REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

System operacyjny telefonu – jak się w tym połapać?

To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym.
To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym.

REKLAMA

REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu smartfon kojarzył się z dotykowym ekranem i na tym kończyła się wiedza przeciętnego użytkownika na ten temat. Dziś nie zawsze jest lepiej, gdyż mnogość najróżniejszych funkcji, systemów i innych dodatków sprawia, że nawet fani najnowszych gadżetów potrafią się zmieszać. Najważniejszym elementem dzisiejszych smartfonów jest system operacyjny. Poznajmy więc najważniejsze pozycje, które królują na rynku smartfonów.

REKLAMA

To od systemu operacyjnego zależy, czy smartfon jest telefonem rozrywkowym, internetowym bądź biznesowym. Ponadto każdy system operacyjny może być skonfigurowany i spersonalizowany niemal dowolnie. Do najpopularniejszych systemów operacyjnych należy Google Android, Apple iOS, Symbian, Windows Phone oraz Bada OS. Poznajmy każdy z systemów i sprawdźmy, czym się charakteryzują.

REKLAMA

Obecnie najpopularniejszym systemem na rynku jest bez wątpienia Google Android. To bez wątpienia najprężniej rozwijający się system przeznaczony smartfonom. Największą zaletą systemu Google są ogromne możliwości personalizacyjne, dzięki czemu szybko i prosto możemy stworzyć telefon biznesowy lub całkowicie poświęcony rozrywce. Ponadto wygląd interfejsu możemy łatwo dostosować do własnych potrzeb dzięki aktywnym widżetom, nakładkom, motywom, ikonom skrótom etc. Kolejną ogromną zaletą systemu jest to, że znajdziemy go zarówno w najdroższych telefonach na rynku, jak i urządzeniach z niskiej półki cenowej. Oczywiście platforma ta szczyci się mnogością aplikacji, które możemy pobrać przez niezwykle popularny sklep Android Market.

Zobacz również: Nowy Office w firmie – jak uniknąć problemów?

Kolejnym systemem, który mimo wielu przeciwności jest niezwykle popularny, jest Apple iOS. Największą przeciwnością jest oczywiście fakt, że system ten znajdziemy jedynie w telefonach iPhone marki Apple. System jest bardzo prosty w obsłudze, a ogromna liczba najróżniejszych aplikacji i dodatków sprawia, że właściwości personalizacyjne systemu są naprawdę ogromne. Co ciekawe, wszystkie programy udostępniane w sklepie App Store są najpierw weryfikowane przez Apple, dzięki czemu możemy być pewni, że nie trafimy na zgniłą śliwkę. Niestety dostępność do systemu blokują dwa fakty. Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, system dostępny jest jedynie w telefonach marki Apple, a każdy telefon tej firmy jest zazwyczaj astronomicznie drogi.

Warto przeczytać: Czy warto komunikować się z mediami?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Kolejnym przedstawicielem niezwykle popularnych systemów jest system Symbian. Niestety od jakiegoś czasu system ten obumiera zdradzony przez Nokię dla nowego Windows Phone, o którym wspomnimy nieco niżej. Co prawda system jest nadal rozwijany, ale każda wersja jest daleka od ideały i w dobie panowania Androida, nie ma szans na większą popularność. Na szczęście w sieci możemy znaleźć ogromną liczbę aplikacji i dodatków na Symbiana, choć trzeba uważać. Większość jest tworzona przez osoby prywatne, dlatego też jakość i stabilność działania dość często pozostawia wiele do życzenia.

W najnowszych telefonach firmy Nokia znajdziemy obecnie nowy system Windows Phone. Oczywiście system panuje również w telefonach innych firm, np. HTC Mozart. Nowy system wyróżnia się innowacyjnym interfejsem oraz ogromnymi możliwościami personalizacji. Niestety jego popularność, szczególnie w Polsce jest na bardzo mizernym poziomie. Możliwe, że przyczyną jest świeżość systemu oraz opanowanie rynku przez Androida. Przebicie się przez grubą warstwę popularności systemu Google będzie dość trudne.

Polecamy: Operacje zbliżeniowe NFC – na czym to polega i jak działa?

Na samym końcu stawki, w kurzu i pyle podąża najmniejszy system z zestawienia – Bada OS. Twórcą systemu jest firma Samsung. Telefony z tym systemem należą do najtańszych na rynku. Są to swego rodzaju zaplecze, pewna alternatywa dla droższych modeli z Androidem. Co prawda system jest dość intuicyjny i sprawny w działaniu, ale liczba dostępnych aplikacji i dodatków jak na razie ogranicza możliwości swobodnej personalizacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Wskaźnik koniunktury GUS. Gastronomia i zakwaterowanie z największym wzrostem

    Zakwaterowanie i gastronomia znalazły się wśród branż, w których notowany był do tej pory dodatni wskaźnik koniunktury (informacja i komunikacja oraz finanse i ubezpieczenia).

    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej

    Empatia jest kluczowa w relacjach między personelem medycznym a pacjentami, będąc nieodzownym fundamentem wysokiej jakości opieki zdrowotnej. W obecnych czasach, gdy pacjenci mają coraz większe oczekiwania, a zmiany w medycynie są nieustanne, zdolność do empatii wyróżnia się jako jeden z głównych czynników wpływających na poziom świadczonych usług. Nawet w czasach, gdy technologie medyczne rozwijają się dynamicznie, to właśnie empatyczny kontakt między pacjentem a personelem zdrowotnym ma zasadnicze znaczenie. Umiejętność wczucia się w położenie innej osoby jest kluczowa, tworząc solidną podstawę dla profesjonalnej i skutecznej opieki nad pacjentami.

    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    REKLAMA

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    REKLAMA

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    REKLAMA