| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > Yarvik TAB310 – przystępna cena i dobre parametry

Yarvik TAB310 – przystępna cena i dobre parametry

Na polskim rynku pojawił się kolejny tablet z systemem Android, tym razem wyprodukowany przez firmę Yarvik. Urządzenie o oznaczeniu TAB310 wyposażone jest w dość rzadko spotykany ekran o przekątnej 8 cali i proporcjach 4:3. Co ciekawe, urządzenie wyposażone jest w aż dwa gniazda kart MicroSD, co pozwala na rozszerzanie wbudowanej pamięci o dodatkowe 32 GB. Czym jeszcze zaskakuje urządzenie marki Yarvik?

Niezwykle ciekawie wygląda dotykowy ekran o przekątnej 8-cali i rozdzielczości 800x600 pikseli. Szczególnie interesujące są proporcje ekranu, które przypominają dawne czasy monitorów CRT. Na 8-calowym wyświetlaczu można komfortowo przeglądać strony internetowe, korzystać z aplikacji czy oglądać filmy.

Wiele osób zastanawia się, do kogo skierowany jest ten tablet. Otóż zdaniem producenta, taka wielkość ekranu jest nieprzypadkowa. Firma Yarvik ma zamiar trafić w niszę rynkową. Producent liczy, że na zakup urządzenie zdecydują się osoby, dla których 9-10-calowe tablety są zbyt duże i poniekąd za drogie, a 7-calowe modele są nieco za małe. Urządzenie działa pod kontrolą systemu operacyjnego Google Android w wersji 2.2 (Froyo).

Zobacz również: Łamanie bariery przedzakupowej – czy video rozwiąże ten problem?

Do dyspozycji użytkownika oddano również wbudowaną kamerę wyposażoną w matrycę o rozdzielczości 2,1 megapiksela. Oczywiście kamera pozwala na nagrywanie klipów wideo i robienie zdjęć, ale także korzystanie z chatów wideo. Sercem urządzenia jest procesor IMAPX210 o taktowaniu 800 MHz. Konfigurację uzupełniają 256 MB pamięci RAM oraz 2 GB wbudowanej pamięci flash, którą można rozszerzyć do aż 32 GB za pomocą dwóch slotów kart pamięci.

W nowym tablecie firmy Yarvik nie zabrakło również portu miniHDMI, który umożliwia podłączenie zewnętrznego wyświetlacza, np. telewizora HD czy projektowa multimedialnego. Oprócz tego w tablecie znajdziemy standardowe gniazdo słuchawkowe oraz wspominane już dwa gniazda kart pamięci MicroSD. (możliwe jest jednoczesne korzystanie z dwóch kart o maksymalnej pojemności 32 GB).

Dołączony do zestawu replikator portów uzupełnia powyższy zestaw o dwa porty USB 2.0 z funkcją USB Host. Ciekawym dodatkiem jest standardowe złącze sieciowe Ethernet. Oczywiście możemy również łączyć się z Internetem bezprzewodowo za pomocą modułu WiFi. (oczywiście, tablet wyposażony jest również w moduł WiFi). Yarvik TAB310 waży 0,56 kg i mierzy 212 x 160 x 13 mm. Urządzenie objęte jest 24-miesięczną gwarancją i kosztuje 599 złotych.

Sprawdź też: Marketing partyzancki w e-biznesie – na czym to polega i czy się sprawdzi?

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Urszula Młynarczyk

W mojej kilkunastoletniej praktyce prawniczej, jednym z najtrudniejszych zagadnień jest prowadzenie z pracownikami negocjacji czy to w zakresie konieczności dokonania zmian u pracodawcy obowiązujących regulacji dotyczących na przykład zmiany regulaminu wynagrodzeń, regulaminu premiowania, zmiany regulaminu pracy w zakresie ustalenia na przykład nowych norm czasu pracy - w każdym przypadku gdy nowe regulacje są niekorzystne dla pracowników a ich wprowadzenie wymaga zmian umów o pracę. Umiejętność negocjowania jest również niezwykle ważna, w każdym przypadku, gdy dotyczy to rozwiązania umowy o pracę , szczególnie gdy przyczyny rozwiązania umowy o pracę leżą po stronie pracodawcy, czy też w przypadku wystąpienia u pracodawcy przypadku mobbingu, molestowania seksualnego czy też naruszenia zasad nierównego traktowania. W każdym z wyżej wymienionych przypadku, jak również w innych sprawach, które mogą wystąpić w ramach zatrudnienia pierwszorzędne znaczenie ma umiejętność prowadzenia rozmów z pracownikami w celu zminimalizowania wystąpienia konfliktu, lub w celu doprowadzenia do rozwiązania konfliktu i przywrócenia u pracodawcy normalnego toku działania i właściwych relacji pomiędzy pracownikami. Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest, bowiem zapewnienie normalnych warunków pracy, jak również przeciwdziałanie zjawiskom tworzących negatywną atmosferę. Umiejętność negocjowania i prowadzenia rozmów z pracownikami jest umiejętnością niezbędna, w którą, w mojej ocenie, musi być wyposażony pracownik HR. Pracownicy HR , nawet mając świadomość jak ważne jest kształtowanie prawidłowych zachowań i relacji pomiędzy pracownikami a pracodawcą, skupiają się w swojej pracy przede wszystkim na doskonaleniu znajomości przepisów prawa oraz szkoleniu się w umiejętności ich stosowania traktując to jako quasi „oręż”, który ma zapewnić pracodawcy ochronę prawną przy podejmowaniu działań wobec pracowników. Tymczasem wyłącznie znajomość przepisów prawa jakkolwiek niezbędna w tej pracy to jednak jak wynika z praktyki powinna korespondować z umiejętnościami negocjacyjnymi, gdyż dopiero to połączenie pozwala moim zdaniem wielu konfliktów uniknąć a praktycznie prawie wszystkie rozwiązać.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK