Zapewne wiele osób zastanawia się, czym w ogóle jest Spark. Otóż to zupełnie nowe urządzenie niepowiązane z żadną konkretna firmą znaną na rynku. Tablet nie został wprowadzony na rynek przez tradycyjnego, komercyjnego twórcę elektroniki, a społeczność KDE Plasma Active. Stworzone przez nie środowisko o takiej samej nazwie opiera się na systemie operacyjnym UNIX i jest sercem Sparka.
Polecamy: Fałszywe komunikaty i strony internetowe – jak nie dać się oszukać?
reklama
reklama
Co prawda na pierwszy rzut oka podzespoły użyte do skonstruowania Sparka nie należą do najlepszych na rynku, jednak dzięki optymalizacji UNIXa wszystko działa sprawnie i płynnie. Urządzenie wyposażono w 7-calowy pojemnościowy ekran dotykowy o rozdzielczości 800 x 480 pikseli. Sercem urządzenia jest procesor ARM AMLogic (Cortex-A9) działający z częstotliwością 1GHz.
Sprawdź też: Firma w kawiarni – jak bezpiecznie pracować poza biurem?
Współpracuje on z układem graficznym Mali-400 oraz pamięcią systemową o pojemności 512 MB RAM. Do dyspozycji użytkownika oddano 4GB pamięci wewnętrznej oraz czytnik kart pamięci SD. Nie zabrakło również kontrolera sieci bezprzewodowych Wi-Fi oraz wyjścia HDMI z obsługą 1080p. Jak widać na zdjęciu, znalazło się również miejsce dla dwóch portów miniUSB.
Zobacz również: Zalety Open Source – czy firma na tym skorzysta?
Warto zaznaczyć, że z powodu idei niekomercyjności tabletu Spark, możliwości urządzenia będzie można rozszerzać za pośrednictwem „sklepu z otwartą zwartością i usługami”, a dochód z jego sprzedaży zostanie przekazany na rozwój środowiska KDE Plasma Active. To świetna inicjatywa, która znacząco odbiega od typowych strategii rynkowych wielkich przedsiębiorców. Z niecierpliwością czekamy na wprowadzenie urządzenia do sprzedaży.