| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > e-Firma > Telefony firmowe > GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami

GPS czy AGPS – koszty i współpraca między technologiami

Kupując telefon komórkowy z wyższej półki i zależy nam na nawigacji satelitarnej, często borykamy się z wyborem między GPS a AGPS. Na pierwszy rzut oka obie te opcje mają w swojej nazwie kluczowy element, jednak jak się okazuje sposób działania obu technologii jest całkiem inny. W poprzedniej części poznaliśmy podstawy obu technologii, teraz sprawdzimy jak szybko oba urządzenia „łapią” sygnał i jaki jest koszt pracy obu technologii.

Jeśli ktoś miał styczność z nawigacją GPS z pewnością zna pojęcie „łapania fixa”. Przed rozpoczęciem pracy każda nawigacja bowiem musi odnaleźć swoje położenia w celu późniejszej sprawnej pracy. I tu na prowadzenie w szybkości nawiązywania połączenia wychodzi AGPS. W przypadku nawigacji GPS, potrzebuje ona około 1-3 minut, aby nawiązać pierwsze połączenie z satelitami. Rzecz jasna czas nawiązywania połączenia zależy od wielu czynników: jakości urządzenia, siły wbudowanego odbiornika, warunków atmosferycznych czy otoczenia. AGPS natomiast jest w stanie odnaleźć swoje położenie w bardzo krótkim czasie, co może być bardzo cenną możliwością w nagłych sytuacjach. Pamiętajmy jednak, że jeśli używamy GPS’a często, do kilku razy w tygodniu, wtedy nawiązywanie połączenia trwa o wiele krócej, gdyż ustawienia są przechowywane w pamięci urządzenia. Wydaje się, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie GPS i AGPS. Czy to możliwe?

Zobacz również: Jak zabezpieczyć firmowe dokumenty Office?

Największą zaletą AGPS jest szybkość nawiązywania połączenia i odnajdywania położenia, GPS natomiast ma lepszy zasięg i jest dokładniejszy. Wydaje się więc, że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie tych technologii w jednym urządzeniu. Telefon firmowy z takim rozwiązaniem gwarantuje szybkość, i dokładność. Na szczęście taka kombinacja coraz częściej pojawia się w najnowszych komórkach z wyższej półki. Dzięki AGPS telefon bardzo szybko znajduje swoje wstępne położenie, co zawęża pole, w którym GPS musi wyszukać sygnał satelitarny. W ten sposób nawigacja w telefonie może zacząć pracę w czasie poniżej minuty. Warto dodać, że system łączący GPS oraz AGPS nie jest wykorzystywany w standardowych nawigacjach samochodowych. W przypadku samochodowych nawigacji, mamy do czynienia jedynie z systemem GPS, gdyż nawigacje samochodowe nie posiadają w sobie modułu telekomunikacyjnego. A jak kształtują się koszty związane z użytkowaniem nawigacji w telefonie?

Jeśli chodzi o koszt zakupu telefonu wyposażonego w technologię GPS lub AGPS (ewentualnie w obie), ciężko to oszacować, gdyż technologie nie różnią się między sobą w przypadku różnych modeli telefonów. Cena uzależniona jest głównie od klasy samego telefonu. Jeśli jednak chodzi o koszty korzystania z obu technologii, są pewne różnice. W przypadku tradycyjnego GPS, jest on w 100% bezpłatny, ponieważ bazuje na ogólnodostępnym, darmowym sygnale. AGPS natomiast wykorzystuje sygnał GSM, płatny zgodnie z taryfikatorami operatora. Dlatego też, jeśli korzystamy z AGPS musimy się liczyć z pewnymi opłatami. Uważajmy również w przypadku, gdy telefon nie ma wgranych na stałe map. W takim przypadku telefon dodatkowo pobiera mapy w czasie rzeczywistym z Internetu. Konkretne kwoty zależą oczywiście od wielkości paczek transferu danych.

Zobacz również: Hosting stron WWW – jakie technologie są przydatne?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK