodawać nowe oraz usuwać już istniejące. Kliknij na skrócie umieszczonym na pulpicie, aby uruchomić powiązany z nim program.

Paska bocznego, może być wyświetlany na pulpicie, zapewniając Ci dostęp do niewielkich, ale przydatnych narzędzi, zwanych gadżetami. Niektóre są już wbudowane, na przykład Akcje, Zegar czy Kalkulator, ale można również pobrać wiele innych gadżetów ze strony internetowej Microsoftu.

Pulpit jest zawsze aktywny, kiedy otwierasz okienka programów. Jeżeli rozciągasz okno programu najbardziej jak się da (maksymalizacja), w każdej chwili możesz wrócić do pulpitu, zmniejszając okno (minimalizacja) lub zamykając je. Możesz również nacisnąć jednocześnie kombinację klawiszy Alt+Tab,a z wywołanego w ten sposób okna wybrać pulpit spośród ikon otwartych programów.

Artykuł jest fragmentem książki: Komputer dla seniorów. Informatyka dla bystrzyków, Nancy C. Muir, wyd. Helion,

Porady internetowe, newsy i ciekawostki - czytaj na internet.wieszjak.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK